Poświęcenie cerkwi pw. Wszystkich Świętych w Bobolicach

orthodox.pl 3 dni temu

W minioną sobotę tj. 28 września 2024 roku miało miejsce poświęcenie po generalnym remoncie cerkwi pw. Wszystkich Świętych w Bobolicach. Prace remontowe trwały prawie sześć lat. Dziś zabytkowa świątynia odzyskał swoją dawną świetność.

Wierni Cerkwi prawosławnej, zaproszeni goście, jak również mieszkańcy Bobolic i okolicznych miejscowości mieli możliwość uczestniczenia w podniosłym wydarzeniu. Jak powiedział ordynariusz Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej, Jego Ekscelencja arcybiskup Jerzy: poświęcenie świątyni i ołtarza jest symbolicznym chrztem, a także wydarzeniem historycznym dla lokalnej społeczności i dla całego prawosławia. Istnienie budynków sakralnych jest bardzo istotne. Nie możemy dopuszczać do ich degradacji i zamykania. To właśnie takie miejsca, pozwalały naszym przodkom tworzyć wspólnoty i gromadzić się wokół tych samych wartości religijnych. Dziś, w obliczu wojny za wschodnią granicą nabiera to dodatkowego znaczenia.

Przed św. Liturgią, odbył się obrzęd poświęcenia ołtarza. Zgromadzeni wierni byli świadkami podniosłych i wzruszających momentów, gdyż rok 2024 jest rokiem jubileuszowym, w którym mija 100 lat od nadania autokefalii Cerkwi prawosławnej w Polsce. Nie zabrakło słów wdzięczności, podziękowań i życzeń. Orderami św. Marii Magdaleny zostali odznaczeni: ppłk rez. Andrzej Szutowicz, była burmistrz i obecna radna powiatu Mieczysława Brzoza, Grzegorz Piechota – straszy specjalista Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie, Piotr Fira – wykonawca prac.

Krzyżem z ozdobami wręczonym przez ordynariusza diecezji i medalem stulecia autokefalii został odznaczony miejscowy proboszcz ks. mitrat Leon Karpiuk. Słowa wdzięczności arcybiskup Jerzy skierował do ks. mitrata Jarosława Biryłki, diecezjalnego konserwatora zabytków, który dołożył wszelkich starań, aby świątyni mogła dziś służyć wiernym. To duchowny czuwał nad remontem i dbał o każdy szczegół wystroju cerkwi.

Tego dnia w uroczystościach wzięli udział duchowni Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej i Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Bobolic.

Po cerkiewnych uroczystościach wszyscy zebrani udali się na wspólny obiad.

Mariusz Biały

zdjęcia: Mariusz Najmowicz

Idź do oryginalnego materiału