
W połowie października 2024 r. do Sejmu złożono petycję ws. zakazu spowiadania dzieci. Pod koniec listopada trafiła ona do Komisji ds. Petycji. W połowie stycznia przedłożono termin. „Fakt” podaje, iż posłowie zajmą się kontrowersyjnym pomysłem na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się 3 kwietnia. Gdyby propozycja została rozpatrzona pozytywnie, to dziewięciolatkowie nie będą mogli już przystępować do Komunii Świętej.
„Spowiedź indywidualna jest reliktem średniowiecza, w którym panowali feudalne stosunki społeczne. Dziś wiemy, iż dzieci – tak jak dorośli – mają prawo do szacunku i godności, poczucia własnej integralności i odrębności, mają prawo do własnej intymności, a dorośli mają obowiązek zapewnić im opiekę i bezpieczeństwo” – podkreślono na wstępie uzasadnienia.
Zakaz spowiedzi dzieci. Uzasadnienie autorów petycji
„Żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam bez nadzoru opiekunów i psychologów, nie ma prawa zadawać pytań dotyczących intymnego życia dziecka – nie ma takiego prawa nauczyciel, lekarz, policjant – nie powinien go mieć ksiądz” – dodano.
„Spowiednikami dzieci są mężczyzn żyjący w celibacie, którzy nie mają odpowiedniego przygotowania psychologicznego. Zachowanie księży wobec dzieci w konfesjonale nie podlega żadnej kontroli, a co za tym idzie, jest polem do nadużyć i patologii” – tłumaczą autorzy petycji.
Sejmowi prawnicy o kontrowersyjnym pomyśle
Stanowisko zabrało również Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji w Sejmie. Jak czytamy rozwiązanie „naruszyłoby instytucjonalne zasady relacji państwa z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi”. Zwrócono też uwagę na „naruszenie zawartych w tzw. ustawach indywidualnych gwarancji autonomii i niezależności poszczególnych związków wyznaniowych, a w przypadku Kościoła katolickiego – także art. 1 Konkordatu”.
Zakaz spowiadania dzieci ma również ingerować w prawo rodziców do wychowania dziecka. Dodatkowo według sejmowych prawników propozycja ingeruje „w wolność sumienia i wyznania dziecka oraz narusza instytucjonalne relacji państwa z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi”.
Czytaj też:
Kłopot z pokutą? Znany ksiądz dał konkretną radęCzytaj też:
Idziesz do spowiedzi pierwszy raz od lat? O tym warto pamiętać