Poruszająca homilia kard. Re: pożegnanie Papieża Franciszka na Placu Świętego Piotra

2 tygodni temu

Na majestatycznym Placu Świętego Piotra, miejscu, gdzie przez ostatnie 12 lat Papież Franciszek przewodniczył Eucharystii i wielkim zgromadzeniom, zebrały się tłumy wiernych, by pożegnać swojego Pasterza. Z sercami pełnymi smutku, ale umocnieni nadzieją życia wiecznego, wsłuchaliśmy się w słowa kardynała Giovanniego Battisty Re.

Piotr M. Pietrus, źródło: EWTN Polska | fot. Daniel Ibanez, CNA | 26 kwietnia 2025 |
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł, to zajmie tylko 2 min.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Wprowadzenie

Nadzieja życia wiecznego

„Ludzkie życie nie kończy się w grobie, ale w domu Ojca, w życiu pełnym szczęścia, które nie zna zmierzchu.”

Kardynał Re podkreślił, iż wiara w zmartwychwstanie jest fundamentem chrześcijańskiego życia. To przekonanie dodaje nam otuchy, pamiętając, iż śmierć otwiera drogę do prawdziwego szczęścia w Bożej obecności.

Ostatni obraz Papieża Franciszka

„Ostatni obraz, który pozostanie przed naszymi oczami i w naszych sercach, to ten z ostatniej niedzieli, Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, kiedy Papież Franciszek, pomimo poważnych problemów zdrowotnych, pragnął nam udzielić błogosławieństwa z balkonu Bazyliki Świętego Piotra.”

To niezwykłe świadectwo miłości i miłosierdzia Ojca Świętego pokazało, iż choćby w cierpieniu można pełnić posługę na rzecz Kościoła i wiernych.

Misja pasterska na wzór Chrystusa

Przywołując słowa Zmartwychwstałego do św. Piotra:

„Piotrze, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?”
„Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, iż Cię kocham!”
„Paś owce moje” (J 21)

kardynał Re zaznaczył, iż posługa Papieża to nieustanna troska o owce Chrystusa, wezwanie do służby i oddania się Bogu oraz bliźnim.

Radość dawania i Jubileusz Miłosierdzia

„Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” (Dz 20, 35)

Te słowa św. Pawła stały się mottem pontyfikatu Franciszka. Ogłoszony przez Niego Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia podkreślił, iż miłosierdzie jest „sercem Ewangelii” i fundamentem działania Kościoła jako domu otwartego dla wszystkich.

Kultura spotkania i braterstwa

„Budujcie mosty, a nie mury.”

Przeciwny „kulturze odrzucenia” styl Papieża Franciszka ukierunkowany był na kulturę spotkania. Encyklika Fratelli tutti oraz podpisanie Dokumentu o ludzkim braterstwie uwypukliły solidarny wymiar chrześcijaństwa i przesłanie jedności wszystkich ludzi jako dzieci jednego Ojca.

Troska o ubogich, migrantów i pokój

Papież odwiedził Lampedusę, Lesbos, Meksyk, Irak i inne miejsca, aby konkretnie wspierać osoby wykluczone i cierpiące. Kardynał Re przypomniał, iż Papież – „pełen ludzkiego ciepła i głęboko wrażliwy” – stał po stronie uchodźców, wykluczonych i ubogich, a jego wezwanie do pokoju brzmiało:

„Wojna zawsze pozostawia świat gorszym niż był wcześniej – dla wszystkich jest zawsze bolesną i tragiczną porażką.”

Zakończenie i wezwanie do modlitwy

Na zakończenie homilii padły słowa:

„Nie zapominajcie modlić się za mnie.”

Prośmy dziś o to samo – aby modlitwa towarzyszyła nam w trudnych chwilach, a Papież Franciszek, który „kochał swoje owce aż do oddania życia”, z nieba błogosławił Kościół, Rzym i cały świat.

#PapieżFranciszek #PogrzebPapieża #ŻałobaPapieża #ŻałobaNarodowa #OstatniePożegnanie #WiecznyOdpoczynek #ModlitwaZaPapieża #KościółKatolicki #UroczystościPogrzebowe #InMemoriam #PamięćPapieża #Pamiętamy #ZgromadzeniWModlitwie #Kondolencje #MszaZaduszna #ModlitwaRodzin #WspominamyPapieża #WiaraNadziejaMiłość #PogrzebFranciszka #PogrzebWatykan #InMemoriamPope

Idź do oryginalnego materiału