Ponad 1000 dobroczyńców Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) z 23 państw weźmie udział w pielgrzymce do Rzymu. Wydarzenie (7–10 maja 2025 r.) odbywa się w ramach Jubileuszu, który rozpoczął się 24 grudnia 2024 r. otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra.
– „Hasło ‘Pielgrzymi nadziei’ szczególnie przemawia do naszej papieskiej fundacji, bo odzwierciedla sens naszej misji: nieść nadzieję tam, gdzie Bóg płacze” – mówi kardynał Mauro Piacenza, prezydent PKWP. – „Projekty PKWP są źródłem pocieszenia dla miejsc, gdzie Kościół jest prześladowany lub najbardziej potrzebujący.”
– „Najbardziej przekonującym świadectwem tej nadziei są męczennicy, którzy wyrzekli się ziemskiego życia, by nie zdradzić swojego Pana” – dodaje, cytując bullę papieża Franciszka ogłaszającą Jubileusz.

Nadzieja dla prześladowanych
Regina Lynch, prezydent wykonawcza ACN International, podkreśla: – „Jubileusz 2025 koncentruje się na nadziei, która była także istotnym tematem dla papieża Franciszka i dla nas w PKWP. Realizując ponad 5 tysięcy projektów rocznie w 130 krajach, naszym celem jest nie tylko pomoc materialna, ale przede wszystkim niesienie nadziei prześladowanym i dyskryminowanym chrześcijanom oraz wspólnotom w skrajnej potrzebie.”
Dobroczyńcy i przedstawiciele 23 biur krajowych PKWP spotkają się w Rzymie, by wspólnie umocnić wiarę i zaangażowanie na rzecz cierpiącego Kościoła.
Początkowo planowano prywatną audiencję, jednak wydarzenie to odwołano z powodu zbliżającego się konklawe. Fundacja dziękuje papieżowi Franciszkowi za jego wsparcie. – „Wiemy, jak bardzo papież doceniał wysiłki naszych dobroczyńców na rzecz Kościoła w Potrzebie” – mówi Lynch.
– „Modlitwa przy jego grobie umocni nas w odnowieniu naszej misji. Jako fundacja papieska będziemy się również modlić o gotowość służenia nowemu papieżowi, tak jak czyniliśmy to od początku naszej działalności.”
Świadectwa z terenów prześladowań
8 maja w Bazylice św. Jana na Lateranie odbędzie się spotkanie, podczas którego uczestnicy usłyszą świadectwa z miejsc dotkniętych przemocą religijną. Wystąpią m.in. ks. Bohdan Heleta, ukraiński kapłan więziony podczas wojny, oraz ks. Olivier Niampa z diecezji Dori w Burkina Faso, który opowie o życiu chrześcijan pod stałą groźbą terroru. Dołączą również przedstawiciele Syrii i Libanu, dzieląc się historiami duchowej wytrwałości wspólnot na Bliskim Wschodzie.

Duchowa odnowa przez jubileuszowe znaki
9 maja pielgrzymi wezmą udział w wydarzeniu upamiętniającym współczesnych męczenników. – „Męczennik to najbardziej przekonujący świadek chrześcijańskiej nadziei” – podkreśla kard. Piacenza.
Celem pielgrzymki jest nie tylko upamiętnienie ofiar i okazanie solidarności, ale także duchowa przemiana uczestników. – „Przejście przez Drzwi Święte nie jest magicznym gestem, ale aktem wymagającym refleksji, modlitwy i nawrócenia” – mówi kardynał. – „Prawdziwy pielgrzym dostrzega, iż uległ fałszywym bożkom – egoizmowi, pysze, pieniądzom – i pragnie zostać uzdrowiony przez Boże miłosierdzie. Przekroczenie progu Drzwi Świętych staje się więc aktem miłości i pokory.”
Pielgrzymka zakończy się uroczystym przejściem przez Drzwi Święte w Bazylice Matki Bożej Większej, z odmówieniem specjalnej modlitwy. – „Dotknięcie tych drzwi dłonią to akt miłości, poprzez który możemy symbolicznie przekroczyć próg własnego życia, odnowieni łaską, z większą ufnością i nadzieją” – podsumowuje kardynał Piacenza.