Pomoc Kościołowi w Potrzebie potępia nowe masakry islamistów w Burkina Faso

pkwp.org 4 tygodni temu

Dżihadyści zamordowali 26 osób w kościele, z których wielu było chrześcijanami.

Międzynarodowa katolicka organizacja charytatywna Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) otrzymała doniesienia od lokalnych źródeł o nowym ataku terrorystycznym w Burkina Faso. Do zdarzenia doszło w wiosce Sanaba, w diecezji Nouna na zachodzie kraju, 25 sierpnia, kiedy to duża grupa rebeliantów otoczyła społeczność, zebrała ludność i związała wszystkich mężczyzn powyżej 12. roku życia, którzy byli chrześcijanami, wyznawcami religii tradycyjnych lub uznawani za przeciwników ideologii dżihadystów. Terroryści następnie poprowadzili tych mężczyzn do pobliskiego kościoła protestanckiego, gdzie podcięli gardła 26 mężczyznom, w tym katolikom.

Wandalizm w kościele parafialnym w dzielnicy Zekuy-Doumbala, Burkina Faso

Atak miał miejsce zaledwie dzień po masakrze w wiosce Barsalogho, w diecezji Kaya, gdzie według lokalnych źródeł zginęło co najmniej 150 osób, choć faktyczna liczba ofiar może sięgać choćby 250, a 150 osób zostało poważnie rannych.

Te same źródła donoszą o atakach na trzy parafie w pobliżu granicy z Mali, również w diecezji Nouna, w ostatnich dniach. „W rezultacie około 5 000 kobiet i dzieci szukało schronienia w mieście Nouna. Nie ma wśród nich ani jednego mężczyzny. Los męskiej części populacji jest przez cały czas niepewny, nie wiemy, czy udało im się uciec, ukrywają się, czy zostali zamordowani,” podaje źródło.

Ataki na inne miejsca kultu w diecezji Nouna

Diecezja Nouna doświadczyła innych ataków w ciągu ostatnich miesięcy, w wyniku których zniszczono lub spalono wiele katolickich, protestanckich i animistycznych miejsc kultu. „W Zekuy lokalny katecheta zorientował się, iż dochodzi do ataku, gdy usłyszał dźwięk motocykli, i zdołał uciec do lasu z Najświętszym Sakramentem i resztą mieszkańców. Jednak kościół został zdewastowany, a obrazy zniszczone. Próbowano również zbeszcześcić tabernakulum i namalowano napisy na ścianie, gdzie znajdował się fresk Najświętszego Serca Jezusa,” podaje źródło.

Trwająca fala przemocy w Burkina Faso

Wierzy się, iż od maja 2024 roku w regionie duszpasterskim Zekuy-Doumbala zamordowano około 100 chrześcijan, a inni zostali porwani, i nie ma informacji na temat ich losu.

Fala przemocy w Burkina Faso jest częścią niepokojącego trendu, który od 2015 roku pogrąża kraj w coraz głębszym kryzysie. ACN apeluje do wszystkich darczyńców i przyjaciół fundacji o modlitwę za ofiary przemocy w Burkina Faso oraz o powrót pokoju i bezpieczeństwa.

Idź do oryginalnego materiału