Pomimo trudności ku lepszej przyszłości – Podaruj dzieciom Święta

misjesalezjanie.pl 1 miesiąc temu

Edukacja na Madagaskarze – Pomimo trudności ku lepszej przyszłości

Wyobraź sobie ciemną klasę, w której jest ponad 70 uczniów, siedzących na ziemi, bo brakuje ławek. Nie ma podręczników, a jedynie 2 zeszyty – jeden, do którego przepisujesz lekcję z tablicy po francusku i drugi, w którym rozwiązujesz zadania. Twoja tablica to stara deska pomalowana na czarno, aby można było pisać po niej kawałkiem kredy. A jednak dzieci mają w sobie wiele wytrwałości i raz po raz powtarzają “lubię się uczyć, chcę się uczyć!”.

Na Madagaskarze szkoła to często przywilej, a nie oczywistość. Dzieci codziennie pokonują wiele przeszkód, by zdobywać wiedzę. Dlaczego? Bo wiedzą, iż edukacja to ich szansa na zmianę losu. Przeczytaliśmy wiele listów dzieci i niemal w każdym padały słowa “chcę mieć dobrą przyszłość, chcę się dalej uczyć. Moim największym sukcesem w życiu jest zdobyta wiedza”.

Szkoła na Madagaskarze różni się znacznie od tego, co znamy w Europie.

System edukacji boryka się z wieloma trudnościami, które wynikają z biedy, braku infrastruktury i niewystarczających środków finansowych. Wiele szkół to proste budynki zbudowane z drewna, gliny lub blachy. Często brakuje okien, drzwi, a choćby ław i stołów. W najbiedniejszych rejonach dzieci uczą się siedząc na ziemi. Według danych UNICEF z 2022 roku, jedynie 56% uczniów na Madagaskarze kończy szkołę podstawową.

Dzieci często muszą przemierzać wiele kilometrów pieszo, by dotrzeć na lekcje. Czasem to dwie lub trzy godziny marszu w jedną stronę. Ponadto wiele uczniów przychodzi na lekcje głodnych, więcej po tak długiej drodze zdarzają się omdlenia i problemy ze skupieniem na zajęciach. Klasy liczą często choćby po 50-70 uczniów, nauczyciele to, równie często, osoby bez wykształcenia pedagogicznego – jeżeli tylko coś potrafisz to dzielisz się swoją wiedzą z innymi.

Wiele dzieci, które należą do projektu TAIZA – prowadzonego przez księży salezjanów we Fianarantsoa – musiało przerwać edukację już w pierwszych jej latach, aby pomóc rodzicom w utrzymaniu domu. jeżeli rodziców nie stać na zapewnienie dziecku posiłku, mundurku czy choćby długopisu i zeszytu to dziecko musi zrezygnować z nauki. Bardzo często rodzina musi wybierać, które z dzieci będzie mogło dalej się uczyć. Projekt wspiera rodziny w edukacji dzieci, zapewnia posiłek, przybory szkolne.., dzięki czemu dzieci mogą kontynuować naukę, również w prowadzonej na naszej placówce szkole alfabetyzacji – FCB.

23 grudnia zostanie zorganizowany obiad wigilijny dla 1400 najbiedniejszych dzieci z Fianarantsoa i okolicy. Każde dziecko w prezencie otrzyma szkolną wyprawkę – zeszyt, 2 długopisy, ołówek i linijkę. Dla nas koszt takiej wyprawki to tylko 12 zł, jednak dla wielu z nich to kwota niemożliwa do osiągnięcia.

Wejdź na stronę kampanii MALGASKA WIGILIA i wesprzyj dzieci na Madagaskarze!

Idź do oryginalnego materiału