Polski kardynał pomoże kamerlingowi: We wtorek 22 kwietnia odbyła się kongregacja generalna, podczas której wylosowano trzech kardynałów: Pietro Parolina, Stanisława Ryłkę oraz Fabia Baggia - poinformował portal Vatican News. W ciągu najbliższych trzech dni będą oni wspierać kamerlinga Kevina Farrella w organizacji uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka oraz konklawe. Kiedy wyznaczony czas minie, przeprowadzone zostanie kolejne losowanie. Z kolei następna kongregacja generalna odbędzie się w środę o godzinie 17.
REKLAMA
Kim jest kard. Stanisław Ryłko? Stanisław Ryłko urodził się w 1945 roku w Andrychowie niedaleko Wadowic. Kiedy osiągnął pełnoletność, został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej przez ówczesnego wikariusza kapitulnego bp. Karola Wojtyłę. Następnie w 1969 roku przyjął z jego rąk święcenia kapłańskie. - Pomiędzy biskupem, który udziela święceń a kapłanem, który te święcenia przyjmuje, tworzy się szczególne pokrewieństwo duchowe. To jest właśnie ojcostwo sakramentalne. I dla mnie Jan Paweł II był ojcem... Ojcem mojego kapłaństwa - powiedział kardynał w rozmowie opublikowanej przez Archidiecezję Krakowską. W 1979 r. kard. Stanisław Ryłko został sekretarzem Komisji ds. Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski, a w 1987 roku powołano go do pracy w Watykanie.
Co postanowiono podczas spotkania? Kardynałowie postanowili, iż w środę 23 kwietnia trumna z ciałem papieża Franciszka zostanie przeniesiona do Bazyliki Watykańskiej. Z kolei msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę 26 kwietnia o godz. 10. "Kardynałowie zebrani podczas dzisiejszej kongregacji generalnej zadecydowali też o zawieszeniu zaplanowanych uroczystości beatyfikacyjnych do czasu wyboru kolejnego Następcy św. Piotra" - podał portal Vatican News.
Zobacz wideo Śmierć Franciszka. Kto zostanie kolejnym papieżem?
Przebieg spotkania: Wtorkowa kongregacja generalna trwała od godziny 9 do 10:30. Udział w niej wzięło około 60 kardynałów. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą w intencji papieża Franciszka. Następnie duchowni złożyli przysięgę wiernego stosowania się do norm, które są zawarte w konstytucji apostolskiej Universi Dominici Gregis, dotyczącej okresu sede vacante oraz wyboru nowego papieża. Uczestnicy spotkania odśpiewali również modlitwę do Ducha Świętego Ad sumus, która jest odmawiana między innymi podczas synodów, soborów i innych spotkań Kościoła. Ponadto odczytano 12 i 13 paragraf konstytucji apostolskiej oraz testament papieża.
Co jest w testamencie papieża? "Czując, iż zbliża się zmierzch mojego ziemskiego życia i mając żywą nadzieję na Życie Wieczne, pragnę wyrazić moją wolę testamentową, jedynie co do miejsca mojego pochówku" - napisał papież Franciszek i zaznaczył, iż zawsze powierzał swoje życie oraz posługę kapłańską i biskupią Najświętszej Maryi Pannie. "Dlatego proszę, aby moje doczesne szczątki spoczęły w oczekiwaniu na dzień zmartwychwstania w papieskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny Większej" - wskazał duchowny. Jak wyjaśnił, udawał się tam w celu modlitwy, aby "z ufnością powierzyć intencje Niepokalanej Matce i podziękować jej za macierzyńską opiekę". Papież wskazał również szczegóły dotyczące wydatków, ozdób i napisu, który ma znaleźć się na jego grobie.Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule: "Watykan opublikował testament zmarłego papieża Franciszka. 'Grób prosty, z jednym napisem'".Źródła: Vatican News, Gazeta.pl, Wirtualna Polska, Archidiecezja Krakowska