"Polska wieś" na Syberii. Jest proboszcz Polak i dom kultury. Dzieci uczą się naszego języka

2 godzin temu
Obecnie Polacy najczęściej emigrują do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niemiec. Kiedyś wybierali jednak zupełnie inne kierunki. Jednym z nich była Rosja, a dokładniej Syberia. Znajduje się tam wieś, która nie bez przyczyny zyskała miano "polskiej".
W przeszłości Polacy emigrowali na Syberię zarówno dobrowolnie, jak i w wyniku deportacji. Przede wszystkim była miejscem przesiedlenia polskich zesłańców, ale dla niektórych także obszarem, gdzie szukali lepszego życia. Zjawisko miało miejsce głównie na przełomie XIX-XX wieku. w tej chwili istnieje tam znacząca Polonia, czyli zbiorowość osób na stałe zamieszkałych poza granicami kraju.


REKLAMA


Zobacz wideo Awaryjne lądowanie boeinga na Syberii


Gdzie leży Wierszyna? Polska wieś na Syberii
Ich spora część mieszka we wsi położonej nad rzeką Idą. Mowa o Wierszynie, leżącej ok. 100 km na północ od Irkucka i 20 km na północny wschód od Tichonowki. Jest to niemal samo centrum Ust-Ordyńskiego Okręgu Buriackiego w obwodzie irkuckim. Prowadzi tam tylko jedna gruntowa droga. Jest wyboista, więc po dużych opadach deszczu staje się nieprzejezdna i odcina miejscowość od świata.


Wierszyna została założona przez dobrowolnych polskich emigrantów, głównie z Zagłębia Dąbrowskiego. Osiedlili się tam w okolicy 1910 roku. Wioska leży w niewielkiej dolinie, otoczona jest górami. Zimy są tam bardzo mroźne. Zdarza się, iż temperatura wynosi choćby -55 st. C. Jak informuje portal oblaci.pl, zasięg telefonii komórkowej jest w jednym miejscu: na cmentarzu. Nie ma dostępu do internetu.


Rosja (zdjęcie ilustracyjne) unsplash.com/Nick Sorockin


Ilu Polaków mieszka na Syberii? Wbrew pozorom wcale nie tak mało
Jak podaje portal rodacynasyberii.pl, według danych Konsulatu RP w Moskwie na Syberii mieszka ok. 300 tys. osób polskiego pochodzenia. jeżeli chodzi o Wierszynę, to przebywa tam aktualnie ok. 500 osób. We wsi cały czas są widoczne elementy polskości. Działa tam szkoła, w której są prowadzone zajęcia w języku polskim. Istnieje także Dom Polski. Pełni funkcję domu kultury i miejsca spotkań mieszkańców. Posiada amfiteatr oraz skansen. W centralnym miejscu wioski stoi drewniany kościółek, w którym funkcję proboszcza pełni Polak, ojciec Karol Lipiński. Należy do OMI, czyli Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. - Podczas kolędy odwiedziłem 111 rodzin, dziewięciu rodzin nie było w domu. Zatem w wiosce jest 120 rodzin. Mieszkańcy Wierszyny nie są nauczeni chodzenia do kościoła, choć podkreślają swoje przywiązanie do Boga - powiedział.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału