Polska–Ukraina: jak wyjść z impasu?Polska–Ukraina: jak wyjść z impasu?

1 dzień temu
Zdjęcie: Sikorski i Zełeński


Ze szczytów porozumienia w 2022 r. relacje Polski i Ukrainy w następnych latach gwałtownie spadły na równiny. Choć było to do przewidzenia, tempo tego procesu budzi uzasadniony niepokój. Jakie można zaproponować ścieżki wyjścia z obecnej sytuacji?

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” jesień 2024. W wolnym dostępie można przeczytać jedynie jego fragment. W całości jest otwarty tylko dla prenumeratorów naszego pisma i osób z wykupionym pakietem cyfrowym. Subskrypcję można kupić TUTAJ.

Relacje polsko-ukraińskie wydają się najważniejsze dla kształtowania nastrojów nie tylko w regionie Europy Środkowej. Po zakończeniu wojny rosyjsko-ukraińskiej mogą stać się one podstawą do budowania nowego porządku światowego. Oczywiście jedynie pod warunkiem, iż Polska i Ukraina zdołają wyjść z bieżącego kryzysu komunikacyjnego.

Jestem przekonany, iż – aby dojść do porozumienia – musimy nazywać rzeczy po imieniu. Zwłaszcza w kontekście największej wojny współczesnego świata, która toczy się w tej chwili na ziemi ukraińskiej, tuż za polską granicą.

Polska wyciągnęła rękę do Ukrainy po rozpoczęciu pełnoskalowej rosyjskiej inwazji. Warszawa odwróciła się o jakieś 170 stopni od swojej wcześniejszej dość sceptycznej postawy wobec Kijowa. Stało się tak z powodów pragmatycznych: kiedy rosyjska agresja zbrojna stała się rzeczywistością, polskie przywództwo polityczne podjęło działania na rzecz skutecznego wsparcia Ukrainy. Nierzadko znacznie przekraczało ono poziom przyjęty przez NATO czy UE.

To access this content, you must purchase Pakiet cyfrowy, Kwartalnik drukowany + Pakiet cyfrowy, Pakiet Druk+Cyfra or Pakiet druk + cyfra 2021 – Europa.

Tekst ukazał się w kwartalniku „Więź” jesień 2024.

Idź do oryginalnego materiału