Polska "perełka" znów błyszczy. Słynna atrakcja zyskała drugie życie. Jest pięknie

2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/ autor RobsonPL


Lokalne władze Stargardu nie zwalniają tępa. Właśnie zakończył się trzeci etap prac renowacyjnych przy ul. Klasztornej, które miały na celu uświetnić kondycję średniowiecznego muru obronnego. Zaoszczędzone fundusze pozwalają podjąć kolejne działania.
Kolejna perełka w Stargardzie znów może lśnić pełnią swojego blasku. Właśnie ogłoszono zakończenie trzeciego etapu prac renowacyjnych, w trakcie których zajmowano się średniowiecznym murem przy ul. Klasztornej. Projekt został zrealizowany dzięki funduszom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udało się także zaoszczędzić pewną część pieniędzy, które zostaną przeznaczone na kolejne unowocześnienia w mieście.

REKLAMA







Zobacz wideo "Matki Pingwinów" [ZWIASTUN]



Gdzie na weekend? Stargard zrekonstruował zabytek
Mury obronne przy ul. Klasztornej w Stargardzie to wyjątkowy obiekt, który od wielu lat jest wizytówką miasta. Kamienną konstrukcję zaczęto wznosić w XIII wieku, o czym świadczą pierwsze wzmianki z 1295 roku. Według starych dokumentów miasto było otoczone murem dopiero od XV wieku. Dawną wioskę obmurowano ścianą z 39 basztami łupinowymi, dwiema pełnymi oraz trzema bramami - Pyrzycką, Świętojańską i Wałową. W czasie wojen i różnego rodzaju bitew bariera chroniąca obecną zachodniopomorską aglomerację uległa zniszczeniu. Po II wojnie światowej stopniowo podejmowano się jej odbudowy. W 1957 roku udało się naprawić Bramę Pyrzycką, cztery lata później Bramę Wałową, a na przestrzeni lat 1978-1980 odbudowano jedną z bastei. Ubytki i spękania, które powstały w wyniku mijających lat, również przeszły już do historii. Lokalne władze zadbały o solidną ochronę dla średniowiecznego muru.


Stargard: Atrakcje odzyskały dawny blask. Zakończono prace naprawcze
W trosce o wizerunek miasta rządzący w Stargardzie postanowili ubiegać się o dofinansowanie, które umożliwiłoby im rekonstrukcję jednej z najpopularniejszych atrakcji.

Projekt uzyskał znaczące wsparcie finansowe, sięgające ponad 1,2 miliona złotych dofinansowania, które zostało przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

- informował lokalne media rzecznik prasowy Prezydenta Stargardu. Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta, całkowity koszt naprawy murów wyniósł ponad 815 000 zł. Dzięki adekwatnemu zagospodarowaniu pieniędzy w najbliższych dniach ruszy I etap modernizacji obwarowań przy ul. Klasztornej.

To kolejny dowód, iż w urzędzie mamy sprawny i zaangażowany zespół, który umiejętnie prowadzi inwestycje i zarządza pieniędzmi. Rewaloryzacja zabytków generuje ogromne koszty. Regularnie wykonujemy kolejne kroki, żeby nasze najcenniejsze obiekty odzyskiwały swój blask

- wyjaśnia prezydent Stargardu, Rafał Zając.







Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału