Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka, III niedziela zwykła obchodzona jest w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. W tym roku przypada ona 26 stycznia. Inicjatywa ta ma sprawić, aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego.
„Pokładam nadzieję w Twoim słowie” (Ps 119,74) to motto tegorocznej Niedzieli Słowa Bożego. Jak zaznaczył bp Andrzej Przybylski, słowa te są związane z głównym tematem trwającego Roku Jubileuszowego, czyli nadzieją, żebyśmy wrócili do nadziei, jako cnoty Bożej, żebyśmy po raz kolejny zaufali Bogu:
– Co to znaczy zaufać Bogu? To również, bardzo ważna sprawa, zaufać Słowu Bożemu. Bo wiemy, iż pośród nas na Ziemi ta obecność Boża jest najpewniejsza i najbliższa w dwóch rzeczywistościach: w Słowie Bożym i w Eucharystii, w Najświętszym Sakramencie. Kiedy zadajemy sobie pytanie, gdzie jest ten Pan Bóg? Gdzie ja Go mogę na pewno spotkać? Gdzie Go spotykam tylko przez dzieła, przez moje myśli, przez jakieś moje wyobraźnie? Gdzie On na pewno jest? To jest w Słowie Bożym. To po pierwsze, a po drugie, to Słowo Boże, które nam daje Pan Bóg od początku Biblii aż do końca, to jest Słowo Obietnicy, to jest Słowo Nadziei. Mimo, iż Pismo Święte opisuje wiele tragicznych wydarzeń w historii zbawienia, mimo, iż opisuje ludzkie zdrady i zdrady całego Narodu Bożego, to wszystko kończy się powrotami. I ilekroć naród czy ludzie wracają do Słowa Bożego, ufają temu Słowu, to Ono zaczyna porządkować życie. I właśnie w tym Roku Jubileuszowym mamy taką Niedzielę Słowa Bożego i to na początku tego roku właśnie po to, bo mamy mnóstwo słów i dzisiaj jest cały potok informacji. Jakimś słowom musimy uwierzyć, za jakimiś słowami musimy pójść. I właśnie ta niedziela nam przypomina i zadaje pytanie, czy rzeczywiście idę i słucham najpierw Słowa Bożego i w słowach Boga pokładam nadzieję.
Bp Przybylski podkreślił również, iż Niedziela Słowa Bożego powinna być dla nas ważna nie tylko w kontekście indywidualnego rozważania, ale również w kontekście całej wspólnoty, w której żyjemy:
– Bo ta niedziela Słowa Bożego też jest dla nas ważna jako wspólnoty, jako Kościoła. Wydaje mi się, iż w tych czasach powrót do Słowa Bożego jest nam bardzo, bardzo potrzebny. Bo my czasem jesteśmy chrześcijanami, ale nie zewangelizowanymi. My jesteśmy w Kościele, my podzielamy pewne zwyczaje, my uczestniczymy w pewnych praktykach, a czy my jesteśmy w tym czasie zewangelizowani? Nie ma w nas takiego Ewangelicznego Ducha, Ewangelicznej Nadziei, takiego Ewangelicznego Naśladowania Jezusa. Więc wydaje mi się, iż ta Niedziela Słowa Bożego nam chrześcijanom zadaję pytanie: Tak, jesteś ochrzczony, ale czy jesteś zewangelizowany? To znaczy, czy jako ochrzczony człowiek żyjesz Słowem Bożym? To, co wspomniałem o moim nawróceniu z takiej tradycyjnej wiary na żywą wiarę. Nie wystarczyło mi, iż ja tradycyjnie wierzyłem i przecież byłem ochrzczony, nie buntowałem się wobec wiary, ale ona była we mnie nieżywa. I dopiero właśnie takie zaufanie Bogu i w taki żywy sposób w Duchu Świętym czytanie Słowa Bożego właśnie z ufnością, właśnie z nadzieją, właśnie ze świadomością, iż to nie jest jedno z wielu słów, jedna z wielu książek, ale iż to jest naprawdę żywe Słowo Boga i dlatego ono zaczęło żyć.
W odpowiedzi na decyzję papieża Franciszka, zespół Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Polsce, pod kierownictwem ks. prof. dr. hab. Henryka Witczyka, przygotował na najbliższą Niedzielę Słowa Bożego materiały pomocnicze do celebracji eucharystycznej Liturgii Słowa, modlitwę wiernych i lectio divina Ewangelii wg św. Łukasza (1, 1-4; 4, 14-21), która będzie odczytywana w kościołach. Materiały znajdują się na stronie internetowej Dzieła Biblijnego: www.biblista.pl