Całun Turyński jest jedną z ważniejszych relikwii chrześcijańskich. To płótno, w które miało zostać owinięte okaleczone ciało Jezusa Chrystusa po zdjęciu z krzyża. Widoczne są na nim ślady krwi oraz wizerunek postaci. Ma ponad 4 metry długości, około 113 cm szerokości. Pierwsze badania nad całunem rozpoczęły się już pod koniec XIX wieku i od tego czasu wykonano szereg analiz dotyczących jego autentyczności. Wielu ekspertów sugeruje, iż płótno nie mogło zostać użyte do owinięcia ciała Chrystusa, ponieważ ma pochodzić z okresu między 1260 a 1390 rokiem n.e. Inni natomiast są przekonani, iż ma ponad 2 tysiące lat, a widoczne na nim ślady zostały wypalone po zmartwychwstaniu. Całun do dzisiaj budzi szereg kontrowersji, ale część zainteresowanych właśnie na tym płótnie opiera swoje domniemania dotyczące prawdziwego wizerunku Jezusa.
REKLAMA
Zobacz wideo Sądny dzień na planie "Pasji" Mela Gibsona. Niepokojące wypadki na planie
Całun Turyński - obraz. Tak mógł wyglądać Jezus Chrystus przed śmiercią?
Jak informuje serwis Daily Mail, tym razem zdjęcie tkaniny zostało wprowadzone do Midjourney, generatora obrazów AI. Na tej podstawie system stworzył realistyczny obraz oraz wideo przedstawiające Jezusa, który mruga i się uśmiecha. Dzięki temu pokazano, jak mógł wyglądać Mesjasz tuż przed swoją śmiercią. Nagranie zostało opublikowane w mediach społecznościowych i niemalże natychmiast wywołało burzliwą dyskusję. Wielu użytkowników zwróciło uwagę na to, iż na obrazie wygenerowanym przez AI Jezus wygląda na osobę o jasnej karnacji, tymczasem historycznie był on mieszkańcem Bliskiego Wschodu i powinien mieć znacznie ciemniejszą skórę.
Wygląda jak ja a jestem Norwegiem
- napisał jeden z użytkowników. Teorię o ciemniejszej karnacji potwierdzała również dr Meredith Warren, wykładowczyni na Uniwersytecie Sheffield. W rozmowie z serwisem Daily Mail podkreślała, iż "prawdziwy Jezus miałby brązową skórę i brązowe oczy, jak miejscowa ludność". W jej opinii najbardziej trafne przedstawienia wizerunku Jezusa pochodzą z portretów egipskich mumii. Te ukazują mężczyzn zmarłych między 80 a 120 rokiem naszej ery zamieszkujących te same tereny co Jezus. Takie postacie mają ciemne oczy, brody, krótkie i kręcone włosy oraz brązową skórę. Zdaniem ekspertki to daje najlepsze wyobrażenie o tym, jakie cechy mógł posiadać Mesjasz.
Gdzie jest Całun Turyński? Naukowcom muszą wystarczyć zdjęcia
Najnowsze dzieło sztucznej inteligencji - stworzone przez Daily Express - ukazuje zaś wychudzonego mężczyznę z pociągłą, szczupłą twarzą z wąsami, brodą oraz długimi włosami. Widoczne są też liczne otwarcia i rany, które mają mieć bezpośredni związek z ostatnimi chwilami życia Jezusa. Nie da się zatem ukryć, iż wygenerowana przez AI wersja wizerunku Chrystusa przypomina wiele jego przedstawień wykorzystywanych przez współczesną religię i sztukę.
Zobacz też: Wrocławski pałac trafił na sprzedaż. Wartość XVIII-wiecznej rezydencji rośnie z dnia na dzień
Warto mieć na uwadze fakt, iż wiele rekonstrukcji odbywa się jedynie na podstawie zdjęć płótna. Podobnie jest również w przypadku badań nad autentycznością całunu, ponieważ jego dostępność dla badaczy jest mocno ograniczona. Od 1578 roku w znajduje się królewskiej kaplicy katedry San Giovanni Battista w Turynie.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.