Pielgrzymuje tam mnóstwo Polaków. Teraz Episkopat wydał dla nich specjalny komunikat

4 godzin temu
Od lat nie brakuje Polaków pielgrzymujących do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Tymczasem biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski wydało specjalny komunikat, w którym poinformowało o pewnym ułatwieniu dla przybywających tam katolików.


"W odpowiedzi na rosnącą liczbę polskich pielgrzymów udających się do Santiago de Compostela oraz potrzebę duchowego towarzyszenia im w najważniejszym momencie pielgrzymki – po dotarciu do grobu Apostoła Jakuba – powstała inicjatywa, której celem jest zapewnienie codziennej obecności polskich kapłanów i wolontariuszy świeckich w Katedrze oraz w tzw. Biurze Polskim (Oficina del Peregrino) w Santiago de Compostela" – czytamy w oświadczeniu Episkopatu.

Udogodnienia dla przybywających pielgrzymów do Santiago de Compostela




Do 3 września polscy pielgrzymi docierający do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela mogą skorzystać ze spowiedzi świętej i uczestniczyć w mszy, odprawianej po polsku. "Kapłani-spowiednicy pełnią posługę w kaplicy Matki Bożej z Lourdes w Katedrze w Santiago (godz. 10.30 – 11.45) oraz w kaplicy w Oficina del Peregrino, gdzie codziennie o godz. 16;00 odprawiana jest Msza Święta w języku polskim" – podano.

Dodajmy, iż Camino de Santiago w Hiszpanii przez wieki było trzecim po Jerozolimie i Rzymie szlakiem pielgrzymkowym w Europie. Do dziś podążają tamtędy ludzie różnych wyznań i narodowości. Wśród Polaków to miejsce zaczęło cieszyć się zainteresowaniem po przybyciu Jana Pawła II.

Papież powrócił tam kolejny raz z setkami tysięcy młodych w 1989 roku na Światowe Dni Młodzieży. Jeszcze bardziej pielgrzymowanie do Santiago de Compostella zrobiło się jednak popularne na początku lat 90. Na drogę jakubową od Jana Pawła II więcej pielgrzymów ściągnął wówczas... Paolo Coelho.

Ten brazylijski literat porwał swoimi powieściami tłumy. Najlepiej udało mu się to za sprawą "Pielgrzyma", którego przesiąkniętą mistycyzmem historię oparł właśnie na swojej pielgrzymce po szlaku zwanym Drogą Mleczną, prowadzącym z francuskiego Saint-Jean-Pied-de-Port, przez hiszpańskie Pampelunę, Burgos, León aż do Santiago de Compostela.

Idź do oryginalnego materiału