W dniach 8-16 lipca 2025 r. odbyła się pielgrzymka olimpijska do Serbii, w której wzięli udział najlepsi laureaci tegorocznej edycji Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej. Wyjazd był nagrodą za trud i wysiłek włożony w naukę, a także okazją do integracji w gronie wyjątkowej młodzieży.
Podczas wyjazdu odwiedzono wiele uświęconych miejsc ważnych dla historii i kultury narodu serbskiego. Jednym z nich był kompleks królewski Zadużbina Króla Piotra w Topoli, w którego skład wchodzą rezydencja, koszary i winnice królewskie, a w samym środku zielonego lasu stoi cerkiew św. Jerzego, w której pochowany jest Jerzy Czarny (założyciel dynastii Karadziordziewiczów) i ponad 30. innych członków rodziny królewskiej. Modlono się także w monasterach Žiča i Studenica, gdzie pielgrzymi przystąpili do św. Eucharystii. W Studenicy modlono się przed relikwiami pierwszego serbskiego władcy św. Symeona Mirotoczywego, ojca św. Sawy Serbskiego. Dziesięciu kolejnych władców z dynastii Nemaniczów, ich żony i dzieci są kanonizowani przez Cerkiew prawosławną.
Niezwykłym przeżyciem było zwiedzanie Niszu, trzeciego największego miasta w Serbii, miejsca narodzin św. cesarza Konstantyna Wielkiego. Tu młodzież doświadczyła wyjątkowej gościnności ze strony metropolity Niszu Arseniusza. W dniu święta apostołów Piotra i Pawła uczestniczono w uroczystej św. Liturgii w cerkwi świętych Konstantyna i Heleny celebrowanej przez metropolitę, a wielką euforią dla męskiej części uczestników była możliwość przysługiwania w ołtarzu. Po św. Liturgii metropolita Arseniusz przekazał pozdrowienia Cerkwi w Polsce, a ihumen Pantelejmon podziękował hierarsze za gościnność. Tego samego dnia odwiedzono monaster Ravanica, gdzie modlono się przed relikwiami św. księcia Łazarza, który zginął podczas słynnej bitwy na Kosowym Polu w 1389 roku.
W niedzielę młodzież przeniosła się do Belgradu. Nazwa stolicy Serbii to dosłownie „Białe miasto”, co nawiązuje do historycznych kolorów murów miejskich. Uczestniczono w św. Liturgii sprawowanej przez biskupa Wielkiej Brytanii i Irlandii Nektariusza w cerkwi św. Sawy – jednej z największych cerkwi świata. Świątynię wzniesiono na wzgórzu Wraczar w miejscu, gdzie Turcy spalili niegdyś relikwie św. Sawy. Ściany ozdabiają przepiękne, zapierające dech w piersiach kolorowe mozaiki, a wielkość budynku potęguje jego majestatyczność. Po św. Liturgii pielgrzymi zaśpiewali utwór „Wiara wieczna”, pochodzący właśnie z Serbii.
Również w niedzielę odbyło się spotkanie z Jego Świątobliwością Patriarchą Serbskim Porfiriuszem, który powiedział pielgrzymom, iż choć Prawosławie w Polsce jest mniejszością, to świecie prawosławnym znane jest jako prężnie działająca Cerkiew. Patriarcha przekazał słowa pozdrowień oraz ikonę św. Sawy, Jego Eminencji metropolicie Sawie, a także upominki wszystkim pielgrzymom. Tego wieczora młodzież miała okazję do zapoznania się ze swoimi rówieśnikami z Belgradu.
W Belgradzie odwiedzono cerkiew św. Marka, siedzibę telewizji Hram i monaster Wprowadzenia Bogurodzicy do świątyni, w którym postrzyżyny mnisze przyjął niegdyś metropolita Sawa. W siedzibie radia diecezji Belgradu „Slovo Ljubve” Gabriel Mularczyk, Irmina Gurin i Tatiana Cziao udzielili wywiadu, w którym podzielili się wrażeniami z wyjazdu. Wizyta w studiu była wyjątkowym przeżyciem.
Szczególnym wydarzeniem było spotkanie laureatów z Jego Królewską Wysokością Księciem Filipem, następcą tronu i Księżną Danicą. Spotkanie miało miejsce w Pałacu Królewskim. Książę jest wnukiem ostatniego króla Jugosławii Piotra II Karadjordjevicia (1934-1945). Para książęca była zaciekawiona ideą olimpiady teologicznej i pytała o obecną sytuację Cerkwi w Polsce. Serbia nie jest dziś monarchią, jednak zachowuje szacunek i sympatię do dawnej rodziny królewskiej.
Laureaci spotkali się również z serbskim ordynariuszem wojskowym biskupem Dositejem, a także ks. Petrem Lukićem, wieloletnim proboszczem belgradzkiej katedry, który wielokrotnie bywał w Polsce wraz z katedralnym chórem. Spotkanie odbyło się w sali Pierwszego Towarzystwa Śpiewaczego, gdzie w XIX wieku pracował nad swoimi kompozycjami wybitny serbski kompozytor Stevan Mokranjac.
Ostatniego dnia wyjazdu osiemnaste urodziny obchodził jeden z laureatów olimiaby, Bartłomiej Rolak. Świąteczną niespodzianką był uroczysty obiad w restauracji na Kalamegdanie – historycznym parku z fortyfikacjami.
Wszyscy uczestnicy pielgrzymki olimpijskiej otrzymali 40-stronnicowe biuletyny zawierające najważniejsze informacje o historii i kulturze Serbii, a także skrót informacji o odwiedzonych miejscach. Będzie to doskonała pamiątka z wyjazdu.
Pielgrzymka została zorganizowana przez Komitet Główny Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej, Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce i Centrum Kultury Prawosławnej w Warszawie. Jej pomysłodawcą był ihumen Pantelejmon (Karczewski). Wraz z nim opiekę nad grupą sprawowali: Julia Birycka, Sławomir Kiryluk i Mikołaj Zdrajkowski.
Julia Sidun
zdjęcia: Sławomir Kiryluk











