Patriarcha Konstantynopola: Franciszek ucieleśniał pokorę

news.5v.pl 13 godzin temu

Zmarły dziś papież Franciszek był prawdziwym przyjacielem prawosławia” – oświadczył patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, uznawany za honorowego przywódcę prawosławia. Hierarcha dodał, iż papież ucieleśniał „prawdziwą pokorę i braterską miłość”. Również zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, metropolita Epifaniusz, powiedział, iż ze smutkiem przyjął wiadomość o śmierci papieża Franciszka, który wyrażał szczerą troskę o los Ukraińców cierpiących z powodu rosyjskiej agresji.

Przez dwanaście lat swojego pontyfikatu był wiernym przyjacielem, zwolennikiem i towarzyszem Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego

— podkreślił Bartłomiej I.

Wspólna modlitwa

Przywódca prawosławia wspominał swoje pierwsze spotkanie z Franciszkiem w 2014 r. w Jerozolimie, gdy wspólnie modlili się w miejscu uznawanym za grób Jezusa.

Dodał, iż zaproponował zmarłemu papieżowi, by w 2025 r. wspólnie świętowali 1700. rocznicę Soboru Nicejskiego.

Papież zareagował entuzjastycznie, ale nie było mu pisane przybycie na te obchody

— powiedział Bartłomiej I.

Sobór Nicejski był pierwszym soborem powszechnym w historii. Sformułowano na nim nicejskie wyznanie wiary, które do dziś uznaje większość Kościołów chrześcijańskich, w tym katolicy i prawosławni.

Kondolencje po śmierci papieża złożyli też m.in. przywódcy Cerkwi prawosławnych w Rumunii, Bułgarii, Ukrainie.

Pomoc dla Ukrainy

Jego wysiłki i osobista pomoc na rzecz uwolnienia ukraińskich jeńców wojennych i powrotu do Ukrainy dzieci deportowanych przez władze rosyjskie były dla nas niezwykle ważne. Zmarły papież starał się, zgodnie ze swoimi przekonaniami, pomóc Ukraińcom osiągnąć pokój i zawsze wzywał do modlitwy w tej intencji… Jego wysiłki i modlitwy nie pójdą na marne, ale będą żyły w sercach jego wiernych

— oznajmił Epifaniusz w komunikacie na Facebooku.

Złożył kondolencje wszystkim katolikom – biskupom oraz całej wspólnocie Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie, a także wiernym Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej, którzy stracili swojego zwierzchnika.

W komunikacie Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej napisano, iż papież Franciszek okazał „wielką empatię męczeńskiemu narodowi ukraińskiemu”.

Wielokrotnie potępiał wojnę i wzywał świat do solidarności z Ukrainą. Jego wsparcie przejawiało się nie tylko w słowach, ale także w konkretnych gestach

— czytamy w oświadczeniu.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Kościoła rzymskokatolickiego Ukrainy, biskup Witalij Skomarowski, również wezwał wiernych do modlitwy za zmarłego papieża Franciszka.

W tych dniach szczególnie zachęcam do modlitwy za zmarłego Papieża. My, Ukraińcy, jesteśmy mu wdzięczni za jego nieustanną modlitwę, wszelką pomoc i ciągłe przypominanie światu o okropnościach wojny w naszej ojczyźnie. Niech dobry Bóg da mu wieczny odpoczynek!

— oznajmił Skomarowski w oświadczeniu na stronie internetowej kościoła.

Papież Franciszek zmarł dziś o godz. 7.35 rano – ogłosił kardynał Kevin Farrell w komunikacie podanym przez watykańskie biuro prasowe. Papież miał 88 lat. Zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc, dzień po tym, gdy przybył na błogosławieństwo Urbi et Orbi, by pozdrowić wiernych.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Światowi przywódcy żegnają papieża Franciszka. Kondolencje m.in. z Białego Domu, Pałacu Buckingham, Brukseli, Kijowa

Liderzy innych wyznań żegnają Franciszka. „Dołączam do ludzi na całym świecie, opłakujących odejście Jego Świątobliwości papieża”

Żałoba narodowa w Argentynie po śmierci papieża Franciszka będzie trwała siedem dni. Biskupi proszą wiernych o modlitwę

Rozbrzmiał Dzwon Zygmunta! Cały świat modli się za zmarłego papieża Franciszka. Coraz więcej wiernych na Placu św. Piotra. Są łzy

Kto wybierze nowego Ojca Świętego? Spośród 138 kardynałów, mających prawo wyboru papieża, jest czterech Polaków

Papież nie zostanie pochowany w Grotach Watykańskich. Franciszek wybrał inne miejsce. To pierwsza taka sytuacja od 120 lat

Prezydent Duda żegna papieża Franciszka: „Był wielkim apostołem Miłosierdzia, w którym upatrywał odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata”

nt/PAP

Idź do oryginalnego materiału