Papież ujawnił, iż podpisał list o swej rezygnacji. Będzie użyty w jednym przypadku

1 rok temu
Zdjęcie: Polsat News


Franciszek podpisał list o swej rezygnacji w 2013, tuż po wyborze na papieża. Rezygnacja może zostać wykorzystana w momencie, gdy stan zdrowia w poważny i trwały sposób uniemożliwi mu dalsze sprawowanie posługi - ujawnił papież w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "ABC".


Franciszek w rozmowie, opublikowanej w niedzielę, a więc dzień po jego 86. urodzinach, wyjaśnił, iż list z taką deklaracją przekazał kardynałowi Tarcisio Bertone, który był sekretarzem stanu za pontyfikatu Benedykta XVI. Następnie pozostał na tym stanowisku przez pół roku po wyborze papieża Bergoglio.


Papież: Podpisałem już moją rezygnację


- Ja już podpisałem moją rezygnację. Wtedy sekretarzem stanu był Tarcisio Bertone. Podpisałem i powiedziałem mu: "w razie przeszkód medycznych czy innych oto moja rezygnacja" - oświadczył papież.


- Nie wiem, komu kardynał Bertone ją przekazał - przyznał. Reklama


Franciszek odnosząc się do swoich obecnych trudności z kolanem, z powodu których musi często poruszać się na wózku, zaznaczył: "Już chodzę, decyzja o tym, by nie poddawać się operacji była słuszna".
Dodał następnie: Rządzi się głową , a nie kolanem.
Papież zauważył, iż bywa wykorzystywany dla celów politycznych. Tak opisał jedną z takich sytuacji: "Sześć czy siedem lat temu kandydat z Argentyny przyszedł na mszę. Zrobili nam zdjęcie przed zakrystią, a ja mu powiedziałem: proszę nie wykorzystywać tego politycznie. Odpowiedział mi, iż mogę być o to spokojny".
- Tydzień później Buenos Aires było wytapetowane tym zdjęciem, przerobionym tak, iż wyglądało to jak prywatna audiencja. Tak, czasem mnie wykorzystują. Ale my wykorzystujemy częściej Boga, zatem siedzę cicho i działam dalej- wyjaśnił papież.


Papież na Boże Narodzenie chciałby pokój na świecie


Franciszek zapytany o to, jaki prezent chciałby dostać na to Boże Narodzenie, odparł: "pokój na świecie".
"Wojna na Ukrainie dotyka nas z bliska. Ale pomyślmy o Birmie, Jemenie, a także Syrii, gdzie walczy się od 13 lat"- dodał Franciszek.
Papież dotychczas nie zrealizował planu podróży na Ukrainę, choć taką ewentualność rozważano latem. Od dłuższego czasu źródła w Watykanie mówią nieoficjalnie, iż w tej chwili możliwość takiej wizyty nie jest brana pod uwagę , bo nie ma warunków, by ją zorganizować. Sam papież kilka razy deklarował zaś, iż chciałby pojechać zarówno do Kijowa, jak i do Moskwy


Papież skończył 86 lat


Papież Franciszek w sobotę skończył 86 lat. Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w ubogiej dzielnicy stolicy Argentyny, Buenos Aires- Flores w rodzinie włoskich imigrantów. Był najstarszy z pięciorga rodzeństwa.


Ukończył technikum z dyplomem chemika, pracował w laboratorium. Podczas jednego ze spotkań z wiernymi w Rzymie wyznał też, iż w młodości zatrudnił się jako bramkarz w nocnym klubie w Buenos Aires, by dorobić do skromnego stypendium. W wieku 22 lat wstąpił do zakonu jezuitów. W kolegium w San Miguel koło Buenos Aires obronił licencjat z filozofii, następnie studiował literaturę i psychologię, a potem teologię.
Święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 roku.
Urodziny papież spędził pracowicie i myśląc o ubogich i potrzebujących pomocy. Franciszek na znak wdzięczności wręczył specjalne nagrody trzem osobom, pomagającym ubogim.
Idź do oryginalnego materiału