Papież rozpoczął wizytę w Belgii

stacja7.pl 2 godzin temu

Po odegraniu hymnów Watykanu i Belgii i przywitaniu się z przedstawicielami władz państwowych (m.in. premierem Alexandrem De Croo) i kościelnych (m.in. z przewodniczącym belgijskiej konferencji episkopatu abp. Lukiem Terlindenem), wysłuchano dwóch piosenek w wykonaniu chóru dziecięcego.

Z bazy lotniczej Melsbroek papież odjechał do nuncjatury apostolskiej w Brukseli.

Podczas swej wizyty w Belgii, która potrwa do 29 września, Franciszek odwiedzi Brukselę, Leuven i Louvain-la-Neuve.

Dalsza część artykułu poniżej.

🇻🇦🇧🇪 Grupa młodych osób i dzieci ubranych w żółte koszulki z napisem „Naprzód dla nadziei” wykonała symboliczny bieg w kierunku #Papież, dla którego zaśpiewali piosenkę, wymachując również biało-żółtymi flagami #Watykan.#OjciecŚwięty już w #Belgia.

📢https://t.co/kEAW7GEv5A pic.twitter.com/UBDcZuMDp3

— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) September 26, 2024

ZOBACZ>>> Objawienie św. s. Faustyny. Jak powstała Koronka do Bożego Miłosierdzia

Okazją do wizyty istotny jubileusz

Właściwą okazją podróży do Belgii jest jubileusz 600-lecia Uniwersytetu w Leuven. Papież wygłosi tam dwa przemówienia: do wykładowców na flamandzkim Katolickim Uniwersytecie w Leuven oraz na francuskojęzycznym Katolickim Uniwersytecie w Louvain-La-Neuve, gdzie spotka się ze studentami. Na tej uczelni studiował niegdyś ekonomię gospodarz wizyty papieża w Belgii, 55-letni arcybiskup Brukseli Luc Terlinden.

Obie uczelnie dawniej były jednym uniwersytetem i niedługo będą obchodzić 600-lecie istnienia. Bolesnym okresem w historii uczelni były zniszczenia i bombardowania uniwersytetu podczas pierwszej i drugiej wojny światowej – dwukrotnie przez wojska niemieckie i raz przez alianckie bombowce.

Od lat 60. XX w. Uniwersytet w Leuven był zalążkiem tzw. teologii wyzwolenia, istotnej dla rozwoju Kościoła katolickiego w Ameryce Łacińskiej, skąd pochodzi także papież Franciszek. Studiowali tam między innymi wybitni teolodzy wyzwolenia: o. Gustavo Gutierrez i o. Leonardo Boff.

Zwieńczeniem podróży papieża Franciszka będzie Msza św. na stadionie Króla Baudouina w Brukseli w niedzielę 29 września. Liczba chętnych do udziału w liturgii sprawowanej przez papieża kilkukrotnie przewyższyła liczbę 35 tys. miejsc siedzących. Podczas wielojęzycznej uroczystości Franciszek dokona beatyfikacji hiszpańskiej karmelitanki Anny od Jezusa (1545-1621).

KAI, pa/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału