Papież: Przeżywanie tej różnorodności powinno nas napawać radością

1 rok temu

Papieska intencja modlitewna na styczeń 2024

W swoim przesłaniu wideo papież Franciszek, za pośrednictwem Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy, prosi, abyśmy „uznali dar różnych charyzmatów we wspólnotach chrześcijańskich i odkryli bogactwo różnych tradycji liturgicznych w Kościele katolickim”.

„Nie trzeba obawiać się różnorodności charyzmatów w Kościele”. Różnorodność charyzmatów, tradycji teologicznych i liturgicznych jest czymś pozytywnym. Nigdy nie powinno powodować podziałów. Raczej „przeżywanie tej różnorodności powinno nas napawać radością” – wyjaśnia Papież w przesłaniu komentującym intencję modlitewną, którą proponuje na styczeń 2024 r.

Bogactwo Kościołów Wschodnich

Papież Franciszek wspomina w szczególności Kościoły Wschodnie: „Mają one swoje tradycje, swoje charakterystyczne obrzędy liturgiczne, a mimo to zachowują jedność wiary. Wzmacniają ją, a nie dzielą”.

Istnieje wiele Kościołów Wschodnich pozostających w komunii z Rzymem, jak katolicy bizantyjscy, greckokatolicki Kościół ukraiński czy grecki Kościół melchicki. Innymi przykładami rytualnej różnorodności w obrębie katolicyzmu są Kościół syromalabarski i katolicki Kościół syromalankarski, oba wywodzące się z Indii; Kościół maronicki, pochodzenia libańskiego; katolicki Kościół koptyjski pochodzenia egipskiego; ormiański Kościół katolicki; Kościół chaldejski, głównie w Iraku; a także m.in. Kościół etiopsko-erytrejski.

W związku z tym papież Franciszek wyjaśnia: „Jeśli kierujemy się Duchem Świętym, obfitość, różnorodność, różnorakość nigdy nie powodują konfliktów”. „Duch Święty przypomina nam przede wszystkim, iż jesteśmy dziećmi kochanymi przez Boga – wszyscy równi w Bożej miłości i wszyscy różni”.

Podobnie jak pierwsi chrześcijanie

Jak wspomina papież Franciszek, „Różnorodność i jedność były bardzo obecne już w pierwszych wspólnotach chrześcijańskich. Ale jest coś więcej. Aby móc iść naprzód na drodze wiary, potrzebujemy także dialogu ekumenicznego z naszymi braćmi i siostrami innych wyznań oraz wspólnotami chrześcijańskimi”.

„Nie jest to coś mylącego ani niepokojącego” – wyjaśnia Papież, „ale jest to dar, który Bóg daje wspólnocie chrześcijańskiej, aby mogła wzrastać jako jedno ciało, Ciało Chrystusa”.

Zjednoczeni pod krzyżem

Wspólnym wątkiem wideo Papieża z tego miesiąca jest krzyż, symbol jedności i różnorodności: krzyż, który pojawia się na drzwiach, w górach, w kościołach, aby ukazać bogactwo różnych wspólnot chrześcijańskich, właśnie w jego różnorodności. „Krzyż nie jest różdżką Rzymian, ale drzewem, na którym Bóg napisał Ewangelię” – napisała poetka Alda Merini. To coś więcej niż przedmiot oddania. Krótko mówiąc, jest to tajemnica miłości, pod którą stoją wszyscy chrześcijanie, niezależnie od wyznania, tradycji i obrządku.

Papież Franciszek apeluje, aby w różnorodności „wspólnota chrześcijańska wzrastała jako jedno ciało, Ciało Chrystusa”. Dlatego wideo kończy się obrazem ogromnego krzyża uformowanego przez tysiące chrześcijan różnego pochodzenia, symbolicznie odpowiadający na apel Ojca Świętego.

W styczniu przypada Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku hasło brzmi: „Będziesz miłował Pana, Boga swego, a bliźniego swego jak siebie samego” (Łk 10,27).

Papieska Światowa Siec Modlitwy

Poznanie i uznanie różnych charyzmatów

Ojciec Frédéric Fornos S.J., dyrektor międzynarodowy Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy, podkreśla, „że różnorodność charyzmatów, tradycji teologicznych i liturgicznych w Kościele katolickim jest czymś pozytywnym. Istnieje także wiele tradycji duchowych, na przykład tych krzewionych przez zakony i zgromadzenia zakonne. Bóg kocha różnorodność, jest to znak obecności Ducha Świętego. W ten sposób prowadzi nas do pełni prawdy, do pełnej szerokości, wysokości i głębokości swojej miłości. Dlatego, jak mówi papież Franciszek, „życie tą różnorodnością powinno nas napawać radością”. Nasza wiara wzrasta, gdy otwieramy się na tę różnorodność, także w „dialogu ekumenicznym z braćmi i siostrami innych wyznań i wspólnotami chrześcijańskimi”. Nie jest to coś gmatwającego ani niepokojącego” – podkreśla Papież, ale raczej „darem, który Bóg daje wspólnocie chrześcijańskiej, aby mogła wzrastać jako jedno ciało, Ciało Chrystusa”.

W tym miesiącu módlmy się, aby Duch Święty pomógł nam rozpoznać dar różnorodności, odkryć jego bogactwo, przyjąć się wzajemnie i dziękować za niego.

Czytaj także:Franciszek o budowaniu świata, w którym słuchamy się wzajemnie i szanujemy w różnorodności
Czytaj także:Maluch z zespołem Downa w reklamie nowej kolekcji ubrań dla dzieci. „Chcemy celebrować różnorodność”
Czytaj także:Kościół będzie miał nowych świętych męczenników. Ekumenizm krwi
The post Papież: Przeżywanie tej różnorodności powinno nas napawać radością appeared first on Aleteia Polska.
Idź do oryginalnego materiału