W obliczu narastającego kryzysu żywnościowego i dramatycznych konfliktów zbrojnych, Papież Leon XIV w mocnym przesłaniu do uczestników 44. sesji FAO potępił wykorzystywanie głodu jako broni wojennej i wezwał do pilnych, konkretnych działań na rzecz pokoju, sprawiedliwości i ochrony najbardziej potrzebujących. „Zabijanie przez głód to bardzo tani sposób prowadzenia wojny – i głęboko nieludzki” – ostrzegł Ojciec Święty.
Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl
Źródło: Vatican NewsPhoto credit: Vatican Media
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Papież Leon XIV skierował mocne i poruszające przesłanie do uczestników 44. sesji Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która odbywa się w Rzymie w dniach od 28 czerwca do 4 lipca. W liście, który naznaczył jego pierwsze oficjalne wystąpienie do FAO, Ojciec Święty potępił wykorzystywanie głodu jako narzędzia wojny oraz zaapelował o konkretne działania na rzecz globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.
Skandal głodu i moralna odpowiedzialność
Papież przypomniał, iż mimo nadwyżek produkcyjnych w wielu częściach świata, głód i niedożywienie wciąż dotykają miliony ludzi. Nazwał to zjawisko „smutną i haniebną tragedią”, podkreślając, iż globalna wspólnota nie może już dłużej tolerować tej niesprawiedliwości.
„Choć ziemia jest w stanie wyprodukować wystarczającą ilość żywności dla wszystkich, to zbyt wielu ludzi przez cały czas nie ma co jeść”
Papież Leon XIVPrzypomniał, iż głód nie jest tylko problemem technicznym czy logistycznym, ale moralnym i politycznym wyzwaniem, które wymaga wspólnej odpowiedzialności.
Głód jako broń wojny – granica, której nie wolno przekroczyć
Jednym z najważniejszych punktów papieskiego przesłania była jednoznaczna krytyka wykorzystywania głodu jako broni. Leon XIV wskazał, iż współczesne konflikty, często prowadzone przez uzbrojone grupy cywilne, wykorzystują głodzenie ludności cywilnej jako narzędzie terroru. „Zabijanie przez głód to bardzo tani sposób prowadzenia wojny” – napisał. Zwrócił uwagę, iż celowo niszczone są pola uprawne, kradzione stada, blokowana pomoc humanitarna i niszczona infrastruktura cywilna – wszystko po to, by złamać społeczności, które nie mają możliwości obrony.
Ojciec Święty wezwał wspólnotę międzynarodową do wyznaczenia jasnych granic prawnych, by zapobiegać takim nadużyciom i skutecznie ścigać sprawców.
„Bezkarność elit politycznych, które dopuszczają się takich działań, pogłębia jedynie cierpienie ubogich”
Papież Leon XIVCzas działać – koniec epoki pustych sloganów
Papież wezwał do przejścia od słów do czynów. „Odkładanie rozwiązania tej bolesnej sytuacji nie pomoże; przeciwnie – cierpienia będą się kumulować” – ostrzegł. Wskazał, iż przyszłe pokolenia osądzą nas z tego, jak dziś odpowiemy na wyzwanie głodu. Leon XIV zaapelował o skuteczne, odważne działania, które nie tylko złagodzą skutki, ale rozwiążą problem u podstaw. Tylko konkretna zmiana – a nie deklaracje – pozwoli ludziom patrzeć z nadzieją w przyszłość.
Sprawiedliwa transformacja ekologiczna
W papieskim przesłaniu pojawił się również apel o skoordynowane działania w zakresie ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu. Leon XIV zauważył, iż katastrofy naturalne i utrata bioróżnorodności pogłębiają nierówności społeczne i przyczyniają się do pogorszenia sytuacji żywnościowej. „Aby zapewnić zrównoważone systemy rolno-spożywcze, musimy odwrócić proces degradacji i postawić w centrum człowieka oraz środowisko” – napisał. Papież zwrócił uwagę na konieczność wspierania lokalnych społeczności i ludów rdzennych oraz inwestowania w odbudowę żyzności gleby i ekosystemów.
Budować pokój, a nie zbroić się
Papież nie pominął tematu zbrojeń. Skrytykował wydawanie ogromnych środków finansowych na produkcję i handel bronią, podczas gdy miliony ludzi cierpią z powodu głodu. „W ten sposób promuje się wątpliwe ideologie i niszczy relacje międzyludzkie, które powinny opierać się na braterstwie i solidarności” – zaznaczył. Wezwał do bycia „budowniczymi pokoju” – poprzez działania na rzecz dobra wspólnego, wspieranie współpracy międzynarodowej i przezwyciężanie podziałów.
Zaangażowanie Stolicy Apostolskiej
Leon XIV zapewnił o nieustannym zaangażowaniu Stolicy Apostolskiej w sprawy najbardziej potrzebujących. „Stolica Apostolska zawsze będzie służyła zgodzie między narodami i wspierała dobro wspólne rodziny ludzkiej” – napisał. Ojciec Święty wyraził solidarność z osobami cierpiącymi z powodu głodu i pragnienia, a także tymi, którzy żyją na peryferiach i są zapomniani przez społeczność międzynarodową.
Na zakończenie Papież wyraził nadzieję, iż praca FAO przyniesie obfite owoce – nie tylko w wymiarze gospodarczym czy politycznym, ale przede wszystkim ludzkim i duchowym. Jako sukcesor Piotra zadeklarował gotowość Kościoła do towarzyszenia wszelkim inicjatywom, które przynoszą ulgę cierpiącym i promują sprawiedliwość na świecie.
słowa kluczowe: Papież Leon XIV, głód jako broń, przesłanie do FAO, bezpieczeństwo żywnościowe, głód na świecie, Kościół a ubóstwo, walka z niedożywieniem, pokój i sprawiedliwość, ekologia integralna, broń i ubóstwo