Papież Franciszek złamał tradycję. W dwóch punktach wywrócił rytuał pogrzebowy Watykanu

5 godzin temu
Pogrzeb papieża Franciszka wygląda inaczej niż ceremonie jego poprzedników. Ojciec Święty jeszcze za życia wprowadził zmiany w tradycyjnych obrzędach pogrzebowych, łamiąc wielowiekowe watykańskie zwyczaje. Czego sobie zażyczył? Są dwie rewolucyjne zmiany.


W wieku 88 lat, w Poniedziałek Wielkanocny, zmarł papież Franciszek. Był głową Kościoła katolickiego przez ponad dekadę, a przed śmiercią postanowił wprowadzić zmiany w tradycyjnych obrzędach pogrzebowych papieży. Jego ostatnie życzenia wyraźnie odbiegają od wielowiekowych zwyczajów Watykanu.

Franciszek zaktualizował "Ordo Exsequiarum Romani Pontificis", czyli 'Obrzędy Pogrzebowe Biskupa Rzymu", upraszczając procedury związane z pochówkiem papieża. Zgodnie z tradycją, jego ciało zostało wystawione na widok publiczny, a pierścień papieski zniszczony. Jednak w dwóch kluczowych aspektach Franciszek postanowił zerwać z dawnymi zasadami.

Pogrzeb Franciszka różni się od pogrzebów poprzednich papieży. Oto dwie główne zmiany


Jednym z największych odstępstw od tradycji była decyzja dotycząca trumny. Papież Franciszek zażyczył sobie w swoim testamencie, aby jego ciało spoczęło w tylko jednej trumnie: prostej i drewnianej, wyłożonej cynkiem.



To wyraźna zmiana w stosunku do dotychczasowych pogrzebów papieskich, podczas których zmarłych chowano w trzech kolejnych trumnach: z cyprysu (symbol pokory i śmiertelności), ołowiu (dla ochrony ciała i przed ingerencją) oraz dębu (znaku godności i siły).

Drugą rewolucją jest zmiana miejsca pochówku. Tradycyjnie papieże byli chowani w Grotach Watykańskich pod Bazyliką św. Piotra. Jednak w zaktualizowanych obrzędach Franciszek dopuścił możliwość spoczynku poza Watykanem. Sam poprosił, by jego ciało złożono w prostym grobie w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie – miejscu, do którego regularnie pielgrzymował na początku i końcu każdej podróży apostolskiej.



"Proszę, aby mój grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej, pomiędzy Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani) a Kaplicą Sforzów we wspomnianej Bazylice Papieskiej, zgodnie z załączonym dokumentem. Mój grób winien być w ziemi, prosty, bez szczególnego zdobienia, z jedynym napisem: Franciscus" – napisał papież w swoim testamencie. Zgodnie z jego wolą, nad posadzką widnieje jedynie marmurowa płyta.

Tym samym papież Franciszek jest pierwszym od ponad stu lat papieżem, który nie spocznie w Watykanie. Ostatnim był Leon XIII, zmarły w 1903 roku.

Idź do oryginalnego materiału