Papież Franciszek odwiedzi Luksemburg i Belgię

2 godzin temu
Zdjęcie: Papież Franciszek Źródło: PAP/EPA / Alessandro Di Meo


26 września Ojciec Święty Franciszek wyruszy w swoją 46. podróż apostolską. Odwiedzi Luksemburg i Belgię.



W czwartek 26 września br. papież Franciszek po raz kolejny wyruszy z pielgrzymką. Będzie to już 46. podróż zagraniczna podczas tego pontyfikatu. Tym razem odwiedzi Wielkie Księstwo Luksemburga. Hasłem pielgrzymki będą słowa "Aby służyć", odnoszące się do Chrystusa, który "nie przyszedł, aby Mu służono, ale aby służyć".


Luksemburg to najmniejsze państwo Unii Europejskiej. Jego chrześcijańskie korzenie sięgają VI wieku. Papież Franciszek spędzi tu 9 godzin. Podczas wizyty głowa Kościoła będzie mówić m.in. o pokoju, migracji, kulturze, edukacji i sekularyzacji. Zaproszenie do Wielkiego Księstwa Luksemburga Ojciec Święty otrzymał od samego Wielkiego Księcia i rządu.

Skrzyżowanie dróg historii Europy

Zdaniem dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruniego, Luksemburg i Belgia to "dwa kraje najważniejsze dla zrozumienia różnych etapów historii całego kontynentu".


W tym kontekście papież Franciszek, podczas wizyty w obu krajach, podejmie refleksję o roli Europy w świecie w najbliższej przyszłości. "Oczywiście cieszymy się, iż głowa Kościoła katolickiego odwiedza nasz kraj i będzie modlić się i świętować z katolikami w katedrze. Jesteśmy szczególnie zadowoleni, iż zbliżający się jubileusz maryjny – 400 lat pielgrzymowania do Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, patronki miasta i kraju Luksemburga – zostanie oficjalnie otwarty w obecności papieża" – wskazał ks. Georges Hellinghausen, proboszcz katedry w Luksemburgu.


W czasie wizyty w Luksemburgu papież Franciszek spotka się z wielkim księciem Henrykiem, z premierem Luksemburga Lukiem Friedenem, a także wygłosi przemówienie okolicznościowe do przedstawicieli rządu, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego.


W ramach jednodniowej podróży zagranicznej do Luksemburga, papież Franciszek odwiedzi także Belgię. Tam pozostanie do 29 września br.


Czytaj też:Krytyka wobec dokumentu Stolicy Apostolskiej na temat MedjugorieCzytaj też:Kard. Parolin w ONZ: Należy wyeliminować ubóstwo i uregulować sztuczną inteligencję
Idź do oryginalnego materiału