Papież Franciszek niespodziewanie opuścił Watykan

news.5v.pl 13 godzin temu

Papież Franciszek po raz pierwszy od początku rekonwalescencji po ciężkiej chorobie opuścił Watykan i nieoczekiwanie odwiedził szczególnie mu bliską rzymską bazylikę Matki Bożej Większej.

Watykan podał, iż w przeddzień Niedzieli Palmowej papież modlił się przed obrazem Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego). Franciszek złożył bukiet białych kwiatów.

To już trzecia w tym tygodniu niespodzianka ze strony Franciszka, wracającego powoli do zdrowia po ciężkim zapaleniu płuc, w trakcie którego – jak przyznali lekarze – mógł umrzeć. Wcześniej papież przyjął w Watykanie brytyjską parę królewską, a także odwiedził bazylikę Świętego Piotra.

Kiedy 23 marca opuszczał po ponad pięciu tygodniach leczenia Poliklinikę Gemelli podjechał samochodem pod bazylikę Matki Bożej Większej i nie wychodząc z auta przekazał kwiaty z prośbą o ich złożenie.

Wizyta w bazylice

W sobotę wczesnym popołudniem Franciszek udał się do bazyliki Santa Maria Maggiore i – jak ogłosił Watykan w komunikacie – w przeddzień Niedzieli Palmowej i inauguracji Wielkiego Tygodnia modlił się przed obrazem Matki Bożej.

Watykan opublikował zdjęcia z tej wizyty.

Bazylikę tę Franciszek odwiedza zawsze w ważnych momentach swojego pontyfikatu, był w niej przed każdą swoją pielgrzymką i po jej zakończeniu.

Przygotowania papieża

Papież Franciszek, który przechodzi rekonwalescencję po ciężkim zapaleniu płuc, przygotowuje się do uroczystości Wielkiego Tygodnia, choć nie wiadomo, czy i w jakiej formie będzie w nich uczestniczył. Zauważalna poprawa stanu jego zdrowia daje nadzieje na to, iż pojawi się choć na chwilę podczas mszy w Niedzielę Palmową. Mszę, inaugurującą Wielki Tydzień na uroczyście udekorowanym placu Świętego Piotra, odprawi dla tysięcy wiernych z całego świata argentyński kardynał Leonardo Sandri, subdziekan Kolegium Kardynalskiego.

Nie wiadomo, czy Franciszek przybędzie na plac w jej trakcie tak, jak zrobił to nieoczekiwanie tydzień wcześniej na zakończenie mszy dla osób chorych i pracowników służby zdrowia.

Na razie, jak wyjaśnił Watykan, nie ma żadnych prognoz dotyczących uroczystości Wielkiego Tygodnia. Ich tradycyjny program począwszy od Wielkiego Czwartku został ogłoszony, ale bez wskazania, kto będzie przewodniczył mszom i nabożeństwom. Wyznaczeni zostaną do tego kardynałowie z Kurii Rzymskiej.

Są natomiast nadzieje, iż Franciszek obecny będzie w najważniejszych momentach, zwłaszcza podczas ogłoszenia wielkanocnego orędzia i Urbi et Orbi w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Wykluczyć należy udział papieża w Drodze Krzyżowej w Koloseum wieczorem w Wielki Piątek, bo nie może być narażony na chłód. Nie było go tam, również w obawie o jego zdrowie, przed rokiem.

Tegoroczne uroczystości Wielkiego Tygodnia będą wyjątkowe nie tylko ze względu na stan Franciszka, ale przede wszystkim odbywać się będą w ogłoszonym przez niego Roku Świętym, w obecności tysięcy pielgrzymów przybyłych z całego świata z tej okazji.

Decyzje dotyczące ewentualnej obecności papieża, jak wynika z przekazywanych mediom informacji, mają być podejmowane na bieżąco, z dnia na dzień. Watykaniści odnotowują zarazem, iż jest on na pewno zmęczony izolacją, w jakiej musiał przebywać dłuższy czas. Po czwartkowej wizycie w bazylice biuro prasowe podkreśliło, iż był zadowolony z tego, iż mógł spotkać się z ludźmi.

Archiprezbiter bazyliki Świętego Piotra kardynał Mauro Gambetti powiedział dziennikarzom: „Rekonwalescencja trwa, a stan papieża poprawia się. To są znaki stałej poprawy, która bardzo nas cieszy. Mamy nadzieję, iż wróci szybko”.

CZYTAJ TAKŻE:

Niespodzianka ze strony papieża! Franciszek pojawił się w Bazylice Świętego Piotra. Miał na sobie zwyczajne ubranie

Papież: Każde dziecko musi znaleźć w Kościele bezpieczne otoczenie. To jest motor tego, co powinno być dla nas integralnym nawróceniem

Papież Franciszek spotkał się z królem Karolem III i królową Kamilą. W 20. rocznicę ślubu brytyjskiego monarchy i jego żony!

as/PAP

Idź do oryginalnego materiału