Papież Franciszek nie żyje. Świat żegna przywódcę Kościoła katolickiego

3 godzin temu
Papież Franciszek zmarł w wieku 88 lat. Był pierwszym przywódcą Watykanu z Ameryki Południowej. Jorge Mario Bergoglio zasłynął między innymi ze swojej otwartości i dążenia do reform w Kościele katolickim. Był też jednak krytykowany za swoje wypowiedzi na temat wojny w Ukrainie. W ostatnich tygodniach był hospitalizowany z powodu zapalenia płuc.


14 lutego papież Franciszek trafił do rzymskiej polikliniki Gemelli. Zdiagnozowano u niego obustronne zapalenie płuc. Jak przekazał wtedy Watykan, Ojciec Święty został poddany terapii antybiotykowej i kortyzonowej. Choć jego stan był poważny, podkreślono, iż "był w dobrym nastroju".

Franciszek, któremu w młodości usunięto część płuca, w ostatnich miesiącach zmagał się z licznymi problemami zdrowotnymi, w tym między innymi z przewlekłym zapaleniem oskrzeli.

Papież Franciszek nie żyje. Jorge Mario Bergoglio miał 88 lat


Jorge Mario Bergoglio zmarł w wieku 88 lat. Pochodził z Argentyny, był pierwszym w historii papieżem pochodzącym z Ameryki Południowej, a także pierwszym spoza Europy od czasu Grzegorza III (pontyfikat 731-741). Franciszek był ponadto pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym zakonnikiem od czasu Grzegorza XVI (pontyfikat 1831-1846).

Kolegium kardynalskie wybrało go 266. papieżem 13 marca 2013. Zastąpił Benedykta XVI, który zrezygnował z tej funkcji. Od początku pontyfikatu przypisywano mu mniej formalne podejście do papiestwa niż jego poprzednikom.

Papież Franciszek zdecydował się na przykład zamieszkać w Domu Świętej Marty zamiast w papieskim apartamencie Pałacu Apostolskiego. Zasłynął między innymi z zaangażowania w dialog międzyreligijny. Podtrzymywał tradycyjne poglądy Kościoła na temat aborcji, celibatu i wyświęcania kobiet.

Twierdził też, iż Kościół powinien być bardziej otwarty dla członków społeczności LGBT i opowiadał się za prawnym uznawaniem par osób tej samej płci. Po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę papież Franciszek był także krytykowany za niepotępienie rosyjskiej agresji. Ani razu nie powiedział też wprost, iż to Władimir Putin i jego wojska zaatakowały Ukrainę.

Pod koniec lipca 2016 roku Franciszek przyleciał do Polski. Odwiedził Kraków, Częstochowę i Oświęcim. Celem tej podróży było w szczególności spotkanie z młodzieżą katolicką z całego świata podczas 31. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Idź do oryginalnego materiału