
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek w wieku 88 lat. Informację przekazała Dykasteria ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej. „O 7.35 rano biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi” — przekazał kard. Kevin Farrell, Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego. Wyboru nowego papieża dokonają kardynałowie z całego świata podczas konklawe.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Przed konklawe zwoływana jest tzw. Kongregacja Kardynałów w okresie przygotowania wyboru papieża. Uczestniczą w nich kardynałowie przybyli z całego świata. Są to zgromadzenia dwojakiego rodzaju: ogólne codzienne, to znaczy całego Kolegium Kardynalskiego oraz partykularne.
W skład Kongregacji partykularnej wchodzą: Kardynał Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego i trzech kardynałów wylosowanych spośród kardynałów — elektorów przybyłych już do Rzymu. Kardynałowie — elektorzy to uczestnicy konklawe, którzy nie ukończyli 80 lat.
Papież Franciszek nie żyje. Polscy kardynałowie wśród uczestników konklawe
W Kościele katolickim w Polsce jest w tej chwili pięciu kardynałów: Stanisław Dziwisz, Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś. Prawo wyboru papieża mają jednak tylko czterej ostatni, gdyż kard. Dziwisz ukończył już 80 lat.
Oto sylwetki polskich kardynałów:
Stanisław Dziwisz urodził się 27 kwietnia 1939 r., jest arcybiskupem seniorem krakowskim. Kardynałem został na mocy decyzji papieża Benedykta XVI 24 marca 2006 r. 27 kwietnia 2019 r., w dniu swoich 80. urodzin, utracił prawo udział w konklawe.

Stanisław DziwiszLukasz Gagulski / PAP
Stanisław Ryłko urodził się 4 lipca 1945 r. Jest archiprezbiterem bazyliki Matki Bożej Większej (Matki Boskiej Śnieżnej) w Rzymie. To w tym miejscu ma być pochowany papież Franciszek. Kardynałem mianował go papież Benedykt XVI 24 listopada 2007 r. W konklawe może brać udział do 4 lipca 2025 r.

Stanisław RyłkoAndrzje Lange / PAP
Kazimierz Nycz urodził się 1 lutego 1950 r. Jest arcybiskupem seniorem warszawskim. Godność kardynał otrzymał 20 listopada 2010 r. na mocy decyzji papieża Benedykta XVI. Zachowuje prawo uczestnictwa w konklawe do 1 lutego 2030 r.

Kazimierz NyczTomasz Gzell / PAP
Konrad Krajewski urodził się 25 listopada 1963 r. Był bliskim współpracownikiem zmarłego papieża, jest jałmużnikiem papieskim oraz prefektem Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia. Kardynałem został 28 czerwca 2018 r. na mocy decyzji papieża Franciszka. Prawo udziału w konklawe zachowuje do 25 listopada 2043 r.

Konrad KrajewskiDPA/ Stefano Spaziani / PAP
Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. Aktualnie jest arcybiskupem metropolitą łódzkim. Jest najmłodszym stażem polskim kardynałem. Papież Franciszek nadał mu tę godność 30 września 2023 r. W konklawe może brać udział do 9 lutego 2044 r.

Grzegorz RyśValdemar Doveiko / PAP