Papież do Stowarzyszenia Pracowników: miejsca pracy muszą być bezpieczne dla pracowników

8 miesięcy temu

Bezpieczeństwo w miejscu pracy

Papież Franciszek podkreślił, iż miejsca pracy muszą być bezpieczne dla pracowników. W swoim przemówieniu do członków Włoskiego Stowarzyszenia dla Poszkodowanych Pracowników (ANMIL) w Watykanie, Papież wyraził swoje poparcie dla stowarzyszenia w ich wysiłkach na rzecz promowania bezpieczeństwa w miejscu pracy i wsparcia ofiar wypadków przy pracy oraz ich rodzin.

Odpowiedzialność pracodawców

Papież Franciszek podkreślił wielką odpowiedzialność pracodawców, krytykując jednocześnie sytuacje, w których dla zysku są podejmowane skróty, lub próby usprawiedliwienia się poprzez działalność charytatywną.

Szaleństwo wojny

Przyjmując członków ANMIL w 80. rocznicę powstania ich stowarzyszenia, Papież przypomniał o 1943 roku jako “decydującym roku” dla Włoch w czasie II wojny światowej. Podkreślił, iż każdy konflikt zbrojny przynosi ze sobą legiony amputowanych.

Wypadki przy pracy a wojna

Papież podziękował stowarzyszeniu pracowników za zwrócenie uwagi na kwestię bezpieczeństwa w miejscu pracy, gdzie przez cały czas dochodzi do zbyt wielu śmierci i nieszczęść. Zachęcił również do dalszego podnoszenia świadomości społecznej na temat prewencji wypadków i polityki bezpieczeństwa.

Nie możemy przyzwyczaić się do wypadków w pracy

Papież stwierdził, iż nie możemy przyzwyczaić się do wypadków w pracy ani godzić się na obojętność wobec nich. Podkreślił również znaczenie dobrej i egzekwowanej legislacji oraz potrzebę adekwatnego współistnienia jako braci i sióstr w miejscu pracy.

Bezpieczeństwo w pracy to pierwszy obowiązek pracodawcy

Papież Franciszek stwierdził, iż zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy jest “pierwszym obowiązkiem” pracodawcy.

Pracownicy nie są “częściami zapasowymi”

Papież podkreślił, iż jesteśmy ludźmi, a nie maszynami. Mimo to wielokrotnie niektórzy pracownicy są traktowani jak części zamienne.

Pod opieką św. Józefa

Na zakończenie, Papież Franciszek powierzył pracowników opiece św. Józefa, patrona wszystkich pracowników, oraz Najświętszej Maryi Panny, prosząc jednocześnie o ich modlitwy.

Idź do oryginalnego materiału