
W papieskiej mszy na placu Świętego Piotra uczestniczyło około 30 tys. uczestników Jubileuszu Wojska, Policji i Służb Bezpieczeństwa, zorganizowanego w ramach Roku Świętego.
Wzięła w niej udział liczna delegacja służb mundurowych z Polski, m.in. policji, sił zbrojnych i Służby Więziennej.
Msza w Watykanie dla służb mundurowych
Franciszek, wracający do zdrowia po zapaleniu oskrzeli, przeczytał kilka początkowych zdań homilii, a następnie powierzył jej lekturę swojemu współpracownikowi.
Zwracając się do przedstawicieli armii, policji i innych formacji służb mundurowych, przedstawicieli stowarzyszeń i akademii wojskowych, ordynariuszy wojskowych i kapelanów, papież podkreślił: – Powierzono wam wielką misję, obejmującą wiele wymiarów życia społecznego i politycznego: obronę naszych krajów, zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa, strzeżenie praworządności i sprawiedliwości, obecność w zakładach karnych, walkę z przestępczością i różnymi formami przemocy, które zagrażają zakłóceniem pokoju społecznego.
ZOBACZ: Papież spotkał się z młodymi Ukraińcami. Apeluje o wybaczenie Rosjanom
– Pamiętam również o tych, którzy pełnią istotną służbę w czasie klęsk żywiołowych, w celu ochrony stworzenia, ratowania życia na morzu, na rzecz najsłabszych, na rzecz krzewienia pokoju – dodał.
Papież Franciszek z apelem do mundurowych
– Jesteście wezwani do uważnego patrzenia, aby móc wychwycić zagrożenia dla dobra wspólnego, niebezpieczeństwa czyhające na życie obywateli, a także zagrożenia środowiskowe, społeczne i polityczne, na które jesteśmy narażeni – zaznaczył papież.
ZOBACZ: Papież Franciszek zachorował. „Proszę o przebaczenie”
Franciszek położył nacisk na to, iż przysięga, którą składają przedstawiciele służb mundurowych, przypomina o tym, jak ważne jest nie tylko dostrzeganie zła, by je potępić, ale także „wejście do łodzi podczas burzy i zaangażowanie się, aby nie zatonęła, z misją w służbie dobru, wolności i sprawiedliwości”.
– Wasza obecność w naszych miastach i dzielnicach, wasze stanie zawsze po stronie prawa i najsłabszych to lekcja dla nas wszystkich: uczy nas, iż dobro może zwyciężyć pomimo wszystko. Uczy nas, iż sprawiedliwość, wierność i postawa obywatelska są dziś przez cały czas wartościami koniecznymi. Uczy nas, iż możemy stworzyć bardziej ludzki, sprawiedliwszy i bardziej braterski świat, pomimo przeciwstawnych sił zła – dodał.
Papież ostrzega przed „duchem wojny”
Papież odnotował rolę kapelanów. – Nie służą oni po to, by – jak niestety czasami zdarzało się w historii – błogosławić perfidne działania wojenne. Nie. Oni są pośród was jako obecność Chrystusa, który chce wam towarzyszyć, zaoferować wam wysłuchanie i bliskość – podkreślił Franciszek.
ZOBACZ: Papież Franciszek wspomniał o ważnej rocznicy. „Ponawiam mój apel”
Wyraził wdzięczność za służbę wszystkich zgromadzonych i apelował do reprezentantów służb mundurowych z całego świata, aby zawsze promowali, ratowali i bronili życie.
– Proszę was, proszę, o czujność: bądźcie czujni wobec pokusy kultywowania ducha wojny; bądźcie czujni, abyście nie dali się zwieść mitowi siły i szczękowi broni; bądźcie czujni, aby nie zostać skażonymi trucizną propagandy nienawiści, która dzieli świat na przyjaciół, których trzeba bronić i nieprzyjaciół, których należy zwalczać – wezwał.
Na zakończenie Franciszek wystosował apel: – Razem podążajmy, by budować nową erę pokoju, sprawiedliwości i braterstwa.

aba / polsatnews.pl/PAP