Oświetlenie uliczne – dlaczego wymaga się wobec niego tak wiele?

3 miesięcy temu
Zdjęcie: Oświetlenie


[Artykuł Sponsorowany] Oświetlenie uliczne pełni w dzisiejszym świecie naprawdę istotną funkcję – zwłaszcza w warunkach zmniejszonej widzialności, późnymi wieczorami oraz nocą, gdy całe miasta zaczyna spowijać mrok. To właśnie wtedy latarnie zaczynają emanować bezpiecznym światłem, tym samym ułatwiając bezkolizyjne korzystanie z infrastruktury drogowej. kilka osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż nowoczesne lampy nie oświetlają całej przestrzeni wykorzystywanej przez kierowców i pieszych z powodu braku nieefektywności takiego rozwiązania. Zamiast tego korzysta się z efektu kontrastu negatywowego, polegającego na oświetleniu powierzchni po której porusza się pieszy bądź kierowca w taki sposób, by mógł on w porę dostrzec zarys sylwetki, pojazdu bądź przedmiotu leżącego na drodze lub chodniku. Dodajmy do tego jeszcze efekt odbicia światła od oświetlanej powierzchni, by w efekcie zyskać zadowalające rezultaty przy niższym zużyciu energii, a jednocześnie doskonalszemu ukierunkowaniu światła. Jakość oświetlenia ulicznego regulowana jest przez szereg norm i parametrów. Dowiedz się o nich więcej, by lepiej zrozumieć istotną rolę jaką odgrywa światło uliczne w codziennym funkcjonowaniu miliardów z nas.

Poznaj aspekty mające wpływ na jakość oświetlenia ulicznego

Efektywność oświetlenia ulicznego jest ściśle uzależniona od wielu parametrów. Pod uwagę należy brać przede wszystkim użytą oprawę, sposób jej montażu, a także szczegółową charakterystykę wykorzystanego źródła światła. Jedną z najważniejszych cech oświetlenia ulicznego jest przede wszystkim luminacja – rozkład strumienia światła emitowanego przez lampę na oświetlanej powierzchni. Osoby zajmujące się projektowaniem oświetlenia ulicznego mają obowiązek dołożyć wszelkich starań ku temu, by uniknąć efektu olśnienia, czyli pojawienia się wyraźnego kontrastu pomiędzy powierzchnią oświetloną a nieoświetloną. Niedopilnowanie tej kwestii skutkować może niemożliwością zaadaptowania zmysłu wzroku do otoczenia, a także oślepienie powodujące fizyczne odczucie dyskomfortu, a co za tym idzie także utratę umiejętności obserwowania oświetlanej przestrzeni; taka sytuacja jest niedopuszczalna, bowiem znacząco zwiększa ryzyko niebezpieczeństwa na drodze. Ponadto, od opraw ulicznych wymaga się ograniczania zanieczyszczania przestrzeni światłem – zadaniem producentów takich jak NowaLed ILL jest tworzenie opraw ograniczających kąt rozsyłania światła.

Współcześnie ogromną popularnością cieszą się przede wszystkim lampy LED. Szacuje się, iż zużywają one o połowę mniej energii niż inne źródła stosowane w oświetleniu drogowym, co przekłada się na dodatkowe oszczędności bez konieczności zmniejszania komfortu użytkowników dróg. Na stronie https://nowaled.pl/ zainteresowani mogą zobaczyć przykładowe opcje oświetlenia lamp ulicznych LED, które doskonale odnajdują się w nowoczesnych projektach dróg.

Zalety wynikające z inwestycji w oświetlenie uliczne LED

Czas świecenia standardowej lampy ulicznej LED to około 50 000 godzin. To znacznie dłużej niż praca którychkolwiek lamp halogenowych czy tradycyjnych żarówek. Ponadto, oświetlenie LED mogą zapewniać sprawność energetyczną na poziomie około 95%. Przedsiębiorcy kojarzą uliczne lapy LED przede wszystkim z inwestycją o stosunkowo krótkim czasie zwrotu. Modernizacja bądź projektowanie nowoczesnego systemu oświetlenia bez uwzględnienia lamp LED dziś nie istnieje. Co więcej, wielu producentów wprowadza koncepcję inteligentnego sterowania ulicznym oświetleniem oraz lampami LED-owymi. Takie rozwiązanie niesie ze sobą oszczędność energii, niższe koszty utrzymania lamp oraz możliwość pełnej kontroli infrastruktury. Wszystko to powoduje, iż wiele gmin postanawia o zmianie dotychczasowego oświetlenia na nowe, lepsze i bezpieczniejsze.

Idź do oryginalnego materiału