Oryginalna figura Matki Bożej Fatimskiej w Rzymie na Jubileusz

2 dni temu

Wizerunek Matki Boskiej Fatimskiej będzie obecny wśród pielgrzymów uczestniczących we Mszy św. na Placu Świętego Piotra w niedzielę 12 października o godz. 10:30, aby „jeszcze bardziej ubogacić ten moment modlitwy i refleksji”.

Anna Pietrus-Sionko
Credit: Shrine of Our Lady of Fatima / EWTN News

Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Dopiero 4 raz…figura opuści Sanktuarium Fatimskie, aby udać się do Rzymu, ponieważ dzieje się tak tylko na wyraźną prośbę papieża.

1984 – Nadzwyczajny Jubileusz Odkupienia, kiedy to 25 marca św. Jan Paweł II poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi.

2000 – Wielki Jubileusz Roku 2000, ze świętym Janem Pawłem II.

2013 – W październiku, z okazji Roku Wiary, pod przewodnictwem papieża Franciszka.

2025 – Jubileusz Nadziei.

„Obecność ukochanej oryginalnej figury Matki Boskiej Fatimskiej pozwoli wszystkim doświadczyć bliskości Maryi Panny. Jest to jedna z najważniejszych ikon maryjnych dla chrześcijan na całym świecie, którzy – jak podkreślił Ojciec Święty w bulli indykcyjnej z okazji jubileuszu Spes non confundit – czczą Maryję jako „najczulszą z matek, która nigdy nie opuszcza swoich dzieci” mówi Arcybiskup Rino Fisichella, Pro-Prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji.

Figura jest dziełem portugalskiego artysty José Ferreira Thedim’a. Wykonana w 1920 r. figura przechowywana jest w Kaplicy Objawień w Sanktuarium Fatimskim.

Rzeźba mierzy 104 cm i została wyrzeźbiona z brazylijskiego cedru na podstawie opisów pasterzy. Uroczyście ukoronowana w 1946 roku. W koronie znajduje się współcześnie kula, która zraniła świętego Jana Pawła II podczas zamachu na Placu Świętego Piotra w 1981 roku.

“Dziewica z Fatimy – powiedział o. Carlos Cabecinhas, Rektor Sanktuarium Fatimskiego, – jest kobietą wielkanocnej radości, choćby w tych bolesnych czasach, przez które przechodzi świat. Po raz kolejny „Pani ubrana na biało” stanie się pielgrzymem nadziei, a w Rzymie będzie razem z „biskupem ubranym na biało”, jak pasterze z Fatimy czule nazywali Ojca Świętego”.

Idź do oryginalnego materiału