Jak podkreślił w swej analizie Instytut instytucja związku partnerskiego jest „nie do pogodzenia z Konstytucją RP”, ponieważ „celem art. 18 ustawy zasadniczej było według Zgromadzenia Narodowego niedopuszczenie do wprowadzenie takiej instytucji”.
Ordo Iuris zwraca również uwagę na fakt, iż instytucja związku partnerskiego „pozwala uzyskać przywileje, w tym finansowe, bez związanych z małżeństwem wymagań i obowiązków i przez to prowadziłaby do dyskryminacji małżonków”.
Instytut przypomniał, iż „ochrona interesów osób w związkach jednopłciowych jest możliwa bez tworzenia nowej para-małżeńskiej instytucji”.
Przestrzegł ponadto, iż związki partnerskie to „równia pochyła wiodąca do uznania za małżeństwo par jednopłciowych”.
„Zapowiedzi wprowadzenia instytucji związku partnerskiego są niepokojącym wyrazem lekceważenia Konstytucji RP i gotowości jej łamania. Ich zrealizowanie uruchomiłoby proces destrukcyjne dla instytucji małżeństwa, rodziny i szeregu wolności obywatelskich w tym wolności sumienia i religii, wolności słowa i prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Dokonywanie zamachu na te fundamenty życia społecznego nie może być usprawiedliwiane lewicowymi sloganami, bezrefleksyjnie przyjmowanym przez część koalicji rządzącej, tym bardziej, iż ochrona interesów osób w związkach jednopłciowych jest możliwa bez tworzenia nowej para-małżeńskiej instytucji”- konkluduje w swej analizie członek Zarządu Instytutu Ordo Iuris Rafał Dorosiński.