Opłatek z jarmarku czy z kościoła? Ksiądz rozwiewa wątpliwości. "Po co to załatwiać dookoła"

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Krzysztof Mazur / Agencja Wyborcza.pl


Do świąt coraz bliżej, więc coraz więcej osób rozgląda się już nie tylko za prezentami i zakupami na świąteczny stół, ale także za tradycyjnym opłatkiem. Dziś można go dostać nie tylko w kościołach. Od lat sprzedaje się je także w marketach i galeriach handlowych. Czy można kupić opłatek w sklepie?
Tradycja dzielenia się opłatkiem jest obecna w Polsce od wieków i w Wigilię powszechna do dziś. Dzielimy się nim, by składać sobie życzenia na nadchodzący rok. Wypiek z białej mąki i wody, czasem też barwiony, dostaniesz bez problemów nie tylko w kościele. Już od kilku tygodni w galeriach handlowych można spotkać "aniołki" sprzedające je często w pakiecie ze świąteczną kartką albo pocztówką, opłatki sprzedają też domokrążcy, a choćby sklepy spożywcze. Ceny bywają różne, od kilku do choćby kilkunastu złotych. Pojawia się jednak pytanie: czy taki opłatek z marketu można wykorzystać w wigilię Bożego Narodzenia?


REKLAMA


Zobacz wideo Tak wyglądała praca z dziećmi na planie serialu "Matki pingwinów". "Całe nasze granie skupiło się na nich" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Gdzie można nabyć opłatek wigilijny? Ksiądz ostrzega. To jedyna "legalna" droga
Tu pojawia się problem, na który często księża zwracają uwagę. Sprzedawane w galeriach handlowych, na jarmarkach i w sklepach opłatki nie są bowiem poświęcone. - Opłatek to jeden z ważniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Tylko pobłogosławiony ma swoje pełne znaczenie. Tradycyjne są tylko te poświęcone - podkreśla ks. Stanisław Jóźwiak, rzecznik wrocławskiej kurii, cytowany przez "Fakt".
Polecamy: Najkrótsza kolejka w sklepie? Nie podchodź bez sprawdzenia 3 rzeczy. To triki najsprytniejszych
Opłatki tradycyjnie święcone są w pierwszą niedzielę Adwentu i następnie rozdawane w kościele za darmo lub za symboliczną ofiarę, która nie jest jednak obowiązkowa. jeżeli ktoś sprzedaje "święcone opłatki", powinien mieć przy sobie pozwolenie wydane przez parafię. Jego brak powinien wzbudzić niepokój i podejrzliwość. Opłatki poświęcone można także dostać w sklepach z dewocjonaliami, wizyta w kościele nie jest więc jedynym rozwiązaniem. Co z tymi z marketów?


Gdzie można kupić opłatek? Gdzie można kupić opłatek? Fot. Sylwia Penc / Agencja Wyborcza.pl


Czy można kupić opłatek w sklepie? Zdania są podzielone
Kościół ma na ten temat jasne stanowisko, jednak zdania wśród Polaków są podzielone. Dla niektórych liczy się po prostu tradycyjny gest przełamania się opłatkiem i złożenia życzeń, więc przy okazji świątecznych zakupów od razu zaopatrują się w opłatki.
Kupiony w sklepie lub zrobiony samodzielnie w domu można poświęcić w kościele, choć warto to wcześniej skonsultować z księdzem, bo może być konieczne wcześniejsze umówienie. W ostateczności można to także zrobić samodzielnie, wystarczy odpowiednia modlitwa i święcona woda. - Tylko po co załatwiać to dookoła? - skwitował ks. Jóźwiak. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału