„Opłakujemy posłańca dialogu i miłosierdzia”

pkwp.org 3 tygodni temu

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) żegna papieża Franciszka

„Papież Franciszek był papieżem ludzi z marginesu społeczeństwa i niestrudzonym bojownikiem o wolność religijną oraz prześladowanych chrześcijan. Tak go zapamiętamy i wierzymy, iż teraz mamy kolejnego orędownika w niebie dla naszej misji” – powiedziała Regina Lynch, prezes wykonawcza Papieskiej Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN), komentując śmierć papieża Franciszka, który zmarł 21 kwietnia w wieku 88 lat.

„Spotykałam się z papieżem Franciszkiem wiele razy i zawsze okazywał dobrą wolę wobec naszej pracy” – wspomina Lynch, przypominając sobie szczególnie podróż do Iraku w marcu 2021 roku, kiedy towarzyszyła delegacji Papieża jako przedstawicielka Reunion of Aid Agencies for the Oriental Churches (ROACO). W trakcie tej wizyty Papież odwiedził Równinę Niniwy, gdzie ACN odbudowało wiele domów, kościołów i klasztorów chrześcijańskich. „W samolocie miałam okazję porozmawiać z papieżem Franciszkiem. Bardzo dziękował ACN i dobroczyńcom za wszystko, co robimy dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Wypowiadał się w tym duchu również przy innych okazjach” – podkreśliła Lynch.

W 2016 roku osobisty dar papieża Franciszka wsparł opiekę medyczną dla chrześcijan przesiedlonych z Równiny Niniwy, którzy znaleźli schronienie w autonomicznym regionie Kurdystanu. Tego samego roku Papież przyjął delegację ACN i spontanicznie nagrał wideo z pozdrowieniami dla dobroczyńców z okazji Roku Miłosierdzia, mówiąc: „Zapraszam wszystkich, razem z ACN, na całym świecie, do czynienia dzieł miłosierdzia, trwałych dzieł miłosierdzia”.

Gesty humoru i ciepła

W 2017 roku papież Franciszek podpisał przekazany mu w darze samochód marki Lamborghini, który następnie został zlicytowany, a jedna trzecia uzyskanych środków trafiła do ACN z prośbą o wsparcie projektów dla chrześcijan w Iraku. „Takie działania pokazują subtelne poczucie humoru Papieża, za które tak wielu go kochało” – powiedziała Lynch.

Podczas modlitwy Anioł Pański w 2018 roku na placu św. Piotra, papież Franciszek zapalił świecę wykonaną przez partnerów projektowych ACN w Syrii, wyrażając tym samym poparcie dla kampanii adwentowej: „Świece pokoju dla Syrii”. „Niech te płomienie nadziei rozpraszają ciemności wojny” – mówił wtedy Papież. „Módlmy się i pomagajmy chrześcijanom trwać jako świadkowie miłosierdzia, przebaczenia i pojednania na Bliskim Wschodzie.”

Duchowa bliskość z prześladowanymi chrześcijanami

W sierpniu i wrześniu 2019 roku papież Franciszek przyjął kolejne delegacje ACN. Pobłogosławił 6 000 różańców i ikonę – część inicjatywy duszpasterskiej ACN wraz z Kościołami lokalnymi w Syrii, mającej na celu pocieszenie rodzin ofiar wojny. Po błogosławieństwie różańców 15 sierpnia, Papież zaprosił ówczesnego prezesa wykonawczego, Thomasa Heine-Geldern’a, aby towarzyszył mu w oknie pałacu apostolskiego podczas modlitwy Anioł Pański i ponownie wezwał do modlitwy za Syrię.

Papież dwukrotnie spotkał się także z kobietami z Nigerii, które zostały uprowadzone i skrzywdzone przez grupę terrorystyczną Boko Haram. ACN wspierało ich terapię i umożliwiło przyjazd do Europy, aby mogły dać świadectwo swoich doświadczeń.

„W niezliczonych przemówieniach papież Franciszek wstawiał się za prześladowanymi chrześcijanami, za prawami człowieka i wolnością religijną. Każda z tych wypowiedzi, każda modlitwa, każdy uważny gest dodawały naszym partnerom projektowym otuchy i przywracały im godność. Za to jesteśmy mu wiecznie wdzięczni” – powiedziała Lynch.

Papież Franciszek nie wahał się również mówić o „grzecznej”, ukrytej dyskryminacji chrześcijan, która coraz bardziej szerzy się na Zachodzie – przypomina prezes ACN. „Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za tę odważną analizę. Powinna ona nas pobudzić do obrony wspólnych wartości, świętych dla wyznawców wszystkich religii.”

Papież dialogu

Wysiłki papieża Franciszka na rzecz dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego także pozostają niezapomniane. Przykładem tego jest Dokument o Ludzkim Braterstwie z Abu Zabi, podpisany z przywódcami religijnymi islamu. „Dla naszych partnerów projektowych na Bliskim Wschodzie i w Afryce ten dialog jest wyrazem gorącego pragnienia i konieczności wspólnego przeciwstawienia się nietolerancji i fundamentalizmowi oraz osiągnięcia wolności religijnej dla wszystkich ludzi. Papież Franciszek wyznaczył tutaj standard” – powiedziała Lynch.

Tak samo było podczas spotkania papieża Franciszka z szyickim przywódcą, ajatollahem Ali al-Sistanim, w trakcie jego podróży do Iraku w 2021 roku. „Ten odważny gest zwrócił większą uwagę na mniejszość chrześcijańską w Iraku i był ważnym krokiem ku równym prawom – choć ten cel przez cały czas jest daleki od realizacji.”

W 2017 roku spotkanie na Kubie między papieżem Franciszkiem a patriarchą rosyjskim Cyrylem oraz ich wspólna deklaracja przyciągnęły uwagę świata. „Mimo iż ten dialog doznał poważnych ciosów w wyniku wojny na Ukrainie, drzwi muszą pozostać otwarte” – zaznaczyła prezes ACN. „Tak wielu chrześcijan zginęło pod komunizmem za wspólną wiarę. Po ostatnich wydarzeniach pojednanie będzie z pewnością długą drogą, ale to zadanie, które powierzył nam Jezus.”

Ewangelizacja i modlitwa

Między ACN a zmarłym Papieżem istniało wiele punktów stycznych, nie tylko w jego zaangażowaniu na rzecz wolności religijnej i prześladowanych chrześcijan, ale także w działalności ewangelizacyjnej i modlitewnej. Na przykład papież Franciszek wielokrotnie wyrażał wsparcie dla międzynarodowej kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu”, którą ACN koordynuje co roku. W październiku 2021 roku na placu św. Piotra powiedział: „18 października fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie organizuje kampanię ‘Milion dzieci modli się na różańcu’ za jedność i pokój. Zachęcam wszystkich do udziału w tym pięknym wydarzeniu, w którym uczestniczą dzieci z całego świata.”

Już w 2018 roku napisał przedmowę do YOUCAT dla dzieci – książki pomagającej najmłodszym zrozumieć wiarę. Niedawno napisał także przedmowę do kolejnej publikacji YOUCAT, „Miłość na zawsze”, o miłości i małżeństwie. W niej papież Franciszek wspomina tango – tradycyjny taniec swojego kraju, Argentyny – i przypomina znaczenie adhortacji Amoris Laetitia. „Zachęca młodych, aby uwierzyli w przygodę wiecznej miłości i mówi o tańcu nadziei. Ufamy, iż teraz cieszy się pełnią tej miłości, w którą tak głęboko wierzył” – powiedziała Lynch.

„ACN opłakuje posłańca dialogu, spotkania i miłosierdzia. Niech Bóg wynagrodzi mu jego wierną służbę. Będziemy kontynuować misję papieża Franciszka, który podczas swoich podróży często stawiał „ludzi z marginesu” w centrum, i jako papieska fundacja oddajemy się do dyspozycji przyszłego Ojca Świętego, tak jak czyniliśmy to od początku naszej działalności.”

Idź do oryginalnego materiału