Odpust w Parafii Św. Wojciecha

8 miesięcy temu
We wtorek 24 kwietnia w kościele Św. Wojciecha w Częstochowie odbyła się odpustowa Msza święta ku czci Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, patrona Parafii. Eucharystię poprowadził bp. Artur Miziński.

Proboszcz ks. Ryszard Umański wyjaśnił jakie znaczenie ma odpust i dlaczego jest tak istotny dla wiernych:

– Święty Wojciech, pierwszy patron Polski, misjonarz i człowiek, który odprawił pierwszą Mszę św. na ziemiach polskich. W tym kościele mamy jego relikwie już od 27 lat. Cieszymy się tym, a ten kult tutaj, w dzielnicy Północ jest powszechnie znany. Obecność ludzi na odpuście w parafii Św. Wojciecha jest wielkim naszym dziękczynieniem za jego wstawiennictwo u Pana Boga.

Biskup pomocniczy lubelski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp. Artur Miziński powiedział, iż nauczanie Św. Wojciecha jest wciąż aktualne:

Uroczystość z 24 kwietnia w parafii Św. Wojciecha w Częstochowie skłania nas do tego, aby spojrzeć na życie Kościoła, który w Polsce jest ściśle złączony z jego postacią i zastanowić się nad aktualnością jego postawy, gotowości oddania dla Chrystusa swojego życia. To, co najważniejsze dla nas dzisiaj, to naśladowanie jego wiary. W swojej Homilii chciałem pokazać, iż te wartości, dla których on oddał życie są wciąż obowiązujące,a także to, iż powinniśmy się troszczyć, bo jesteśmy tymi, którzy są następcami Św. Wojciecha i tymi, którzy uwierzyli dzięki Jego słowu. Ewangelia jest ciągle Ewangelią życia, niezmienną nauką Jezusa Chrystusa, pomimo lat, które dzielą nas od czasów życia Św. Wojciecha. On, niosąc ją poganom, otwierał dla nich drogę do Królestwa Niebieskiego. Dzisiaj my, żyjący w Polsce, gdzie mamy katolicką wiarę praktycznie wyssaną z mlekiem matki, musimy się zatroszczyć o to, aby była ona autentyczna, żywa i pełna świadectwa, tak jak to miało miejsce właśnie w życiu Św. Wojciecha.

Podczas wygłoszonej homilii, bp Miziński podkreślił z jakimi problemami musi borykać się Kościół Katolicki w XXI wieku:

– Wzywajmy Jego wstawiennictwa, by upraszał nam u Boga potrzebne łaski i błogosławieństwo do tego, abyśmy zachowali dziedzictwo wiary w świecie współczesnym, jakże dalekim od Boga i Jego prawa. W świecie, w którym naruszane są podstawowe prawa człowieka. Wśród nich jako pierwsze prawo do życia. W świecie, w którym godność osoby ludzkiej jest naruszana na tak wiele sposobów. Przypomina nam o tym wydany przed kilku tygodniami dokument Stolicy Apostolskiej, mówiący o nieskończonej godności osoby ludzkiej i jej naruszeniach. Do tych ostatnich dokument zalicza dramat ubóstwa, wojnę, trud migrantów, handel ludźmi, nadużycia seksualne, przemoc wobec kobiet, aborcje, macierzyństwo zastępcze, eutanazję, samobójstwo wspomagane, odrzucenie osób o różnej sprawności, teorie gender, zmiany płci i przemoc cyfrową.

Parafia Św. Wojciecha w Częstochowie została powołana 20 stycznia 1969 bp. Stefana Barełę.

WS

Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Idź do oryginalnego materiału