Odkryj historię Bazyliki św. Piotra dzięki nowemu modelowi 3D online

1 tydzień temu

Watykan we współpracy z firmą Microsoft stworzył zaawansowany model 3D Bazyliki św. Piotra, wykorzystując najnowszą technologię sztucznej inteligencji. Dzięki tej bezpłatnej, interaktywnej platformie dostępnej na całym świecie, użytkownicy mogą odkrywać niemal 2000-letnią historię grobu św. Piotra i podziwiać barokowy przepych bazyliki oraz jej starożytne początki, bez wychodzenia z domu.

źródło: Courtney Mares | CNA | 15 listopada 2024 |
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Odkryj historię Bazyliki św. Piotra dzięki nowemu modelowi 3D online stworzonemu przez Microsoft z wykorzystaniem zaawansowanej sztucznej inteligencji

Watykan i Microsoft stworzyły cyfrowy model 3D Bazyliki św. Piotra, oparty na najnowszej sztucznej inteligencji, oferując nowy sposób na poznanie niemal 2000-letniej historii grobu św. Piotra.

Bezpłatna interaktywna platforma dostępna na całym świecie pod adresem virtual.basilicasanpietro.va pozwala „odwiedzić” wirtualny model 3D Bazyliki św. Piotra, wygenerowany z ponad 400 000 zdjęć wysokiej rozdzielczości wykonanych przez drony przy użyciu zaawansowanych technik fotogrametrycznych.

Wiceprezes i prezes Microsoft, Brad Smith, zaprezentował „cyfrowego bliźniaka” bazyliki 3D na konferencji prasowej w Watykanie.

„To dosłownie jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie i wyrafinowanych projektów tego rodzaju” – powiedział Smith.

Platforma cyfrowa umożliwia dostęp osobom, które mogą nigdy nie mieć okazji odwiedzić Watykanu, a teraz mogą doświadczyć piękna, historii i duchowego znaczenia jednego z najważniejszych kościołów na świecie.

Model ten pozwala „zobaczyć tę bazylikę w sposób, w jaki żadne wcześniejsze pokolenie jej nie oglądało” – dodał Smith.

Prezes Microsoftu zapowiedział także wydanie edukacyjnej gry Minecraft, poświęconej odkrywaniu Bazyliki św. Piotra, która ukaże się w styczniu 2025 r., oraz nową wystawę immersyjną na tarasie Bazyliki św. Piotra z okazji jubileuszowego roku Kościoła katolickiego.

Powrót do starożytnej Bazyliki św. Piotra

Wirtualne doświadczenie nie tylko ukazuje barokowy przepych dzisiejszej Bazyliki św. Piotra, ale przenosi widzów do jej starożytnych początków, od Cyrku Nerona po bazylikę zbudowaną przez Konstantyna.

Sztuczna inteligencja pozwala zajrzeć do wnętrza dawnej Bazyliki św. Piotra, pokazując, jak wyglądała w IV wieku i w czasach średniowiecznych pielgrzymów. Nowa wystawa Microsoftu w Watykanie zostanie otwarta z okazji Roku Jubileuszowego Kościoła katolickiego.

Historia zaczyna się od budowy przez Kaligulę w I wieku cyrku na Wzgórzu Watykańskim i umieszczenia tam egipskiego obelisku, w tej chwili stojącego na Placu św. Piotra. Obelisk ten był świadkiem wieków historii – od prześladowań chrześcijan po msze papieskie z tysiącami pielgrzymów.

„To historia w trzech rozdziałach” – wyjaśnił Smith. „Pierwszy rozdział zaczyna się dokładnie tam, gdzie powinien – tu, ponieważ św. Piotr był tutaj 2000 lat temu”.

„Pierwszy rozdział tej opowieści w nowy sposób ożywia historię jego życia, opisaną w Ewangeliach”.

Drugi rozdział ukazuje przekształcenia grobu św. Piotra przez niemal dwa tysiąclecia, od pochówku i budowy kościoła po jego status jako centrum pielgrzymek.

Około 160 r. n.e. nad grobem Piotra zbudowano niewielki pomnik „Trofeum Gajusza”. Gdy Konstantyn zalegalizował chrześcijaństwo, nakazał budowę potężnej bazyliki nad grobem, niwelując nekropolię.

Wirtualna wycieczka pozwala wyobrazić sobie zwiedzanie bazyliki zbudowanej przez Konstantyna, „wspaniałego grobowca, do którego przybywają ludzie z całego Cesarstwa Rzymskiego”, opisanego przez Euzebiusza z Cezarei.

Ponad 1175 lat po ukończeniu pierwotnej Bazyliki św. Piotra, papież Juliusz II położył kamień węgielny pod nową budowlę w 1506 roku. Budowa trwała ponad sto lat, inspirując takich artystów jak Bramante, Michał Anioł i Bernini. Bazylika obchodzi 400-lecie konsekracji w 2026 roku.

Zasoby edukacyjne online

Jednym z ekscytujących aspektów cyfrowego modelu 3D jest umożliwienie dostępu do Bazyliki św. Piotra osobom, które nigdy nie miałyby okazji jej odwiedzić.

„Zabieramy tę historię w świat” – powiedział Smith.

Nowa wirtualna platforma działa jako zasób edukacyjny, przybliżający Bazylikę św. Piotra uczniom, nauczycielom i historykom na całym świecie, oferując interaktywne narzędzia i przewodniki audio w różnych językach.

Dzięki immersyjnym wycieczkom 3D użytkownicy mogą odkrywać mozaiki bazyliki, kopułę, podziemną nekropolię i grób Piotra. Model 3D „cyfrowy bliźniak” pokazuje obszary zwykle niedostępne, umożliwiając dokładne przyjrzenie się sztuce, architekturze i historii.

Koncepcja „cyfrowego bliźniaka” – cyfrowego odpowiednika fizycznego obiektu – jest szeroko stosowana w przemyśle, a w przypadku bazyliki umożliwia poszerzenie zrozumienia dziedzictwa kulturowego.

„Partnerstwo to jest równie niezwykłe jak sam projekt, łącząc jedną z najstarszych instytucji świata z najnowszą technologią” – powiedział Smith.

„Pétros ení”: Wciągająca wystawa dla jubileuszowych pielgrzymów

Na rok jubileuszowy Watykan otworzy nową wystawę „Pétros ení” („Piotr jest tutaj”), opartą na cyfrowym modelu 3D, przygotowaną przez Microsoft i Iconem. To immersyjne, biletowane doświadczenie przeniesie odwiedzających w podróż przez historię bazyliki.

Wystawa zaczyna się na tarasie Bazyliki św. Piotra i prowadzi przez nieodwiedzane dotąd górne korytarze, umożliwiając widok na ołtarz św. Piotra z góry.

Cyfrowe wyświetlacze prezentują szczegóły wnętrza kopuły, a dwa teatry immersyjne pokazują zwiedzanie bazyliki na przestrzeni wieków.

Bazylika św. Piotra w grze Minecraft

W styczniu 2025 r. Microsoft wypuści wersję Minecraft Education Bazyliki św. Piotra, aby dotrzeć do młodszej publiczności. Uczniowie będą mogli eksplorować jej architekturę i historię w ramach Minecrafta.

„Wiele szkół używa Minecrafta do nauki wielu umiejętności” – powiedział Smith, wyrażając nadzieję, iż ta edycja będzie unikalnym zasobem dla szkół katolickich i świeckich.

Wysiłki konserwatorskie wspierane sztuczną inteligencją

Cyfrowy bliźniak dostarcza Watykanowi nowych narzędzi do konserwacji. Dzięki algorytmom AI for Good Lab wykryto wcześniej niewidoczne pęknięcia i braki w mozaikach, co pozwoli opiekunom lepiej zadbać o bazylikę.

„Nasze AI for Good Lab opracowało specjalny algorytm do skanowania obrazów i wykrywania uszkodzeń” – wyjaśnił Smith.

Konserwatorzy, odpowiedzialni za budynek, mają teraz wszystkie te dane i wsparcie sztucznej inteligencji, aby lepiej dbać o bazylikę – dodał.

Papież Franciszek zapoznał się z modelem podczas spotkania z zespołem Microsoft i Fabric of St. Peter, odpowiedzialnym za konserwację bazyliki. Papież zachęcił opiekunów do wykorzystania technologii, aby zachować świadomość świętości tego miejsca jako przestrzeni medytacji.

„Ten dom modlitwy dla wszystkich narodów został nam powierzony przez tych, którzy poprzedzili nas w wierze i posłudze apostolskiej” – powiedział Franciszek. „Opieka nad nim jest darem i zadaniem, zarówno w sensie duchowym, jak i materialnym, choćby przy użyciu najnowszych technologii”.

Idź do oryginalnego materiału