Jednym z najważniejszych momentów tegorocznej kampanii było wydarzenie w Kaplicy Objawień w Fatimie, gdzie kardynał António Marto podziękował dzieciom za ich udział w modlitwie, dodając, iż „z nimi Bóg może czynić wielkie i wspaniałe rzeczy”.
W miniony piątek ponad milion dzieci z całego świata odpowiedziało na apel papieża Franciszka, dołączając do inicjatywy „Milion dzieci modli się na różańcu”, by modlić się o pokój i jedność. Inicjatywa była wspierana przez papieską fundację Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN).
Według informacji zamieszczonych na stronie akcji, oficjalnie zarejestrowało się 1 135 945 dzieci z ponad 150 krajów. Jednak liczba ta jest wyższa, ponieważ wielu uczestników nie zostało zarejestrowanych, a inni nie mieli łatwego dostępu do internetu. Najwięcej uczestników zarejestrowano w Nigerii – 200 209, następnie na Filipinach (162 684), w Polsce (151 365) oraz Brazylii (75 579).
Niezliczone świadectwa
Zdjęcia wysłane do ACN z Charkowa, miasta w dużej mierze zrujnowanego przez wojnę, ukazują dzieci modlące się gorliwie mimo bombardowań. Inicjatywa zjednoczyła dzieci z Gazy i Izraela, a także innych rejonów ogarniętych konfliktami, takich jak Mjanma, Mozambik, Sudan czy Demokratyczna Republika Konga, które modliły się o pokój. W inicjatywie wzięły udział dzieci z tak odległych miejsc jak Mikronezja, Polinezja Francuska czy Antarktyda.
W krajach, gdzie chrześcijanie stanowią mniejszość, takich jak Bangladesz i Indie, zorganizowano kolorowe procesje. Dziesiątki dzieci maszerowały obok wizerunków Maryi, jak wynika z przesłanych do ACN zdjęć i nagrań. Na Filipinach, gdzie uczestniczyła druga co do wielkości liczba dzieci, uczniowie złożyli tysiące kwiatów u stóp wizerunku Najświętszej Maryi Panny, zanim udali się na modlitwę do katedry w Malolos.
Siostra Francesca Anyanwu opowiada ACN, iż ponad 700 dzieci wzięło udział w procesji ulicami diecezji Kenema w Sierra Leone. „Te dzieci to potężne przypomnienie o uniwersalnym pragnieniu pokoju” – stwierdza siostra. „Ich szczera niewinność i czystość intencji przekazują przesłanie, które odbija się echem wśród ludzi w każdym wieku: nadzieja na świat pełen pokoju i harmonii”. Tysiące kilometrów dalej, w szkole w Ohio w USA, nauczycielka opowiada, jak bardzo inicjatywa poruszyła jej uczniów. „Doskonale zrozumieli misję i uważali, iż to było naprawdę niesamowite!”
Fatima: „Jesteśmy tutaj, by walczyć o pokój duchową bronią naszej modlitwy”
Każdy kraj Ameryki Południowej, gdzie nabożeństwo do Maryi jest bardzo silne, odpowiedział pozytywnie na zaproszenie papieża Franciszka. W Argentynie, na przykład, rozdano 10 tysięcy broszur z tajemnicami różańca, które po raz pierwszy przetłumaczono na alfabet Braille’a. Przedstawiciele państwowego departamentu ds. wyznań wyrazili swoje poparcie dla kampanii, która „przyczynia się do szerzenia świadomości i promocji modlitwy różańcowej, jednego z najjaśniejszych znaków miłości, jaką kolejne pokolenia młodych ludzi darzą Jezusa i Jego Matkę, Maryję”.
Setki dzieci zgromadziły się w Kaplicy Objawień w Fatimie, sercu maryjnego kultu w Portugalii, by wspólnie uczestniczyć w tej modlitwie. Kardynał António Marto przewodniczył modlitwie, stwierdzając, iż dzieci są świadome „bólu tych niewinnych, którzy cierpią z powodu okropności wojny, która staje się coraz bardziej zaciekła. Dziś te dzieci są posłańcami miłości ofiar na całym świecie: z nimi Bóg może czynić wielkie i wspaniałe rzeczy. Kiedy Matka Boża prosiła nas, abyśmy modlili się na różańcu, uczyniła to po to, byśmy poczuli się zjednoczeni w modlitwie. Tutaj walczymy o pokój duchową bronią naszej modlitwy, aby miłosierdzie Boże zawsze zstępowało na ten świat, tak pełen ran”. Więcej o kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu” można przeczytać tutaj.