Obrazy nadziei

3 dni temu

Poświęcenie fresków Drogi Krzyżowej w kaplicy pw. Dobrej Nowiny Aresztu Śledczego w Lublinie.

źródło: EWTN Polska
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Cierpliwe malowanie

Wiele dni i długich godzin cierpliwej pracy wymagało namalowanie fresków ukazujących 14 stacji Drogi krzyżowej. Więźniowie – Bartłomiej i Łukasz wraz z kapelanem namalowali łącznie ponad 60 postaci towarzyszących Chrystusowi w drodze na Golgotę, na tle ulic i bram Jerozolimy. W pośrodku stacji są namalowane symbole eucharystyczne na tle jerozolimskiego bruku bo we Mszy Świętej uobecniają ofiarę Chrystusa. Pod stacjami namalowano ciąg gór, bo Jerozolima położona jest na wzgórzach i sama świątynia jest otoczona górami, jak to jest wyrażone w psalmie „Góry otaczają Jeruzalem, tak Pan otacza opieką swój lud”. Trudna wędrówka i podejmowanie swojego życiowego krzyża można dokonać w mocy Chrystusa, z królewska godnością (co jest przedstawione w symbolice czerwonej, złoconej szaty).

Artyści namalowali też grafiki nawiązujące do szat świętych ukazanych na absydzie kaplicy. Uczestnicy nabożeństw mając za plecami szaty świętych, wyglądają jakby sami byli owymi świętymi.

Jan Paweł II powiedział w Zakładzie Karnym w Płocku:Jesteście skazani, ale nie potępieni. Każdy z was, za łaską Bożą może iż zostać świętym.”

Zobaczyć można też iluzjonistyczne kolumny, namalowane tak jakby były rzeczywistymi konstrukcjami, podobne do malowideł w lubelskiej katedrze, symbolizują podstawy i oparcie w Bogu, którego tak bardzo potrzebujemy.

Chrystus i Krzyż Południa na suficie

Na suficie namalowano i pokryto prawdziwym złotem gwiazdy w formie „Krzyża Południa”. Oprócz teologicznego znaczenia, ma to też bezpośrednie odniesieniu do adresu Aresztu i tytułu magazynu wydawanego w jednostce.

Bartłomiej i Łukasz namalowali też na suficie fresk Chrystusa wstępującego do nieba, w otoczeniu Aniołów. W ręku trzyma Ewangeliarz ze słowami „Idźcie i głoście Ewangelię. Ja jestem z wami”. Panowanie Chrystusa dokonuje się gdy przyjmuje się Dobra Nowinę. Same słowa „Ja jestem” pokryte są złotem, w ikonografii to symbol bóstwa, nawiązuje do boskiego tytułu „Jestem, który jestem”.

Malujący podczas swojej pracy doświadczyli obecności Tego, któremu chcą powierzyć swoje życie.

Kapelan, ks. Grzegorz Draus poświęcił też drewniane krzyże, wykonane i pomalowane przez więźniów a przeznaczone do cel.

Podczas poświęcenia fresków z udziałem dyrekcji i wychowawców, jak też artystów wraz z innymi osadzonymi odprawiono pierwsze nabożeństwo Drogi krzyżowej. Jeden z twórców nie był obecny, gdyż kilka dni wcześniej wyszedł na wolność, uwolniony przed sąd od stawianych mu zarzutów.

Idź do oryginalnego materiału