Obchody 100-lecia autokefalii w Komańczy

orthodox.pl 1 tydzień temu

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Paisjusza Arcybiskupa Przemyskiego i Gorlickiego w sobotę 9 listopada, w dzień niebiańskiego wspomnienia św. mnicha Nestora Latopisca (Kronikarza), w Parafii Prawosławnej pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy odbyły się uroczystości 100-lecia autokefalii naszej Cerkwi.

U wejścia do świątyni parafialnej arcypasterza przywitały dzieci, przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminy z wójtem dr. Romanem Bzdykiem na czele, rada parafialna oraz ks. prot. Michał Konyk. Władyce asystowało duchowieństwo Dekanatu Sanockiego oraz sekretarz i dziekan gorlicki, ks. mitrat Roman Dubec. Po Ewangelii ze słowem do wiernych zwrócił się ks. mitrat Julian Felenczak. Kaznodzieja zwrócił szczególną uwagę na fakt, iż uzyskanie niezależności naszej Cerkwi było możliwe dzięki odzyskaniu niepodległości przez naszą Ojczyznę, pobożności i dojrzałości duchowej prawosławnych zamieszkujących w Jej granicach.

Podczas św. Liturgii wzniesiono dziękczynne modlitwy za wielki jubileusz 100-lecia naszej autokefalii i 1100-letnią historię Prawosławia na Podkarpaciu.

W tym uroczystym dniu oprócz wiernych naszej Cerkwi wspólnie modlili się przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego w osobach duchownych i sióstr zakonnych; wójta Gminy Komańcza dr. Romana Bzdyka z przewodniczącym Rady Gminy i najbliższymi współpracownikami; starostę Powiatu Sanockiego reprezentowała Krystyna Galik-Harhaj, radna powiatu i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy, obecni byli: Marek Klara wiceprezes WFOSiGW w Rzeszowie, przedstawiciele lokalnych fundacji i stowarzyszeń współpracujących ze świetlicą „Emaus” działająca przy parafii prawosławnej w Komańczy.

Na zakończenie uroczystości liturgicznych poświęcono krzyż i obelisk upamiętniające jubileusz naszej Cerkwi. Uroczystościom towarzyszyła wystawa „100-lecie autokefalii PAKP”.

W słowie skierowanym do wiernych i gości, ordynariusz diecezji arcybiskup Paisjusz, podkreślił znaczenie Cerkwi prawosławnej w historii Polski od misji św. św. Cyryla i Metodego po dzień dzisiejszy.

Władyka podziękował księdzu Michałowi Konykowi za odrodzenie życia parafialnego w Komańczy, matuszcze Sewerynie Felenczak za piękny śpiew podczas św. Liturgii oraz przybyłemu duchowieństwu i zacnym gościom za wspólną modlitwę, która w dniu dzisiejszym u komańczańskiego wzgórza cerkiewnego dała świadectwo siły wiary i miłości chrześcijańskiej całemu światu – zakończył arcybiskup.

Za pracę dla dobra Cerkwi w roku jubileuszu zostali nagrodzeni Medalem św. Maksyma Gorlickiego: ks. prot. Michał Konyk, Jan Harhaj oraz Jan Łajkosz. Listem błogosławiącym nagrodzono wójta Gminy Komańcza.

Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się na wspólny posiłek przygotowany przez parafian.

ks. mitrat Julian Felenczak

zdjęcia: Dymitr Konyk

Idź do oryginalnego materiału