O muzyce sakralnej w wiecznym mieście w najnowszym Vaticano [PREMIERA 06.01]

2 dni temu

W tym tygodniu w Vaticano zagłębimy się w ponadczasowe piękno i duchowość muzyki sakralnej, od chorałów gregoriańskich po współczesne kompozycje.

Zanurzymy się w transcendentnym świecie muzyki sakralnej w Wiecznym Mieście, odkrywając jej istotną rolę w kulcie i tradycji kulturowej.

Dzięki ekskluzywnym wywiadom ze znanymi muzykami oraz kulisom Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Sztuki Sakralnej odkryjemy, jak muzyka podnosi uwielbienie Boga na wyższy poziom i podkreśla rolę sztuki w jednoczeniu wiernych na całym świecie.

Źródło: EWTN Polska | 04 stycznia 2025 |
Photo credit: EWTN
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Oto nasze najważniejsze tematy:

Świat potrzebuje piękna

Papież św. Pius X jest jednym z wielu, którzy bronili tej tradycji, przywracając znaczenie chorałowi gregoriańskiemu i nalegając, aby muzyka sakralna uosabiała świętość, piękno i uniwersalność. W swoim motto proprio „Tra Le Sollecitudini” papież św. Pius X zachęcał chóry, muzyków i śpiewaków do przyjęcia i rozpowszechniania tego bogatego dziedzictwa.

Więcej niż tylko „koncerty”

Jednym z pierwszych koncertów festiwalu było pełne mocy wykonanie Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Orchestra di Roma i chóru Illumniart pod dyrekcją Tomomi Nhas beenhimoto w papieskiej bazylice św. Jana na Lateranie

Requiem, skomponowane w 1791 roku, jest jednym z najsłynniejszych i najbardziej poruszających dzieł Mozarta, znanym na całym świecie ze względu na swoją głębię i majestatyczność.

„ Sztuka ratuje sztukę”

Msza h-moll Jana Sebastiana w papieskiej Bazylice Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej była niezwykłym świętem barokowego mistrzostwa.

Skomponowana w 1749 roku Msza h-moll Bacha słynie z zawiłych fragmentów chóralnych i orkiestrowych, łączących głęboką duchowość z muzyczną błyskotliwością. Pozostaje jednym z najbardziej kultowych dzieł Bacha.

PREMIERA nowego odcinka

w każdą niedzielę

niedziela 9:00, 12:30, 21:30

POWTÓRKI:

poniedziałek 9:00, 13:00, 19:00, 21:30

wtorek 10:00, 19:30

środa 14:00, 20:00, 22:00

Ponadto w Vaticano m.in.:

O tegorocznej edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Sztuki Sakralnej, która obejmowała również specjalny hołd poświęcony dwóm wielkim kompozytorom ostatnich dwóch stuleci: Giacomo Pucciniemu, w roku, w którym obchodzona jest setna rocznica jego śmierci, oraz Antonowi Brucknerowi, dwieście lat po jego narodzinach.

Najważniejszym punktem obchodów było wykonanie niektórych z najważniejszych utworów Brucknera, takich jak Locus Iste, Os Justi, Tota Pulchra Es i Requiem d-moll przez St. Florianer Sängerknaben pod dyrekcją Marcusa Stumpnera w kościele św. Ignacego Loyoli w Campo Marzio.

Bruckner, wybitna postać XIX-wiecznej muzyki austriackiej, znany jest ze swoich głęboko uduchowionych dzieł chóralnych, które łączą w sobie bogate harmonie i pełne szacunku poczucie sacrum. Jego kompozycje, w szczególności msze i motety, znane są z majestatycznej skali, skomplikowanych harmonii i głębokiego poczucia duchowości.

słowa kluczowe: Pius X, chorał gregoriański, muzyka sakralna, Requiem Mozarta, Msza h-moll Bacha,

Idź do oryginalnego materiału