Doktor Kościoła
Święty Franciszek Salezy przyszedł na świat w 1567 r. w zamku rodziny de Sales w Księstwie Sabaudzkim (dzisiejsza Francja). Był najstarszy spośród licznego rodzeństwa. Pierwsze nauki pobierał w La Roche i Annecy, a następnie w Kolegium Jezuickim w Paryżu. Za namową ojca studiował prawo w Padwie i otrzymał stopień doktora. Oddawał się także studiom teologicznym i pogłębiał życie duchowe. Odrzucił propozycję pracy jako wysoko postawiony urzędnik i przyjął święcenia kapłańskie. Jako ksiądz rzucił się w wir pracy duszpasterskiej, poświęcając wiele energii nawracaniu kalwinów na katolicyzm. W 1602 r. został biskupem Genewy i przez kolejne dwadzieścia lat kierował diecezją z pasterską gorliwością. Wraz z baronową Joanną Franciszką de Chantal założył w 1610 r. w Annecy Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (sióstr wizytek). Napisał m.in. Wprowadzenie do życia pobożnego (Filotea) i Traktat o miłości Bożej. Zmarł 28 grudnia 1622 r. nieopodal klasztoru sióstr wizytek w Lyonie podczas powrotu z jednej ze swych podróży. niedługo rozpoczęto proces beatyfikacyjny. Kanonizacja odbyła się w 1665 r. W 1877 r. papież Pius IX ogłosił św. Franciszka Salezego doktorem Kościoła, a w 1923 r. Pius XI uznał go również za patrona pisarzy katolickich i dziennikarzy.
Dzieła św. Franciszka Salezego były powszechnie znane, miały olbrzymi wpływ na duchowość współczesnych mu ludzi, a także pisma późniejszych teologów, i wniosły istotny wkład do skarbnicy Kościoła. Nic zatem dziwnego, iż autora Traktatu o miłości Bożej zaliczono do grona 36 świętych, którym przyznano tytuł doktora Kościoła. Szczególnie doceniono naukę św. Franciszka Salezego o powszechnym powołaniu do świętości i doskonałości. Papież Pius IX napisał, iż dzięki biskupowi Genewy prawdziwa pobożność „przeniknęła aż do tronu króla, do namiotów dowódców wojsk, do auli sądowych, do urzędów, do sklepów i choćby do szop pasterzy”. Święty Franciszek Salezy dowartościował rolę osób świeckich oraz wzbudził w ludziach troskę o uświęcenie spraw doczesnych i codzienności – dzięki czemu często jest nazywany prekursorem współczesnej duchowości.”
Modlitwa
Ojcze miłosierny, który obdarzyłeś Kościół św. Franciszkiem Salezym – pasterzem rozpalonym miłością Serca Twojego Syna i duchowym mistrzem Twoich Boskich tajemnic! Udziel nam łaski, abyśmy wraz z nim zostali pociągnięci przez ciche i pokorne Serce Jezusa w płomienny żar zjednoczenia Trójcy Świętej, aby potem móc przez całe życie współpracować z Tobą w dziele pomnażania miłości w nas i pośród naszych sióstr i braci. Za wstawiennictwem św. Franciszka Salezego oraz przez chwalebne imię Jezusa, Twojego Syna, a naszego Zbawiciela, proszę o łaskę…
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, Bogu, który jest, który był i który przychodzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
Święty Franciszku Salezy, doktorze Kościoła, módl się za nami!
Nowennę opracowała dr Natalia Gorczowska
za: Arcybractwo Straży Honorowej
Najświętszego Serca Pana Jezusa