Nowenna do Św. Wincentego a Paulo – dzień 3

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Św. Wincenty a Paulo


(Nowenna rozpoczyna się 10 lipca).

Źródło: Krótkie zebranie uczynków Św. Wincentego a Paulo 1857r.

DZIEŃ TRZECI (12 lipca).

O pokorze Św. Wincentego à Paulo.

„Uczcie się ode Mnie, żem jest cichy i pokornego Serca” — (Mat. 11)

Punkt 1.

Pokora przyjaciółką była serca Wincentego; szukał jej w całym życiu z gorącością najczulszego miłośnika. Ponieważ ona znajduje się najpospoliciej w poniżeniu, dla tego zawsze go pragnął, w nim smakował, ono było jego żywiołem. Podobało się Bogu wyprowadzić go z niskiego stanu w którym się kochał, dla użycia go do wielkich zamiarów; ale Wincenty nie wypuścił nigdy z pamięci swej niskości, swych grzechów, i swego (jak mówił) skażenia. Usiłował przekonać wszystkich, iż urodzenie jego i wychowanie, osoba i obyczaje, tylko wzgardy są godne. Cokolwiek dobrego się stało, chociaż sam był tego sprężyną, mawiał atoli, iż nic się do tego nie przyłożył; modlitwom jednych, drugich radom roztropnym, innych powolności całą zasługę przyznawał, a Bogu Samemu wszelką Chwałę. o ile zaś w tym samym przytrafiło się ponieść zawstydzenie, lub doświadczyć jakiej przygany, sobie to Wincenty przywłaszczał, tym chciwiej, iż czynił to z wewnętrznego przeświadczenia, iż nie tylko był sługą nieużytecznym, ale według jego mowy, potworem złości gorszym nad szatana, który nie tyle zasłużył na piekło ile nędzny Wincenty. O! jak dalecy jesteśmy od tak wysokiego stopnia cnoty, i pokory tak głębokiej.

Punkt 2.

Rozważ, iż pokora jest cnotą, która nas do zamiłowania wzgardy prowadzi. Dobrowolne upokorzenia dostatecznymi nie są do upewnienia nas, iż Wincenty rzetelnie wzgardę zamiłował; potrzeba aby one nie zależały były od jego wyboru. Bywał on wzgardzonym, był też i szanowanym; był od jednych miany za Świętego, za Ojca ubogich i za ucieczkę powszechną nieszczęśliwych: od innych zaś za nieuka, za obłudnika, za świętokupcę. Pierwszych to jest dobrze o nim rozumiejących, Wincenty stara się usilnie wyprowadzić z błędu, a nie mogąc tego dokazać, jęczy przed Bogiem, iż sam tylko ma w sobie pozór pobożności, nie mając (jak mu się zdawało) ani jej ducha ani rzeczywistości: pochwały sprawiedliwie zasłużone zbija wyznaniem swych grzechów: uchodzi do wiosek oddalonych prostaczków nauczać, aby uniknął publicznych pochwał. Co zaś do drugich, (którzy o nim przeciwnie trzymali), łączy się on z nimi, ile mu tylko prawda dozwala, i jeszcze głębiej upokarza się, aniżeli od nich był poniżonym; słucha ich z podbudowaniem, nie usprawiedliwia się względem żadnego zarzutu, bynajmniej go nie uwodzi wzgląd na to, aby oszczędził potrzebnej mu sławy ile Naczelnikowi Zgromadzenia, które dopiero się zawiązywało; posadzony na ostatnim miejscu, zostaje na nim spokojnie; o ile zaś zniewolony jest posłuszeństwem, aby je opuścił, tam dąży, gdzie go obracają, jak kamień do swojego środka. Przykładem Wincentego uczmy się od Zbawiciela upokarzać i kochać się w upokorzeniach.

Punkt 3.

Osiągnął jeszcze Św. Wincenty w szkole Jezusa naukę pokory, dotąd zdaje się światu nieznanej: to jest nie tylko kochać się w upokorzeniach dotyczących jego osoby, ale i w tych nawet, które niesłusznie okrywały zniewagą bądź to Dom jaki Zgromadzenia, bądź całe choćby Zgromadzenie; nic nie czynić celem ich zniweczenia, dziękować za nie Bogu jako za okazję daną do większego dobra; kochać ich sprawców jak swych dobroczyńców, chwalić ich zasługi, dobrze im czynić ile można, i z nimi się zgadzać w poczytywaniu swego Zgromadzenia za nikczemniejsze od wszystkich, i za najmniej Kościołowi użyteczne: taką naukę Wincenty i swym synom zalecił, sam się jej wpierw nauczywszy od Jezusa. Mniemano dotychczas, iż gdy honor monarchy jest naruszony, każdy z poddanych staje się jego żołnierzem i brać się powinien do oręża: również, gdy Zakon jaki jest obrażony, każdy z jego członków, najmniej choćby czuły w sprawie osobistej, ma prawo obruszyć się w sprawie wszystkim wspólnej; tysiąc przyczyn pozornych zdaje się upoważniać to postępowanie. Co do Wincentego, ten światłem wyższym oświecony, w największym choćby poniżeniu Zgromadzenia swego, prawdziwy jego honor upatruje; widział go w tym stanie i uwielbiał za to Boga; Jemu Samemu zostawiał staranie wydźwignięcia go z takowego położenia, przestając na odpłaceniu dobrem za najczarniejsze potwarze, i milcząc. Naukę te wziął Wincenty od swego Boskiego Mistrza, Który się upokorzył aż do śmierci krzyżowej, i poniósł w Męce Swojej poniżenie i obelgi najzelżywsze.

Pożytki.

Cnota pokory nie do samych tylko doskonałych Chrześcijan należy; jest ona koniecznie potrzebną każdemu, kto chce Niebo osiągnąć; do wszystkich wyrzekł Chrystus te słowa: Uczcie się ode Mnie, żem jest cichy i pokornego Serca, a znajdziecie odpoczynek duszom waszym. Dla łatwiejszego ćwiczenia się w tej cnocie, staraj się o poznanie twej nędzy, wystrzegaj się słów, które by zakrawały na twą własną pochwałę, przytłumiaj wszelką myśl wysoką o sobie, jak tylko da ci się uczuć; łatwiej ją wstrzymać u drzwi serca, niż z niego wyrugować, gdy już tam wstęp wolny znalazła. Znoś cierpliwie zniewagi sobie wyrządzone, równie jak i zdarzające się powody do zawstydzenia; miej upodobanie być nieznanym i za nic uważanym; pokładaj ufność w tych słowach Zbawiciela: Kto się podwyższa będzie poniżony, a kto się poniża będzie podwyższonym. Zacznij od dnia dzisiejszego zdobywać się na ten akt cnoty, i proś Panny Najświętszej Maryi o wyjednanie ci jej u Boga; przez pokorę to ona zasłużyła być Matką Syna Bożego. Módl się do Św. Wincentego, aby się do Niej wstawił za tobą.

LITANIA DO ŚW. WINCENTEGO A PAULO.

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.

Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.

Ojcze z Nieba Boże, zmiłuj się nad nami.

Synu Odkupicielu świata Boże,

Duchu Święty Boże,

Święta Trójco Jedyny Boże,

Święta Marya, bez zmazy poczęta, módl się za nami.

Św. Wincenty, wierny sługo Boski,

Św. Wincenty, prawdziwy Chrystusa Pana uczniu i naśladowco,

Św. Wincenty, osobliwy Tajemnicy Trójcy Przenajświętszej wyznawco,

Św. Wincenty, wielki Tajemnicy Słowa Wcielonego chwalco,

Św. Wincenty, gorącą ku czci Najświętszego Sakramentu miłością pałający,

Św. Wincenty, Mężu ducha apostolskiego pełny,

Św. Wincenty, nieprzepracowany w winnicy Pańskiej robotniku,

Św. Wincenty, Ducha Chrystusowego w stanie kapłańskim wzbudzicielu,

Św. Wincenty, Patryarcho i Założycielu Kapłanów Zgromadzenia Misji,

Św. Wincenty, wielkie ku ubogim chorym w założeniu Zgromadzenia Córek Miłosierdzia politowanie oświadczający,

Św. Wincenty, Misji Syna Boskiego chwalebnie dokonujący,

Św. Wincenty, zwierciadło cnót Kapłańskich,

Św. Wincenty, rzadko widzianej pokory obrazie,

Św. Wincenty, mężny siebie samego zwycięzco i wzgardzicielu,

Św. Wincenty, główny wszelkiej czci i chwały świata nieprzyjacielu,

Św. Wincenty, żarliwy ubogich wieśniaków Apostole,

Św. Wincenty, w ostatniej potrzebie zostających nieustanny wspomożycielu,

Św. Wincenty, opuszczonych sierot dziwny obrońco i karmicielu,

Św. Wincenty, powszechny wszystkiego ubóstwa opiekunie i ucieczko,

Św. Wincenty, wszystkich nędznych Ojcze najlitościwszy i pociecho,

Św. Wincenty, panieńskiej niewinności obrońco,

Św. Wincenty, potężna mocy na skruszenie serc zatwardziałych,

Św. Wincenty, szczęśliwy kacerstwa i wszelkich błędów burzycielu,

Św. Wincenty, do słuchania Spowiedzi dożywotnich z wielkim dusz zyskiem osobliwą Ducha Świętego Łaską udarowany,

Św. Wincenty, w ciele ludzkim dla znamienitej czystości Aniele,

Św. Wincenty, bezkrwawy od ustawicznego umartwienia męczenniku,

Św. Wincenty, dusz na sumieniu ściśnionych, w upałach pokus zostających, skuteczny pocieszycielu i ochłodo,

Św. Wincenty, cichy i pokornego serca,

Św. Wincenty, wzorze prostoty i szczerości chrześcijańskiej,

Św. Wincenty, uprzejmie nieprzyjaciół twoich, sobie nieprzyjaznych, kochający,

Św. Wincenty, w zastosowaniu się do Woli Bożej, Mężu według Serca Boskiego,

Św. Wincenty, jednostajnego zawsze umysłu i cierpliwości nieporuszonej, prawy wizerunku,

Św. Wincenty, Kościoła Rzymskiego Synu najwierniejszy i najposłuszniejszy,

Św. Wincenty, do Stolicy Apostolskiej nieprzerwanie przywiązany,

Św. Wincenty, któryś Ojczyznę naszą za życia ukochał i do niej dzieci swoje wysłać raczył, Przyczyniaj się za nią!

Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, Przepuść nam, Panie!

Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, Wysłuchaj nas, Panie!

Baranku Boży, Który gładzisz grzechy świata, Zmiłuj się nad nami, Panie!

Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.

Ojcze nasz. Zdrowaś Marya. Chwała Ojcu.

V. Módl się za nami Święty Wincenty,

R. Abyśmy się stali godnymi Obietnic Chrystusa Pana.

V. Módlmy się. O Boże! Który na opowiadanie Ewangelii ubogim, na poratowanie ludzi na duszy i ciele opuszczonych i na pomnożenie ozdoby stanu duchownego, Ducha Syna Twojego w apostolskiej Św. Wincentego miłości i pokorze wzbudzić raczyłeś, daj nam za jego przyczyną, abyśmy z nędzy grzechów uwolnieni, taką miłością i pokorą Tobie zawsze podobać się mogli. Przez Chrystusa Pana naszego.

R. Amen.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału