Nowenna do Matki Boskiej Częstochowskiej – dzień 3

salveregina.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Matka Boska Częstochowska


(Nowenna rozpoczyna się od dnia 17 Sierpnia).

Źródło: Nowenna do Matki Boskiej Częstochowskiej 1930r.

SPOSÓB ODPRAWIANIA NOWENNY.

Przed rozpoczęciem nowenny należy sobie dobrze uświadomić, o jaką Łaskę zamierzamy w tej nowennie prosić Pana Boga za przyczyną Najświętszej Panny Częstochowskiej i wzbudzić sobie gorące pragnienie otrzymania tej Łaski i silną wiarę, iż ją otrzymamy, o ile tylko spełnimy wszystko, czego Wola Boża od nas zażąda.

Następnie, o ile to będzie możliwym, oznaczamy sobie czas w porządku zajęć dziennych na rozmyślania i modlitwy nowennowe. — Osoby, które nie mają uregulowanych zajęć, prawdopodobnie nie będą mogły codziennie tej samej godziny poświęcić temu pobożnemu zajęciu, mogą zatem odprawić nowennę w godzinie w danym dniu dla siebie najdogodniejszej. Dla ludzi rozporządzających swobodnie czasem poradzoną jest rzeczą wybrać stałą godzinę na odmawianie nowenny, rano lub wieczorem, albo w czasie przerwy obiadowej, gdyż to ułatwia nam skupienie i chroni od zapomnienia.

O ile by się zdarzyło, iż w którymkolwiek dniu modlitwy nie zostały odmówione, nie jest konieczną rzeczą zaczynać na nowo, trzeba jednak zaznaczyć, iż dłuższa przerwa, na przykład kilka dni, nie zgadza się z pojęciem nowenny i w takim wypadku trzeba by na nowo całe nabożeństwo rozpocząć.

Nowenna składa się z krótkiego rozmyślania, budującego przykładu, stosownej modlitwy, jednego Ojcze nasz, Zdrowaś Marya i Chwała Ojcu oraz 3 krotnego wezwania „Najświętsza Maryo Panno na Jasnej Górze, Królowo Korony Polskiej, módl się za nami“.

Kto by chciał więcej uczcić Matkę Boską, może do tych modlitw dodać jeszcze inne według uznania i pobożności, na przykład Litanię Loretańską, cząstkę Różańca lub inne.

Do skuteczności nowenny niewątpliwie przyczynić się może, o ile do modlitw wyznaczonych na każdy dzień dodamy dobrowolnie jakiś dobry uczynek, umartwienie, lub przynajmniej wzbudzimy sobie wyższą, nadprzyrodzoną intencję przy zwyczajnych zajęciach.

Na zakończenie nowenny najodpowiedniej byłoby przystąpić do Stołu Pańskiego w swoim miejscowym kościele i pomodlić się przed znajdującym się tam obrazem Matki Boskiej.

W razie otrzymania upragnionej Łaski należy okazać wdzięczność w gorącej modlitwie i dobrych uczynkach.

Jeżeli zaś, mimo naszych usilnych próśb, Łaski nie otrzymamy, zastanówmy się, czy może sami nie jesteśmy winni wskutek grzechowych nałogów, które nas czynią niegodnymi dobrodziejstwa ze strony Przeczystej Dziewicy. W takim razie rozpatrzmy nasze sumienie i oczyśćmy je co prędzej, abyśmy śmielej mogli ze swymi prośbami stanąć przed tronem Łaski, zdając się przy tym z pokorą na Wolę Boga, Który wie najlepiej, czego Jego dzieciom potrzeba i w miarę tego Swoje Dary rozdziela.

DZIEŃ TRZECI (19 SIERPNIA)

Zasłużyliśmy, to prawda, przez złości,

By nas Bóg karał rózgą surowości,

Lecz kiedy Ojciec rozgniewany siecze,

Szczęśliwy kto się do Matki uciecze.

ROZWAŻANIE. Matka Boska Częstochowska ciężko chorym zdrowie ciała i duszy przywraca

Pan Bóg stworzył człowieka do szczęścia i osadził go w Raju rozkoszy, w drodze nadprzyrodzonej zwolniwszy pierwszych ludzi od śmierci i wszelkich chorób. Te wielkie Dobrodziejstwa Boże miały przejść także na wszystkich ludzi, zapewniając im zupełne szczęście nie tylko po śmierci, ale także w życiu doczesnym.

Niestety pierwsi rodzice nie dotrzymali przyrzeczenia danego Bogu, popełnili grzech pierworodny, a przez to stracili tak dla siebie jako też dla swoich potomków szczęście przygotowane im przez Boga. Utracili piękny Raj, mozolna praca stała się obowiązkiem, a choroby i śmierć nieodłącznym zjawiskiem życiowym.

W świetle Wiary choroby dręczące ludzi różne mają przyczyny. Często choroba przychodzi, jako kara Boża za grzechy niepowściągliwości, pijaństwa, obżarstwa, pychy lub innych występków. — Czasami Pan Bóg zsyła chorobę, — aby ukrócić pychę człowieka, pobudzić go do Wiary i zastanowienia się nad sobą. Gdy choroba spełni niejako posłannictwo, Pan Bóg może ją usunąć, o ile na to dobrodziejstw o Boże zasłużymy sobie. Niekiedy znowu choroba ma za zadanie uszlachetnić człowieka i do Boga przybliżyć.

Umiejmy zatem po chrześcijańsku znosić chorobę, a kiedy czujemy, iż wskutek słabości naszej natury tracimy cierpliwość i popadamy w rozpacz, przygnieceni ciężarem, szukajmy pomocy u Matki Najświętszej i bądźmy przekonani, iż nie zawiedziemy się w swej ufności, gdyż na prośbę Swej Matki Zbawiciel ulży nam w chorobie, albo doda sił do jej znoszenia.

Módlmy się o zdrowie dla siebie, módlmy się także o Łaskę chrześcijańskiej cierpliwości w chorobie dla siebie i dla innych.

Przykład.

W roku 1929 we wsi Gondelsheim w Lotaryngii pracował polski robotnik.

Obracając się w towarzystwie ludzi przewrotnych, stracił on wiarę, przejął się nienawiścią do kościoła i duchowieństwa, i tym uczuciom dawał często wyraz, rzucając ku zgorszeniu ludzi obelgi i przekleństwa.

Jednego dnia przy pracy robotnik ów został tknięty paraliżem, a kiedy wysiłki lekarzy miejscowych okazały się daremnymi, kaleka został odesłany do Polski, gdzie umieszczono go w zakładzie dla nieuleczalnie chorych.

Mimo choroby sparaliżowany nie zmienił swych zapatrywań i w dalszym ciągu bluźnił przeciw Bogu. Siostry zakonne zajęte w przytułku, cierpliwie znosiły wybryk i podwójnie nieszczęśliwego kaleki i tym gorliwie modliły się za nim do Matki Boskiej Częstochowskiej.

Modlitwa osiągnęła swój skutek.

Pewnego dnia chory niespodziewanie powiedział do usługującej zakonnicy: „Siostro, ja chcę się poprawić i życie swoje stanowczo odmienić“. Istotnie od tego dnia kaleka zaprzestał bluźnierstw, usiłował modlić się, a w końcu wyraził pragnienie wyjazdu do Częstochowy.

Z wielkimi trudnościami dostał się biedny chory do cudownej kaplicy i tu ze łzami w oczach począł błagać o miłosierdzie i przebaczenie swoich grzechów. W czasie Mszy Świętej uczuł gwałtowny ból w całym ciele, a potem dziwnie rozkoszne uczucie ulgi. — Zdumiony odrzucił deszczułki, przy pomocy których poruszał się i z wielkim płaczem dziękując Matce Najświętszej padł na kolana ku wielkiemu rozrzewnieniu wszystkich, którzy byli świadkami tego cudu.

MODLITWA.

O Maryo, Matko Boska Częstochowska, Która pozwalasz nazywać się uzdrowieniem chorych wyjednaj mi (osobie za którą Cię proszę) łaskę zdrowia usunąwszy dręczącą mnie chorobę. Gdyby jednak inną była Wola Boża, wyproś mi lub drogim mi osobom, które dzisiaj Litości Twojej polecam, cnotę cierpliwości i zgadzania się z Opatrznością Bożą, aby cierpiąc na ciele mogli jak największe korzyści odnieść dla duszy.

Błagam Cię nadto, o Najlepsza Matko, abyś wejrzała na mnie niegodnego i przyszła mi z pomocą w sprawie, którą Ci z ufnością w tej nowennie polecam N. (tu wymień Łaskę, którą uzyskać pragniesz).

Przyrzekam szczerze, iż o ile zostanę wysłuchany, cześć Twoją będę gorliwie rozszerzał i Twemu Synowi, a naszemu Zbawicielowi wiernie służył po wszystkie dni mojego życia. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Ojcze Nasz. Zdrowaś Marya. Chwała Ojcu.

Najświętsza Marya Panno, na Jasnej Górze, Królowo Korony Polskiej, módl się za nami! (trzy razy)

POSTANOWIENIE.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału