Nigeria na czele niechlubnej listy krajów, gdzie w 2024 roku zabito i porwano najwięcej chrześcijan.
Raport ujawnia, iż prześladowania religijne w tym kraju osiągnęły niepokojący poziom, zwłaszcza wobec chrześcijańskich wspólnot.
W obliczu tragicznych wydarzeń, Kościół wzywa do modlitwy i wsparcia dla prześladowanych.
Czas czytania: 2 minuty
Źródło: Hannah Brockhaus | CNA | 15 stycznia 2025 |Photo credit: Envato.com
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Według najnowszego raportu organizacji obrońców praw człowieka Open Doors Nigeria była krajem, w którym w 2024 roku zabito i porwano najwięcej chrześcijan.
Z opublikowanej 15 stycznia Światowej Listy Obserwacyjnej wynika, iż w 2024 r. w Nigerii zamordowano 3100 chrześcijan, a 2830 porwano – to znacznie więcej niż w innych krajach w tym samym roku.
W raporcie podano również, iż krajem, w którym w 2024 r. aresztowano najwięcej chrześcijan, były Indie (2176), a w Rwandzie odnotowano najwięcej ataków na kościoły i budynki chrześcijańskie (4000).
Lista obserwacyjna Open Doors potwierdziła, iż prześladowania chrześcijan przez cały czas rosły „w liczbach bezwzględnych” wśród około 100 państw monitorowanych przez grupę w 2024 r., przy czym 13 państw zostało sklasyfikowanych na poziomie „ekstremalnych” prześladowań chrześcijan.
Grupa szacuje, iż ponad 380 milionów chrześcijan na całym świecie doświadczyło co najmniej „wysokiego poziomu” prześladowań i dyskryminacji ze względu na swoją wiarę.
Korea Północna, Somalia, Jemen, Libia i Sudan to pięć państw z największą liczbą prześladowań chrześcijan w raporcie w 2024 r. Nigeria zajmuje 7. miejsce na liście obserwacyjnej. Erytrea, Pakistan, Iran, Afganistan, Indie, Arabia Saudyjska i Myanmar zamykają pierwszą trzynastkę krajów, wszystkie sklasyfikowane jako kraje o „ekstremalnym” poziomie prześladowań chrześcijan.
Wraz z publikacją World Watch List 2025 dyrektor Open Doors Italy Cristian Nani powiedział: „380 milionów chrześcijan na świecie nie korzysta z podstawowego prawa człowieka do wierzenia w to, co chcą. Ilu jeszcze zabitych, przesiedlonych, wykorzystywanych i uwięzionych chrześcijan musimy policzyć, zanim umieścimy wolność religijną w centrum debaty publicznej?”
„W ciągu 32 lat badań odnotowujemy stały wzrost prześladowań antychrześcijańskich w wartościach bezwzględnych” – dodał Nani. „2024 to kolejny rekordowy rok nietolerancji: 1 na 7 chrześcijan cierpi z powodu dyskryminacji lub prześladowań z powodu swojej wiary: najważniejsze jest, aby powrócić do rozmów o wolności religijnej w debacie publicznej”.
Organizacja Open Doors, która udziela wsparcia prześladowanym chrześcijanom w ponad 70 krajach, opracowuje swoją coroczną Światową Listę Obserwacyjną w oparciu o informacje pochodzące od lokalnych sieci, krajowych badaczy, zewnętrznych ekspertów i doraźnego zespołu analityków.
Aby sformułować swój ranking, grupa adwokacka analizuje presję na życie chrześcijanina w pięciu obszarach: prywatnym, rodzinnym, społecznym, kościelnym i publicznym. Przemoc jest dodawana jako osobny element w analizie.
Nigeria walczy z przemocą ze strony muzułmańskich ekstremistów od 2009 roku. Dokonują jej takie grupy jak Boko Haram, które według doniesień prześladują chrześcijan, czasami porywając ich dla okupu, a w niektórych przypadkach zabijając.
Chociaż w raporcie papieskiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie z 2025 r. podano, iż liczba porwań duchownych i zakonników katolickich w Nigerii spadła z 28 w 2023 r. do 12 w 2024 r., to przez cały czas jest to jeden z najniebezpieczniejszych państw dla księdza lub zakonnika.
Ostatnie porwane w Nigerii siostry zakonne, siostry Vincentia Maria Nwankwo i Grace Mariette Okoli, porwane 7 stycznia z archidiecezji Onitsha , zostały uwolnione i „cieszą się dobrym zdrowiem”, zgodnie z oświadczeniem kierownictwa ich zgromadzenia, Immaculate Heart of Mary, Mother of Christ (IHM).
słowa kluczowe: Nigeria, prześladowania chrześcijan, porwania, raport 2024, ofiary,