Niedziela Zmartwychwstania w Wielkim Tygodniu: Alleluja i do przodu!

3 godzin temu

Niedziela Zmartwychwstania to serce Wielkanocy, dzień triumfu Jezusa nad śmiercią. Poznaj genezę, przesłanie i sposób, w jaki katolicy świętują ten czas radości.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: | CNA | 02 kwietnia 2025 |
Photo credit: Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, Autor - urszulanki.pl
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Niedziela Zmartwychwstania: Triumf Życia nad Śmiercią

Skąd wzięła się Niedziela Zmartwychwstania?

Niedziela Zmartwychwstania, zwana Wielkanocą, jest fundamentem wiary chrześcijańskiej, upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jej korzenie tkwią w Ewangeliach, które opisują pusty grób i objawienie się Zmartwychwstałego uczniom. To kulminacja Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, obchodzonego od pierwszych wieków chrześcijaństwa. W tradycji katolickiej Wielkanoc symbolizuje zwycięstwo nad grzechem i śmiercią, otwierając wiernym drogę do zbawienia.

Co niesie ten dzień?

Przesłanie Niedzieli Zmartwychwstania to euforia i nadzieja płynące z wiary w nowe życie. Zmartwychwstanie Jezusa potwierdza, iż Bóg pokonał zło, oferując człowiekowi odkupienie. Katolicy są wezwani do świętowania tej prawdy, dzielenia się miłością i budowania wspólnoty opartej na Ewangelii. To dzień, który zachęca do odnowy duchowej, przebaczenia i ufności w Boży plan, przypominając, iż życie ma sens choćby w obliczu cierpienia.

Jak katolicy celebrują Wielkanoc?

Niedziela Zmartwychwstania rozpoczyna się od rezurekcji – uroczystej Mszy o świcie, często z procesją, głoszącą triumf Chrystusa. Wierni gromadzą się w kościołach, by świętować pusty grób, śpiewając radosne alleluja. W Polsce ważnym zwyczajem jest uroczyste śniadanie wielkanocne, podczas którego dzieli się poświęconymi pokarmami – jajkami, chlebem, wędlinami. Rodziny składają sobie życzenia, a domy zdobią symbole życia: pisanki i wiosenne kwiaty. To czas radości, wspólnoty i wdzięczności.

Liturgia Niedzieli Zmartwychwstania

Liturgia Niedzieli Zmartwychwstania koncentruje się na Ewangelii (np. J 20,1-9), opisującej pusty grób. Czytania (np. Dz 10,34-43) głoszą zwycięstwo Jezusa nad śmiercią. Śpiew „Alleluja” rozbrzmiewa w kościołach.
(194 znaki)

Co po Niedzieli Zmartwychwstania?

Po Niedzieli Zmartwychwstania rozpoczyna się Okres Wielkanocny, trwający 50 dni aż do Zesłania Ducha Świętego. Poniedziałek Wielkanocny kontynuuje świętowanie, a wierni pogłębiają euforia zmartwychwstania w codziennym życiu. Niedziela Zmartwychwstania jest początkiem nowego etapu wiary, który inspiruje do świadectwa.

Dlaczego Wielkanoc jest aktualna?

Dla współczesnych katolików Niedziela Zmartwychwstania to przypomnienie, iż nadzieja triumfuje nad zwątpieniem. W świecie pełnym wyzwań Wielkanoc inspiruje do szukania sensu, budowania relacji i dzielenia się dobrem. To czas, by na nowo odkryć, iż miłość i życie są silniejsze niż śmierć, co daje siłę do pokonywania trudności.

słowa kluczowe: Niedziela Zmartwychwstania, Wielkanoc, zmartwychwstanie, katolicyzm, rezurekcja, święconka, Alleluja,

Idź do oryginalnego materiału