Niedziela Palmowa nie jest świętem nakazanym. Czy trzeba iść do kościoła? Jest haczyk

6 dni temu
Zdjęcie: Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl


Władze Kościoła katolickiego stworzyły listę świąt nakazanych, dzięki której wierni wiedzą, kiedy mają obowiązek uczestniczyć we Mszy Świętej. Nie znajdziemy na niej m.in. Niedzieli Palmowej, która uchodzi za niezwykle istotną uroczystość. Jak zatem należy zachować się tego dnia? Wyjaśniamy.
Jak co roku, tydzień przed Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego będziemy obchodzić Niedzielę Palmową, nazywaną również Niedzielą Męki Pańskiej. W tym dniu, zgodnie z wieloletnią tradycją wprowadzoną do liturgii katolickiej w XI wieku, kapłani święcą palmy przyniesione przez wiernych do kościoła. Spora część osób zastanawia się, czy ma obowiązek uczestniczenia w tych obrzędach - w końcu uroczystość sama w sobie nie znajduje się w spisie świąt nakazanych. Kościół jednak w tej kwestii stawia sprawę jasno.


REKLAMA


Zobacz wideo Lewandowski i internetowy trik z odkurzaczem. Ojciec roku!


Kiedy kończy się Wielki Post? Niedziela Palmowa zbliża się coraz większymi krokami
Wielki Post to 40-dniowy okres w Kościele katolickim, w którym wierni mają możliwość przygotować się w odpowiedni sposób do Wielkanocy. W tym roku zakończy się on 17 kwietnia, w Wielki Czwartek. Zanim jednak do tego dojdzie, najpierw chrześcijanie będą celebrowali Niedzielę Palmową. Jest to wspomnienie chwili, kiedy Jezus wjechał na osiołku do Jerozolimy, gdzie tłumy witały go, machając palmowymi gałązkami. Dzień ten bywa również nazywany Niedzielą Męki Pańskiej, ze względu na Ewangelię, jaka jest czytana w trakcie Eucharystii. Słyszymy w niej dokładny opis zdarzeń związanych z męką i śmiercią Chrystusa.
Zobacz też: Pani Wioleta wyróżniona przez NASA. Sfotografowała niezwykłe zaćmienie Słońca
Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym i każdego roku przypada na inny tydzień - od 15 marca do 18 kwietnia. w tej chwili będziemy ją celebrować 13 kwietnia 2025 roku. Co ciekawe, choć jest to ważna uroczystość w kalendarzu liturgicznym, nie uwzględniono jej w spisie świąt nakazanych. Niemniej jednak władze kościoła zachęcają do uczestniczenia w przypisanych jej obrzędach. Brak udziału we Mszy Świętej może być postrzegany jako grzech. Powód? Regułę tę opisano w Kodeksie Prawa Kanonicznego.


Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa. Uczestnictwo we Mszy Świętej jest obowiązkowe
Niedziela Palmowa jest nie tylko najradośniejszym dniem w okresie Wielkiego Postu, ale również stanowi swoistą bramę do rozpoczęcia Wielkiego Tygodnia. To niezwykle istotny czas dla wiernych Kościoła katolickiego. Niektórzy mogą jednak stwierdzić, iż skoro Niedziela Męki Pańskiej nie została uwzględniona w spisie świąt nakazanych - Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok (1 stycznia), Objawienie Pańskie (6 stycznia), Wniebowstąpienie Pańskie - w VII Niedzielę Wielkanocy, Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopada), Boże Narodzenie (25 grudnia) - to wcale nie muszą uczestniczyć tego dnia w Eucharystii. W Kodeksie Prawa Kanonicznego znajduje się jednak zapis, który skutecznie wyprowadzi te osoby z błędu.


W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie euforii adekwatnej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego


- czytamy w kan. 1247.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału