Niebywały skarb Pomorza. "Zapierająca dech w piersiach" atrakcja, o której słyszało niewielu

4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Facebook/Post Dawne Opactwo Cysterskie w Pelplinie


Monumentalna, pełna kunsztu architektura i historia sięgająca średniowiecza. Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie - jedna z największych gotyckich świątyń w Polsce - fascynuje od wieków. Niewielu jednak wie, iż kryje coś więcej niż tylko piękne wnętrza i imponujący ołtarz. Odkryj, co znajduje się za murami tego zabytkowego obiektu.
Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie to miejsce, które przyciąga zarówno miłośników historii, jak i sztuki sakralnej. Dawne opactwo cysterskie, jedno z najlepiej zachowanych w Europie, skrywa w swoich murach liczne skarby. Poza imponującą gotycką architekturą i bogatym wyposażeniem wnętrza, świątynia oferuje również możliwość zwiedzenia jej mniej oczywistych zakamarków. Podczas wizyty na poddaszu można odkryć tajemnice konstrukcji oraz spojrzeć na budowlę z perspektywy, która zachwyca i zaskakuje choćby najbardziej doświadczonych turystów.


REKLAMA


Zobacz wideo Były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie


Co znajduje się w katedrze w Pelplinie? Gotycka świątynia z duszą
Pelplin, niewielkie miasto w województwie pomorskim, może poszczycić się wyjątkowym dziedzictwem. Na jego terenie znajduje się dawne opactwo cysterskie, uznawane za jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie. Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - niegdyś świątynia zakonna, a dziś jeden z największych gotyckich kościołów w Polsce. Monumentalna budowla zachwyca zarówno swoją fasadą, jak i wnętrzem. Dla tych, którzy pragną zobaczyć ją z innej strony, dostępne jest zwiedzanie poddasza, które odkrywa średniowieczne tajemnice konstrukcji. Wspinaczka po krętych schodach do ponad 600-letniej więźby dachowej to prawdziwa gratka dla miłośników architektury i historii.


Bazylika pelplińska zachwyca swoją przepiękną budową i wyposażeniem, jednakże nie należy zapominać o pewnym niezłotym skarbie, do którego drogi strzegą cztery wieże zwieńczone blankami


To właśnie po pokonaniu krętych schodów zawartych w tych wieżach, ukaże nam się zapierająca dech w piersiach, przynosząca na myśl wielkie galeony lub kopalnie, 600-letnia więźba dachowa. Na własne oczy możemy zobaczyć, ile pracy włożyli średniowieczni budowniczowie i ile drewna było niezbędnego, aby tak potężna budowla zachowała swój kształt i przetrwała do dziś


- czytamy na stronie bazyliki.


Zobacz też: Tak dostaniesz się na najwyższy szczyt Pienin Środkowych. Szlaki na Trzy Korony czekają na swoich amatorów
Zwiedzanie poddasza możliwe jest przez cały rok w wyznaczone dni i godziny. Trwa około 30 minut i odbywa się w grupach liczących od 4 do 15 osób, wyłącznie pod opieką upoważnionych pracowników.


Z czego znany jest Pelplin? Skarby w sercu gotyckiej perły
Wnętrze bazyliki skrywa prawdziwe arcydzieła sakralnej sztuki, które zachwycają zarówno rozmachem, jak i kunsztem wykonania. Największy w Polsce ołtarz główny, autorstwa Hermana Hana, sięga aż 25 metrów wysokości. Stanowi jeden z licznych przykładów bogatego wyposażenia świątyni, pochodzącego z XV-XVIII wieku. Barokowe detale oraz mistrzowskie obrazy przyciągają miłośników sztuki i historii. W kompleksie opactwa znajduje się także Muzeum Diecezjalne, gdzie podziwiać można jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga - prawdziwy unikat na skalę światową.


Zachowany do dziś charakter wnętrza świątyni zawdzięczamy głównie epoce baroku i najwybitniejszemu chyba pośród nowożytnych opatów - Leonardowi Rembowskiemu II (1618-1649)


[…] Powstają kolejne ołtarze w stylu manierystycznym, wśród nich prawdziwe snycerskie arcydzieła z mistrzowskimi obrazami Bartłomieja Strobla (ołtarz św. Jakuba), czy Hermana Hana – jak ołtarz mariacki dla ludu oraz ołtarz główny. Zwłaszcza ten ostatni, największy w Polsce (25 m – dla porównania, ołtarz Wita Stwosza w krakowskim kościele mariackim mierzy 11 m), robi niesamowite wrażenie bogactwem rzeźbiarskiego wystroju


- dowiadujemy się ze strony internetowej.


Kiedy można zwiedzać katedrę w Pelplinie? Wycieczki organizowane są niemal codziennie
Wycieczki organizowane są codziennie, za wyjątkiem poniedziałków. Koszt biletu wynosi 15 złotych (bilet normalny) i 12 złotych (bilet ulgowy). jeżeli szukasz miejsca, które łączy historię, sztukę i unikalną perspektywę, to Pelplin powinien znaleźć się na twojej liście. Ta gotycka perła z pewnością zaskoczy każdego, kto zdecyduje się zgłębić jej tajemnice.


Bazylika jest świątynią ciągle używaną, mogą więc następować pewne modyfikacje w dostępności zwiedzania, związane z odbywającymi się w katedrze nabożeństwami


- informują zarządzający katedrą.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału