Nie żyje o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski

7 godzin temu
Zdjęcie: Jan Andrzej Kłoczowski


Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację, iż w wieku 87 lat zmarł w Krakowie o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski, dominikanin, znakomity filozof i wieloletni duszpasterz akademicki.

W sobotę rano 12 kwietnia zmarł o. Jan Andrzej Kłoczowski, dominikanin, wybitny kaznodzieja, rekolekcjonista, dla wielu mistrz i kierownik duchowy. Jego niedzielne msze o godz. 12 przez lata przyciągały tłumy wiernych.

O. Jan Andrzej Kłoczowski urodził się w 1937 roku. Ukończył historię sztuki w Poznaniu, pracował jako asystent w Katedrze Historii Sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez wiele lat był kierownikiem Katedry Filozofii Religii przy Wydziale Filozofii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a także wykładowcą w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym o. Dominikanów w Krakowie.

WIĘŹ – łączymy w czasach chaosu

Więź.pl to pogłębiona publicystyka, oryginalne śledztwa dziennikarskie i nieoczywiste podcasty – wszystko za darmo! Tu znajdziesz lifestyle myślący, przestrzeń dialogu, personalistyczną wrażliwość i opcję na rzecz skrzywdzonych.

Czytam – WIĘŹ jestem. Czytam – więc wspieram

W maju 2007 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 roku otrzymał z rąk generała zakonu Bruno Cadoré OP tytuł mistrza świętej teologii – najwyższy dominikański tytuł naukowy. Laureat Nagrody Głównej „Feniks 2008” w uznaniu za wybitne osiągnięcia w zakresie filozofii religii, umiejętność godzenia życia naukowego i powołania kapłańskiego, za „kazania filozoficzne” i stworzenie w „Beczce” przestrzeni wolności w trudnych latach zniewolenia.

Prof. Kłoczowski był również laureatem Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera, którą otrzymał w kategorii pisarstwa religijnego i filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości”. W 2018 r. otrzymał medal „Per Artem ad Deum” Papieskiej Rady ds. Kultury. Był Autorem licznych prac i tekstów z dziedziny filozofii religii, teologii i duchowości.

— Człowiek w swojej trosce o drugiego przede wszystkim otwiera się na niego w jakiejś ekstazie. W tym sensie w Bogu jest również ta pełna miłości ekstaza, podtrzymująca przez głębokie współczucie świat w jego istnieniu, ale także i człowieka. Bóg jest we wszystkim, ale nie jest wszystkim. Jest w ciemnościach, ale nie jest ciemnością — pisał o. prof. Kłoczowski dla „Więzi” w tekście „Czy Bóg cierpiał w Auschwitz?” z 2006 roku.

Rodzinie i bliskim Zmarłego składamy serdeczne kondolencje.

Przeczytaj również: Czy Bóg cierpiał w Auschwitz?

Idź do oryginalnego materiału