Umowa Nawrockiego z katolikami. „Mamy prawo mówić o Polsce”

news.5v.pl 4 dni temu

Popierany przez PiS obywatelski kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki był dziś w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. Prezes IPN podpisał tam umowę programową z ruchem społecznym „Katolicy z Karolem Nawrockim”, w którym zrzeszone jest 20 katolickich organizacji. „My chrześcijanie, my katolicy mamy prawo mówić o Polsce, o naszej przyszłości i o tym aby symbol krzyża, symbol miłości, miłosierdzia i zwycięstwa dobra nad złem, był częścią naszej narodowej wspólnoty” – powiedział Nawrocki.

Umowa, którą w Strachocinie podpisał Karol Nawrocki, przywodzić może skojarzenia z porozumieniem, które przed wyborami w USA zawarł Donald Trump.

Chrześcijańskie wartości

Karol Nawrocki podkreślał wspólne dla wszystkich Polaków i Europejczyków wartości chrześcijańskie.

Ponad 1000 lat dziejów Polski, dziejów Polaków definiuje nas współcześnie. Tam jest wyraźne miejsce dla symbolu krzyża katolickiego i wartości chrześcijańskich, które widzimy w odbiciu architektury sakralnej w całej Polsce, polskiej wsiach, w polskich gminach i powiatach. Tam jesteśmy zapisani wartościami chrześcijańskimi, które stały się fundamentem naszej Ojczyzny i wspólnej Unii Europejskiej, choć Unia Europejska dziś o tym zapomina. Dlatego trzeba przypomnieć, iż wspólna Europa zbudowana jest na wartościach i fundamentach chrześcijańskich

Dziękując przedstawicielom organizacji, które podpisały z nim umowę programową zaznaczył, iż jest to element budowania wspólnoty na wartościach chrześcijańskich.

Dziękuję, iż jesteście ze mną i nie wahacie się podejmować decyzji, które będą dobre dla Polski i które będą dobre dla Polski budowanej na wspólnocie wartości chrześcijańskich. Dla nas ważne są wartości katolickie dlatego dziś tutaj spotkaliśmy się z myślą o tym jaka będzie Polska po 18 maja 2025 roku

— dodał.

Prawo katolików

Kandydat na prezydenta dziękował również Kościołowi katolickiemu, który, jak przypomniał, w czasach okupacji niemieckiej i sowieckiej był miejscem, gdzie „kumulowały się społeczne wysiłki do tego, aby Polska była wolna i niepodległa”.

I to także musimy widzieć w przyszłych decyzjach prezydenta RP. Chciałbym razem z wami, moi bracia w wierze, wejść do Polski, która pozostanie Polską, w której jest miejsce na to, co najpiękniejsze i co buduje lepszy świat oparty na wartościach chrześcijańskic

— mówił.

Obywatelski kandydat na prezydenta RP cytował też bł. ks. Jerzego Popiełuszkę o tym, iż „największą słabością każdego kapłana i każdej osoby będącej częścią życia publicznego jest strach, który kurczy serce i zaciska gardło”.

Podkreślił dobitnie, iż katolicy mają swoje obowiązki społeczne, wspólnotowe i mają też prawo do publicznego zabierania głosu, zgodnie z tymi wartościami.

My chrześcijanie, my katolicy mamy prawo mówić o Polsce, o naszej przyszłości i o tym aby symbol krzyża, symbol miłości, miłosierdzia i zwycięstwa dobra nad złem, był częścią naszej narodowej wspólnoty.

— zaznaczył Karol Nawrocki.

Wartości to nowoczesność

Według Nawrockiego, przywiązanie do wartości chrześcijańskich czy upominanie się o Kościół jest rzeczą nowoczesną.

Nowoczesność nie wymaga od nas oderwania się od korzeni i od wartości, które są dla nas ważne

— stwierdził. W tym kontekście przypomniał, iż w ub. tygodniu był w Białym Domu na uroczystości poświęconej wolności religijnej.

Pan prezydent Donald Trump odwoływał się do wartości judeo-chrześcijańskich, ważnych dla Stanów Zjednoczonych. Tak, potrzebujemy wolności wyznania, wolności do tego, aby być tak, jak święty Andrzej Bobola i nasz święty papież Jan Paweł II, w dialogu z tymi, którzy myślą inaczej i którzy wierzą inaczej. Bo taka jest nasza wiara, jest wiarą ekumenii, otwartości, miłości i miłosierdzia

— powiedział kandydat na prezydenta.

CZYTAJ TEŻ:

Mocne wystąpienie Nawrockiego. „Chcemy Polski suwerennej, ambitnej, a nie słuchającej głosu z Brukseli, Berlina i Paryża”

Wyjątkowy spot. Oto, jak Karola Nawrockiego widzą jego bliscy! „Nauczył mnie mówić prawdę”; „Słowo klucz to męstwo”

maz/X/wPolsce24

Idź do oryginalnego materiału