Nauki Jana Pawła II a współczesność – czy są odpowiedzią na…

1 dzień temu

Jak przywrócić dorobek Jana Pawła II współczesnym, które nie pamiętają lub zapomniały o jego pontyfikacie i które mogą mieć trudność w dostrzeganiu wagi jego nauk? Jak dać poczuć serce i ducha Papieża Polaka młodemu pokoleniu, które żyje w zupełnie innych realiach niż te, które kształtowały pontyfikat Jana Pawła II? Zapraszamy na kolejny odcinek programu „Argumenty” red. Doroty Niedźwieckiej. Gośćmi rozmowy są: marszałek Marek Jurek i red. Paweł Milcarek.


Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Był jednym z głównych postaci w przełomowych wydarzeniach, które doprowadziły do zakończenia zimnej wojny i obalenia komunizmu w Europie Wschodniej. Jego pielgrzymki do Polski stały się symbolem duchowej i politycznej mobilizacji narodu. Dzięki Papieżowi Polacy odzyskali poczucie godności, a jego moralny autorytet zmotywował społeczeństwo do walki o wolność. Papieskie nauczanie dotyczyło nie tylko religii, ale wszystkich wymiarów współczesności: polityki, społeczeństwa i kultury.

Papież z Polski adekwatnie stawiał pełną i trafną diagnozę współczesnych zagrożeń i wyzwań, koncentrując się m.in. na walce o godność życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Był autorem słynnych określeń: „cywilizacja śmierci”, „struktury zła”, „cywilizacja życia”, które ukazują, jak zło lub dobro kształtują się w świecie w sposób systemowy i społeczny, w zależności od ustanowionych praw.

Po jego śmierci jednak zaczęło się pojawiać zjawisko, które można nazwać „wygaszaniem pamięci” o jego pontyfikacie i roli, jaką odegrał w historii Polski i świata. Jednym z powodów jest zmieniający się kontekst polityczny i społeczny, który zniekształca lub wręcz ignoruje dziedzictwo Papieża. Zmiany społeczne, nowe pokolenia, zmieniające się priorytety – to wszystko wpływa na to, iż autorytet papieża staje się mniej wyrazisty.

Nie można też zignorować faktu, iż niektóre kręgi intelektualne, polityczne i medialne starają się powoli, a czasem wręcz systematycznie, pomniejszać znaczenie Papieża Polaka. Widzimy to w wielu różnych formach, które prowadzą do dewojtylizacji – procesu, w którym usiłuje się obniżyć szacunek, uznanie i pamięć o Janie Pawle II, odwrócić uwagę od jego dorobku, przedstawiając go w sposób uproszczony, a czasami wręcz w negatywnym świetle. To zjawisko jest szczególnie charakterystyczne dla ery postprawdy, w której wartości i autorytety są często relatywizowane. O tym z marszałkiem Markiem Jurkiem i red. Pawłem Milcarkiem rozmawia red. Dorota Niedźwiecka.

Idź do oryginalnego materiału