Źródło: Służba Boża 1883
Nadszedł miesiąc listopad… a w nim „Zaduszki “ — i szczególniejsza doroczna pamiątka tylu drogich sercu naszemu osób, — które tu znaliśmy, kochaliśmy — i wzajemnie od nich kochaniśmy byli… a których już tu na ziemi pomiędzy nami nie ma… Śmierć zabrała ich z pośród nas i z oczu naszych… ciała ich w zimnym spoczywają grobie,… a dusze?… osądzone! — ale ich wyrok jeszcze nam nieznany… Tysiące i tysiące pielgrzymują na cmentarze, — na groby, gdzie spoczywają ciała pomarłych… groby te kwiatami i wieńcami ozdabiają i oświetlają, — myślą swą spieszą ku tym grobom i ku tym w nich spoczywającym resztkom ciała… a o duszach, których przecież w tych grobach nie ma, mało kto pamięta! A jednak te w grobach spoczywające ciała, które już często zepsuciu uległy i ledwo szczątki z nich pozostały, to cząstka tylko maluczka tych niegdyś sercu naszemu drogich osób. Więcej pamiętać powinniśmy o duszach, aniżeli o ciałach w grobach spoczywających! Do tego wzywa nas Kościół Święty.
Trzy są miejsca, w których dusze po śmierci wiecznie lub do czasu się znajdują… Jedne są już w niebie… i tym pomocy już naszej nie potrzeba, ale tych jest bardzo mało, — bo do nieba nic skalanego a nieoczyszczonego nie wnijdzie… Drugie są ną drodze do Nieba… ale sprawiedliwość Boska wstrzymuje je jeszcze do czasu od osiągnięcia nieba, — i oczyszcza je, aby się stały godnymi widzenia Pana Boga, — a tym duszom możemy pomóc — i przyspieszyć ich wybawienie z więzienia czyśćcowego. Trzecie wreszcie są niestety w piekle. Tym, prawda, pomóc nie możemy, — bo dla nich ratunku, już nie ma! Ale mądrość Boża zakryła to przed nami – tajemnicą tak, — iż o żadnej prawie duszy, choćby najbardziej grzesznej i która choćby pozornie bez pojednania się z Panem Bogiem z tego świata zeszła, — nie możemy z pewnością powiedzieć, iż ona jest od Pana Boga odrzuconą i na wieki potępioną… A więc i za takie możemy i powinniśmy się modlić, bo one może najbardziej pomocy naszej potrzebują.
Według Nauki Religii naszej, możemy przynosić ulgę cierpieniom dusz czyśćcowych, ofiarując na wypłacenie ich długu zasługi dobrych naszych uczynków, jako to: modląc się za nich, słuchając łub ofiarując na ich intencję Mszę Świętą, przyjmując pobożnie Komunię, przekazując im otrzymane odpusty i czyniąc jałmużny. Kościół Święty pragnie, abyśmy codziennie wespół z nim modlili się za dusze zmarłych; w dzień Zaduszny szczególnie na ten cel ustanowił nabożeństwo. Wybrał na to następny dzień po uroczystości Wszystkich Świętych, aby tym wyraźniej przypomniał nasz i związek jedności z Kościołem Tryumfującym i Cierpiącym.
Obrzędy dnia Zadusznego wyrażają te rzewne myśli i uczucia.
Na żałobnej procesji czynią się pięć przystanków, czyli Stacji, w których się zanoszą modły w szczególności za kapłanów, za rodziców, za krewnych i dobroczyńców, za tych, których ciała spoczywają w tej parafii i kościele, na koniec przy katafalku za wszystkich zmarłych w ogólności. Gorejące świece około katafalku są godłem wiary i miłości umarłych naszych współbraci, i zarazem godłem euforii i nadziei powrotu ich do lepszego życia; przez pokrapianie wodą święconą i okadzanie dymem kadzideł, wyraża się wielka godność dusz chrześcijańskich i nadzieja przyszłego uwielbienia ich ciał po powszechnym zmartwychwstaniu.
Ilekroć przywodzimy na pamięć obowiązek modlenia się za dusze w Czyśćcu będące, powinniśmy rozpamiętywać surowość Sprawiedliwości Boskiej, karzącej choćby za lekkie przewinienie dusze wybrane i przeznaczone do wiecznej z Nim Chwały, i tym mamy się pobudzać do gorliwego starania się o świątobliwość i do pokuty za przeszłe grzechy.
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, to dwoje świąt szczególnie katolickich. W dniu Wszystkich Świętych my żebrakami byliśmy Świętych Pańskich o przyczynę wzywającymi: a w Dniu Zadusznym żebrakami są dusze ojców, braci, sióstr i pokrewnych, dobrodziejów naszych w mękach czyśćcowych do wypłacenia się z ostatniego szeląga zatrzymanych. O cośmy wczoraj prosili Świętych, o to dzisiaj szczególnie proszą dusze czyśćcowe, gdy one bez wszelkich środków na zbawienie pomagających, choćby bez ciała, pomóc sobie żadnym sposobem nie mogą.
Co ty chcesz, aby ci czynili Święci, czyń też ty duszom czyśćcowym, tj. przyczyniaj się za nimi przez Zasługi Jezusa, Pana i Zbawiciela.
Aby więc twoje przyczynienie się za duszami jak najskuteczniejsze było, poprzestań grzeszyć, wpraw się w stan Łaski uświęcającej, bo „wiemy, iż grzesznych Bóg nie wysłuchuje” (Jan 9, 31).
PAMIĘTAJ!
2 LISTOPADA MOŻNA ZYSKAĆ ODPUST ZUPEŁNY „TOTIES QUOTIES”, CZYLI ILE RAZY TYLE RAZY.
Jest to odpust zupełny, który ma moc wiążącą po wieczne czasy.
Otóż każdy, kto w wyżej podanym czasie przystąpi do Spowiedzi Świętej i Komunii Świętej, a potem pomodli się w kościele za dusze w Czyśćcu i intencjach papieskich tzn.:
- do Boga Ojca o podwyższenie Kościoła Świętego na całym świecie,
- do Syna Bożego o wykorzenienie herezji i nawrócenie grzeszników,
- i do Ducha Świętego o pokój między narodami
odmawiając 6 razy Ojcze nasz, 6 razy Zdrowaś Marya, 6 razy Chwała Ojcu
dostępuje odpustu zupełnego, który ofiarować należy za dusze w Czyśćcu.
Ten odpust zupełny można uzyskać od południa Wszystkich świętych do północy 2 listopada tyle razy (toties), ile razy (quoties) odwiedzimy nabożnie kościół i pomodlimy się w wyżej podany sposób. o ile ktoś tego nie uczynił w wskazanym dniu, może taki odpust uzyskać w najbliższą niedzielę po 2 listopada.
POWYŻSZY ODPUST ZAREZERWOWANY JEST TYLKO NA KORZYŚĆ DUSZ W CZYŚĆCU CIERPIĄCYCH!
Uwaga!
Po jednej przyjętej Komunii Świętej możemy zyskiwać wiele odpustów zupełnych, tylko trzeba wypełnić powyższe wymogi dostąpienia odpustu zupełnego.
„Jaką miarą mierzycie, taką wam odmierzą”.
Ten wyrok Ewangelii Chrystusowej stosuje się literalnie do miłości względem dusz czyśćcowych. Kto je wspomaga za życia, będzie miał wspomożenie po śmierci; kto o nich zapomina, sam też zapomnianym będzie.
Módl się wiele za zmarłych; im ofiaruj odpusty, zasługi. „Wszystko to, jak mówi Św. Ambroży – co dla dusz w Czyśćcu uczynimy, przemienia się w Łaski dla nas, a po śmierci odbierzemy stąd zasługę po wielokroć pomnożoną” – Św. Brygida świadczy w swoich objawieniach, iż z ognistych pieczar czyśćcowych słyszała Anioła, mówiącego te słowa: „Niech będzie błogosławiony na ziemi, ktokolwiek modlitwami, dobrymi uczynkami i cielesnymi cierpieniami w pomoc przychodzi biednym pokutującym duszom”.
Biedne Dusze w Czyśćcu czekają z utęsknieniem na ofiarowane przez nas modlitwy, odpusty, jałmużny, czy posty, które skracają czas ich oczekiwania na wejście do Nieba. One dla siebie już nic w czyśćcu uzyskać nie mogą. Z jakąż wdzięcznością spotkamy się po śmierci z mieszkańcami tamtego świata, gdy teraz uzyskujemy dla nich odpusty. Oni opowiedzą nam, jaką ogromną pomoc otrzymali od nas oraz jak też oni orędowali za nami przed Bogiem, wypraszając Łaski dla nas i naszych najbliższych. Jakże radosne będą to spotkania! Jakże będzie to szczęśliwa godzina naszej śmierci!
BRACIA, MÓDLCIE SIĘ ZA NAMI CIERPIĄCYMI W CZYŚĆCU!
Zachęcamy do:
- podjęcia ratunku Dusz Czyśćcowych w miesiącu Listopadzie im poświęconym: Listopad – miesiąc dusz czyśćcowych dzień 1
- Nauka katolicka na uroczystość Wszystkich Świętych
- ROK BOŻY – Uroczystość Wszystkich Świętych Triumf Świętych
- Myśli i nauki o Sądzie Ostatecznym. Dzień 1. O grozie Sądu Ostatecznego.
- uczczenia dzisiejszej uroczystości Wszystkich Świętych: Nabożeństwo ku czci Wszystkich Świętych.
- Modlitwy na cmentarzu za dusze zmarłych.
- Modlitwy za dusze zmarłych krewnych i przyjaciół.
- Nauka katolicka i nabożeństwo wynagradzające na Pierwszy Piątek Miesiąca.
Poznaj także nauki z Żywotów Świętych na dzisiejszą uroczystość:
- O. Prokopa Kapucyna.
- X. Piotra Skargę T.J.
- X. Juliana A. Łukaszkiewicza.