Najpopularniejsze imiona dzieci w Polsce. przez cały czas tradycyjne i chrześcijańskie

stacja7.pl 7 godzin temu

Czy przez cały czas dominuje tradycja nadawania imion chrześcijańskich? Dlaczego należy z ostrożnością podchodzić do imienia Maria? Wreszcie kim jest onomasta?

ZOBACZ>>> Polscy rodzice najczęściej wybierają dla dzieci imiona świętych

Czy imię jest przeznaczeniem?

Już w starożytnej kulturze semickiej, w której kręgu powstała znaczna część najważniejszej dla wspólnot zakonnych księgi — Biblii, wierzono, iż imię oznacza istotę rzeczy czy osoby, i wierzono, iż to, co nie ma imienia, w ogóle nie istnieje. Zarówno w Starym, jaki i Nowym Testamencie imiona odzwierciedlały osobiste doświadczenia lub wyrażany charakter: Jakub (Rdz 25:26).

Imię to wizytówka każdego człowieka. Identyfikuje i rozróżnia daną osobę i jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Ministerstwo Cyfryzacji podało listę najpopularniejszych oraz najrzadziej nadawanych imion w Polsce. Jak wynika z analizy danych, w kraju nad Wisłą nadal dominują tradycyjne wybory, choć można zauważyć wpływ międzynarodowych trendów.

Wśród dziewczynek na czele zestawień znajdują się imiona takie jak Maja (2309 dzieci), Zofia (2252), Zuzanna (1974), Hanna (1966), które niezmiennie cieszą się popularnością od kilku lat. W przypadku chłopców Antoni (2541) niezmiennie utrzymuje pozycję lidera, a na podium znalazły się także imiona Jan (2584) i Aleksander (2549). Imię świętego z Asyżu, Franciszka rodzice wybrali dla 2252 pociech.

Prostota i tradycja w cenie

Inspiracji do wyboru imienia dla dziecka może być wiele. Rodzice często kierują się kilkoma kryteriami. Niezwykle ważna jest tradycja – imiona takie jak Zofia czy Antoni mają długą historię i są często wybierane ze względu na ich chrześcijańskie pochodzenie oraz związek z patronami Kościoła.

Minęły już czasy zachwytu Zachodem i imionami brzmiącymi z niemiecka czy angielska. Teraz w cenie jest prostota i uniwersalność. Rodzice coraz częściej szukają imion, które są proste, ale jednocześnie brzmią dobrze zarówno w Polsce, jak i za granicą. Imiona takie jak Julia, Aleksander czy Hanna idealnie pasują do współczesnych, międzynarodowych standardów.

Mimo to niektórzy dorośli przez cały czas inspirują się bohaterami z popkultury, co widać np. w rosnącej popularności imienia Leon czy Emila. Resort cyfryzacji zwrócił uwagę, iż coraz popularniejszym imieniem staje się Iga (1183), zajmując tym samym 14. miejsce wśród imion dla dziewczynek. Oceniono, iż może wiązać się to z sukcesami, które osiąga polska tenisistka Iga Świątek.

A u zachodnich sąsiadów wiatr od Wschodu

Według Towarzystwa Języka Niemieckiego najpopularniejszym imieniem męskim nadawanym dzieciom w tym landzie-mieście to arabskie imię Mohammed. Noah, który spadł na drugie miejsce. Adam wylądował na trzecim miejscu tuż po imieniu Noah. Dla dziewczynek najpopularniejsze imiona w Berlinie to: Sophia (germańska wersja imienia Zofia), następnie Emilia i Emma.

Imię muzułmańskiego proroka było również najpopularniejszym męskim imieniem w Hamburgu, Bremie i Szlezwiku-Holsztynie. W Nadrenii Północnej-Westfalii zajęło w zestawieniu drugie miejsce (po zliczeniu wszystkich wariantów, takich jak Muhammed, Mohammad, Muhammet, Muhamet etc.).

Także w Polsce w 2024 r. można zaobserwować delikatny wzrost zainteresowania imionami o arabskim pochodzeniu. Choć nie są one jeszcze powszechnie nadawane, imiona takie jak Omar, Malik czy Fatima pojawiają się coraz częściej w niektórych regionach Polski, głównie ze względu na wzrost międzynarodowych relacji oraz większą obecność migrantów z Bliskiego Wschodu. Te imiona zaczynają być postrzegane jako egzotyczne, ale jednocześnie piękne i unikalne, co przyciąga uwagę rodziców szukających oryginalności.

ZOBACZ>>> Zaskakujące znaczenia imienia „Maryja”. Odkryj zawarte w nich obietnice

Niebezpieczne imię – Maria?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego imię Maria od kilku lat zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce w rankingu najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w Polsce. Jednakże przez długie lata to imię nie było rekomendowane ze względów religijnych. Kiedyś nie można go było nadawać dziewczynkom, ponieważ mogło wiązać się z brakiem szacunku do Boga, ponieważ imię Maria mogła nosić tylko i wyłącznie Matka Boga. Wówczas antroponim zastępowano imionami takimi jak Marianna, Maryna czy Mariola.

Dziś po tym zakazie nie ma już ani śladu, a Maria na przełomie XIX i XX wieku, stała się jednym z popularnych imion żeńskich. Co ciekawe, dziś imię to nosi prawie 600 tysięcy Polek! Pamiętajmy, iż to również imię męskie. Nosi je jeden z byłych wicepremierów, Jan Maria Rokita.

Co prawda powyższe pojęcia brzmią dziwnie i podejrzliwie, to o dziwo okażą się bardzo pomocne dla tych, którzy chcą zgłębić wiedzę na temat pochodzenia i znaczenia swojego imienia. Onomastyka (gr. ónōma „imię”) to bowiem dział językoznawstwa zajmujący się nazwami (imionami) własnymi. Bada sposób tworzenia nazw własnych oraz ich rozwój historyczny.

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału