Nabożeństwo w intencji Służby Więziennej​​​

orthodox.pl 2 tygodni temu
ORTHODOX

Nabożeństwo w intencji Służby Więziennej

Dziewiątego czerwca br. w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie zostało odprawione nabożeństwo w intencji funkcjonariuszy, pracowników oraz kapelanów Służby Więziennej. Modlitwie przewodniczył ks. mitrat dr Andrzej Lewczak, Naczelny Kapelan Służby Więziennej. Śpiewał chór Varslavia pod dyrekcją Milosza Bogica, obchodzący w tym roku jubileusz dziesięciolecia swojej działalności.

W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele kierownictwa Służby Więziennej na czele z płk Renatą Niziołek, Dyrektor Generalną Służby Więziennej, funkcjonariusze, kapelani oraz zaproszeni goście reprezentujący instytucje państwowe i organizacje współpracujące z więziennictwem.

W skierowanym do uczestników liście Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski, zapewnił o swojej duchowej łączności i modlitwie za wszystkich pełniących odpowiedzialną służbę na rzecz osób pozbawionych wolności. Jego Eminencja podkreślił, iż posługa funkcjonariuszy, pracowników i kapelanów więziennictwa należy do szczególnie wymagających form służby człowiekowi. Zwrócił uwagę, iż ich codzienna praca pomaga osobom, które popełniły błędy życiowe, odnaleźć drogę duchowej odnowy, odpowiedzialności i powrotu do społeczeństwa. Hierarcha wyraził wdzięczność rodzinom funkcjonariuszy i pracowników, które każdego dnia wspierają ich w realizacji tego odpowiedzialnego powołania.

Szczególne miejsce podczas nabożeństwa zajęła modlitwa do męczenników katyńskich oraz wszystkich, którzy oddali życie w służbie Ojczyźnie. Ich pamięć przywołano jako świadectwo wierności wartościom chrześcijańskim i narodowym.

W wygłoszonym kazaniu ks. Andrzej Lewczak nawiązał do słów Chrystusa: „Byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie” (Mt 25,36), przypominając, iż stanowią one fundament duszpasterstwa więziennego oraz służby pełnionej wobec osób pozbawionych wolności. Ksiądz Lewczak podkreślił, iż każdy człowiek – niezależnie od popełnionych błędów – zachowuje swoją godność jako obraz Boży i nie może zostać pozbawiony nadziei na przemianę życia. Naczelny Kapelan Służby Więziennej wskazał, iż prawdziwa resocjalizacja rozpoczyna się od przemiany serca. Przywołując przykład świętych apostołów Piotra i Pawła, przypomniał, iż chrześcijaństwo nieustannie głosi możliwość nawrócenia i rozpoczęcia nowego życia. Podkreślił również znaczenie działań podejmowanych przez funkcjonariuszy, wychowawców, psychologów, kapelanów i wolontariuszy, którzy każdego dnia towarzyszą osadzonym na drodze przemiany. Duchowny wiele miejsca poświęcił również chrześcijańskiemu rozumieniu humanitaryzmu w wykonywaniu kary pozbawienia wolności. Jak zaznaczył, troska o człowieka osadzonego nie jest jedynie obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa, ale przede wszystkim wyrazem ewangelicznej miłości bliźniego. Podkreślił, iż więzienie, choć jest miejscem izolacji, może stać się również przestrzenią refleksji, modlitwy i duchowego odrodzenia.

Podczas uroczystości wręczono Odznaki św. Mikołaja Cudotwórcy, przyznane na podstawie Zarządzenia Dyrektora Generalnego Służby Więziennej osobom szczególnie zasłużonym dla działalności duszpasterstwa więziennego oraz współpracy ze Służbą Więzienną. Złotą Odznakę św. Mikołaja Cudotwórcy otrzymał płk Roman Paszko, dyrektor Aresztu Śledczego w Hajnówce. Odznakami św. Mikołaja Cudotwórcy uhonorowani zostali również: płk Filip Skubel, dyrektor Biura Dozoru Elektronicznego, Stanisław Cur, dyrektor Schroniska dla Nieletnich w Dominowie oraz ks. mitrat por. Jarosław Biryłko, kapelan Zakładu Karnego w Stargardzie Szczecińskim.

Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy udali się pod pomnik św. kapłana męczennika Szymona Fedorońki, gdzie złożono wieniec, zapalono znicz oraz oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Uroczystość zakończyło odegranie utworu „Śpij kolego”, stanowiącego wyraz pamięci o tych, którzy oddali życie w służbie Bogu i Ojczyźnie.

Prawosławne Duszpasterstwo Więzienne

zdjęcia: Marek Chomczyk

  • 14.06.2026
    Zakończenie roku akademickiego tegorocznych absolwentów seminarium duchownego
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej Continue reading...
  • 10.06.2026
    Nabożeństwo w intencji Służby Więziennej


    Aktualności Aktualności Diecezji Białostocko-Gdańskiej Aktualności Diecezji Łódzko-Poznańskiej Aktualności Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej Aktualności Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej
  • 09.06.2026
    10. edycja Festiwalu „Pod Opieką Bogurodzicy”

    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 08.06.2026
    Świąteczne uroczystości i poświęcenie dzwonów w Chełmie

    Aktualności Aktualności Diecezji Lubelsko-Chełmskiej
  • 08.06.2026
    Święto Bielskiej Ikony Matki Bożej

    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 05.06.2026
    Uroczystości 75-lecia powołania Seminarium Duchownego w Warszawie
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 05.06.2026
    Szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa w strukturach Cerkiew prawosławnej
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 04.06.2026
    Spotkanie matuszek w Siemiatyczach

    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 03.06.2026
    Uroczystości ku czci Świętej Trójcy na „Krynoczce”
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 02.06.2026
    Święto kaplicy pw. Świętej Trójcy w Warszawie
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
Idź do oryginalnego materiału